Wyświetl obrazy po najechaniu myszką
Model GFS
Global Forecast System – krótko/średnioterminowy globalny model numeryczny uruchamiany i nadzorowany przez National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), następca modeli MRF oraz AVN. Obecna wersja modelu działa na siatce o rozdzielczości 13km, co w uproszczeniu oznacza że obliczenia w modelu wykonywane są w punktach odległych od siebie o około 13km. Model GFS uruchamiany jest cztery razy na dobę z warunkami początkowymi z 00, 06, 12 i 18UTC. Wynikiem działania modelu jest szesnastodoniowa prognoza pogody, przy czym od dnia 10-go obliczenia wykonane są w mniejszej rozdzielczości, zarówno czasowej, jak i przestrzennej (27km w terminie po 240h). W pionie model dzieli się na 64 warstwy. Do 120 godziny prognozy model GFS generuje pliki wynikowe w postaci plików binarnych GRIB2 co godzinę, od 120 do 240 godziny prognozy co 3 godziny, powyżej 240 godziny prognozy wyniki generowane sa w rozdzielczości 12-godzinnej. Dodatkowym modułem modelu GFS jest prognoza „wiązkowa” (ensembles), w której generowane jest 20 wersji prognozy w mniejszej rozdzielczości i dodatkowo z nieco zmodyfikowanymi warunkami początkowymi, co w kolejnych prognozach prowadzi do narastania różnic w poszczególnych realizacjach wiązki. Wielkość tych różnic pozwala na określenie do którego momentu prognoza jest spójna i wiarygodna. Ostatnia aktualizacja wersji modelu GFS miała miejsce 19 lipca 2017 o 12UTC.
Aktualizacje modelu na stronie meteomodel.pl
Model GFS aktualizowany jest cztery razy na dobę. Start aktualizacji następuje o godzinach 5:25, 11:25, 17:25 oraz 23:25 w czasie letnim i o 4:25, 10:25, 16:25 i 22:25 w czasie obowiązywania czasu zimowego. W czasie braku znacznego obciążenia serwera pełene wyniki modelu (mapy do 240h oraz tabela) powinny się wygenerowac w czasie około 1.5 godziny. W chwili, gdy serwer jest znacznie obciążony, czas generowania wyników modelu może ulec wydłużeniu. W skrajnych przypadkach wyniki z różnych odsłon mogą się na siebie nakładać – w przypadku zauważenia takiej sytuacji prosimy o kontakt na adres meteo(at)meteo.usermd.net.
Zmiany, dodatki, nowe mapy
W chwili obecnej nie planujemy dodawania map nowych parametrów. Niestety w ostatnim czasie musieliśmy zrezygnowac z zaznaczania obszaru opadu konwekcyjnego na mapach PTYPE, poniewż skrypt GrADS odpowiedzialny za tę funkcję okazał sie być zbyt zasobożerny oraz powodował znaczne opóźnienia w generowaniu plików wynikowych modelu. Nie mniej jednak jeśli ktoś uważa, że ma znakomity pomysł na dodatkowy parametr – może bez problemu zgłaszać swoje propozycje na mail podany wyżej. W chwili obecnej pracujemy nad zmianą bieżących modułów służących do wyświetlania map na bardziej przyjazne do przeglądania za pomocą urządzeń mobilnych. Planowane jest również dodanie animacji części parametrów w mapach Europy w rozdzielczości godzinnej do 120h prognozy.
X,Y