UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Pogoda i Klimat

...modelowanie numeryczne

Opady deszczu na Dolnym Śląsku

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Modele numeryczne od kilku dni przewidywały, że w południowo-zachodniej części Polski wystąpią wielkoskalowe opady deszczu o dość dużym natężeniu. Prognozy się sprawdziły i w całej południowej i południowo-zachodniej części RP pada deszcz. W ciągu 12h(od 18 do 06UTC) najwięcej deszczu spadło na Śnieżce, 32mm i w Jeleniej Górze, 10mm.

Opady związane są z zatoką rozległego niżu z centrum nad Bałkanami. W zatoce znajduje się ciepły front atmosferyczny, na którym tworzą się chmury wznoszenia ślizgowego(w tym dające silniejszy opad Ns).

W ciągu dnia intensywność opadów deszczu powinna zmniejszyć się, co związane jest z przekształceniami pola geopotencjału w pobliżu tropopauzy – jet stream tak zmieni swoje położenie, że powietrze przestanie być „wsysane” z dolnej troposfery(zmniejszy się tzw. dywergencja przepływu). W ciągu 12h(od 06 do 18UTC) najwięcej deszczu powinno spaść w Małopolsce i na Śląsku, do 10-15mm.

Wieczorem nad południową część kraju, znad Bałkanów nasunie się centrum niżu. Dodatkowo w górnej troposferze przesunie się nad Polskę krótka fala geopotencjału. To sugeruje intensyfikację opadów, szczególnie na południe od linii Włodawa-Gorzów Wielkopolski. W nocy może tam spaść do 5-15mm, tak więc w ciągu doby miejscami suma opadu wyniesie 20-40mm, największa na Dolnym Śląsku – w godzinach 00-06UTC natężenie opadu może być szczególnie duże, do 10-20mm/6h.

Opad dobowy, GFS/NCEP
W poniedziałek nad Ziemią Łódzką powinno znaleźć się centrum niżu. Układ powinien się szybko pogłębiać, dzięki obecności górnej zatoki geopotencjału. W takiej sytuacji najwięcej deszczu spadnie z frontu okluzji leżącego na południowy-zachód od centrum cyklonu, czyli na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Model GFS prognozuje opad dobowy do 70mm, na terenach zlewni górskich opad powinien być większy, lokalnie do 100mm.

Opad dobowy, GFS/NCEP
Wzrośnie również prędkość wiatru, średnio do 5-7m/s, w porywach do ok. 15m/s, na Bałtyku do 15-17m/s, w porywach ok. 20-25m/s. Ze względu na kierunek wiatru może dojść do podniesienia się poziomu morza, jednak nie powinna wystąpić cofka(np. taka, która 14 października 2009r. zalała Elbląg).

We wtorek niż z ciśnieniem w centrum ok. 990hPa znajdzie się w okolicach Litwy, dzięki czemu opady zmniejszą swoje natężenie. Równocześnie nad Skandynawią, w przetransformowanym powietrzu arktycznym, zacznie rozbudowywać się wyż i możliwe, że w drugiej połowie przyszłego tygodnia sprowadzi do Polski przymrozki.

Reasumując, przewidywana sytuacja synoptyczna wywoła dość obfite opady deszczu, szczególnie na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach, lokalnie ponad 100mm w 3 dni. Może to spowodować wzrosty stanów wód w mniejszych ciekach wodnych aż do przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych, jednak czy będzie powódź trudno jednoznacznie stwierdzić.

Jesteś tutaj: Home Artykuły Prognozy pogody Opady deszczu na Dolnym Śląsku