UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Pogoda i Klimat

...modelowanie numeryczne

Konwekcja w dniach 22 i 23 czerwca 2011

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Numeryczne prognozy pogody wskazują, że we wtorek i środę(22 i 23.06) na terenie Polski wystąpią dobre warunki do rozwoju konwekcji głębokiej, a więc i burz. Grzmieć nie powinno jedynie w północnej części kraju, w pozostałych regionach chmurom burzowym mogą towarzyszyć groźne zjawiska meteorologiczne.

 

Sytuacja synoptyczna.

W środkowej troposferze(poziom 500hPa) nad Europą widoczna jest łagodna dolina geopotencjału z dwiema osiami: jedna przebiega wzdłuż południka 10W, druga 30E. W ten sposób nad Polskę napływa powietrze z południowego-zachodu, które pierwotnie znajdowało się nad Atlantykiem. Przepływ jest dość szybki, dzięki dużemu gradientowi geopotencjału - występuje wyraźny prąd strumieniowy. Sytuacja w tej części troposfery nie zmieni się znacząco przez dwa kolejne dni zatoka wysunięta bardziej na zachód pogłębi się, natomiast druga przesunie się na wschód(odetnie się od niej niż górny), a w jej miejscu znajdzie się słaby grzbiet. To ważna informacja, ponieważ prawie wcale nie zmieni się położenie jet stream`u, który ma duży wpływ na formowanie się chmur burzowych.

 

swl

Zasadnicze przekształcenia pola termobarycznego zajdą w dolnej troposferze. Tam widoczny jest rozległa bruzda niżowa z centrum nad Norwegią. Nieznaczne zmiany pola geopotencjału środkowej troposfery oraz adwekcja chłodu w tylnej części niżu spowodują, że oś bruzdy przyjmie położenie południkowe, dzięki czemu z południa w kierunku Polski zacznie płynąć powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Front wprowadzający tę masę znajduje się przy naszej południowej granicy, gdzie teraz(wtorek, wieczór) występują opady deszczu.

dwd

Do jutra na Dolnym Śląsku temperatura na poziomie 850hPa wzrośnie o ok. 6st.C, natomiast na 500hPa o tylko 1st.C(wynika to z małych zmian w środkowej troposferze o których pisałem). W ten sposób wzrośnie pionowy gradient temperatury, a więc pojawią się warunki do rozwoju burz. W środę(22.06) energia konwekcji największe wartości osiągnie wieczorem na Dolnym Śląsku(MLCAPE > 1000J/kg). Bardzo prawdopodobne, że z południowego-zachodu nad ten region wkroczą komórki burzowe. Będą dość dobrze zorganizowane ze względu na duży pionowy gradient wiatru(wcześniej wspomniany prąd strumieniowy). W strefie dużej konwekcji uskoki wiatru SHEAR 0-6km osiągną aż 20m/s a SRH 0-3km ok. 200m2/s2. Są to warunki sprzyjające rozwojowi tzw. superkomórek burzowych, czyli komórek posiadających mezocyklon. Do zjawisk jakie mogą przynieść możemy zaliczyć: silny wiatr(myślę, że do ok. 70-90km/h, ze względu na brak tzw. low level stream`u), intensywne opady deszczu(jednak bez wielkiego zagrożenia - komórki nie będą stacjonarne, a zawartość wody w troposferze nie jest duża) oraz grad. Szczególnie ten ostatni hydrometeor może być niebezpieczny - wskaźnik SHIP wyliczony przez GFS z 12UTC ma wartość do ok. 1,2, a prognozowana maksymalna średnia gradu(wskaźnik kiedyś dostępny na stronie, obecnie zastąpiony SHIPem) to ponad 3cm.

mlcape

dls

ship

Tym czasem ciekawe wartości osiąga wskaźnik STP(Significant Tornado Parameter) - w jednym węźle aż 2,0. Warto wiedzieć, że superkomórki dla wartości ponad 1,0-1,2 występują prawie zawsze. W przypadku trąb powietrznych sprawa jest trudniejsza, bowiem jest to zjawisko o bardziej złożonej naturze. Badania pracowników Storm Prediction Center dla Stanów Zjednoczonych wskazują, że duże prawdopodobieństwo wystąpienia słabego tornada jest przy wartościach >1,2-1,5. Inne badania wskazują, że w superkomórkach(które prawdopodobnie się pojawią, chyba, że obecne prognozy są błędne) przy LCL ok. 500m i SHEAR0-1km(LLS) 20kts(jeśli dobrze pójdzie, to takie warunki będą wieczorem na Dolnym Śląsku) prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej wynoszą 50-55%.

stp

W czwartek(23.06, Boże Ciało) zagrzmieć może jedynie na krańcach południowo-wschodnich, a zjawiska nie powinny być bardzo silne(przynajmniej tak wynika z aktualnych prognoz). Mimo wszystko warto obserwować kolejne wyliczenia modeli numerycznych.

mlcape2

Jesteś tutaj: Home Artykuły Prognozy pogody Konwekcja w dniach 22 i 23 czerwca 2011