UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Pogoda i Klimat

...modelowanie numeryczne

Europejskie odchylenia temperatury od normy

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Europejskie odchylenia temperatury od normy (EURTEMP) to seria anomalii temperatury policzonych dla obszaru Europy zawartego pomiędzy 10W i 40E oraz 35N i 70N. Anomalie policzono w rozdzielczości sześciogodzinnej na podstawie danych NOAA z wielolecia 1973-2009.

Poniżej mapa najnowszych anomalii:

Kliknij tutaj, aby zobaczyć powiększony obraz i przejść do zakładki aktualnej pogody. Możesz również wyświetlić serię danych, oraz grid. Poniżej wykres anomalii.

 

Poniżej wykres anomalii dla rejonu Europy Środkowej. Wykres bazuje na danych ISH z okresu 1972-2009. Z uwagi na niepełne dane z obszaru Niemiec, a także inny okres bazowy, niż wyliczenia bazujące na średnich temperaturach miesięcznych, ostateczny wynik średniej anomalii temperatury w obszarze Europy Środkowej będzie się nieco różnił od przedstawionego poniżej.

Tutaj obraz w większej rozdzielczości.

Dane dla 2011:

Tutaj obraz w większej rozdzielczości.

Polskie Rekordy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Na różnych stronach internetowych publikowane są wartości ekstremalnych temperatur notowanych w naszym kraju, w znakomitej jednak większości są to rekordy odnotowane w latach po roku 1951. Jedynym wyjątkiem wydają się tu wartości tzw. "rekordów absolutnych" (+40.2°C w Prószkowie, -41.0°C w Siedlcach), które wystąpiły przed 1950. Tymczasem w "Przeglądzie Geofizycznym" z 1983 r. w artykule "O zakresie zmienności temperatury w Polsce" (D. Kuziemska) cytowane mamy rekordy dla poszczególnych miesięcy w latach 1881-1975 - stąd możemy w ten sposób uzyskać wartości rekordowe dla okresu 1881-2010.

 

Dane obserwacyjne z Europy

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Aby jednoznacznie określić obecność jakichkolwiek trendów temperatury w zmieniającym się badź co bądź klimacie potrzebna jest jednorodna (homogeniczna) seria danych, najlepiej z maksymalnie dużej ilości stacji. Wiele osób, które chcą zbadac zmienność temperatury w czasie, natrafia na duży problem ze znalezieniem danych, a nawet jeśli zbiorą wystarczającą ilość danych potrzebnych do stworzenia serii, powstaje problem określenia homogeniczności owych danych.

 

Jesteś tutaj: Home Artykuły Dane Historyczne