UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Pogoda i Klimat

...modelowanie numeryczne

sobota, 13 październik 2012 08:50

Zmiany Featured

Written by
Rate this item
(2 votes)

{jcomments on}

Po bardzo długim czasie udało się w końcu doprowadzić stronę do porządku. Co się zmieniło, co jest w planach?

 

W wyniku serii awarii, które dotknęły poprzednie serwery, zdecydowałem się na przeniesienie całego serwisu gdzie indziej. Wiązało się to z nieco większymi kosztami, oraz koniecznością napisania większości skryptów obsługujących stronę od nowa. Niestety, ponieważ robię to sam, był to proces bardzo czasochłonny.

W przypadku "pogody aktualnej" (mapki z temperaturami i opadami) konieczne było ponowne wyliczenie średnich wieloletnich wartości dla danego terminu (np. dla Wrocławia, 123 dnia roku 12UTC). W tym celu należało pobrać i przetworzyć olbrzymia bazę ISH - jej rozmiar to ok. 80GB (po skompresowaniu!), następnie dla każdej stacji i każdego terminu należało wyliczyć średnie oraz odchylenia standardowe (dla map anomalii standaryzowanych).

Część danych zawartych na stronie dostępna jest tylko dla użytkowników zalogowanych, dotyczy to jednak danych dość szczególnych. Podstawowe informacje są dostępne dla wszystkich.

Testowo uruchomiłem również "Prognozę Pogody" w formie znanej z popularnych portali - to dla tych, którzy nie potrafią się odnaleźć w szczegółowych mapach i tabelach. Ilość miast jest spora, należy jednak pamiętać, że danymi źródłowymi dla prognozy jest model GFS, którego rozdzielczość to ok. 50km. Oznacza to, że dane są w znacznej części interpolowane do najbliższych punktów siatki modelu. Podobnie jest z wysokością nad poziomem morza - temperatura jest korygowana pod kątem różnicy pomiędzy wysokością daną przez model, a wartością rzeczywistą.

Do map globalnych anomalii NCAR dodano mapy geopotencjału 500mb - dla użytkowników zalogowanych - w planach jest dodanie innych parametrów takich jak np. anomalie sumy opadu.  Również dla zalogowanych użytkowników dostępne są tabele miesięcznych wskaźników AO/NAO/AAO/PNA.

W chwili obecnej dostępne są mapy z trzech modeli: GFS, GEM i GME (DWD) - ten ostatni dla zalogowanych użytkowników. W planach jest przywrócenie map ECMWF.

Uruchomiono również system komentarzy. Jeśli ktoś ma jakieś życzenia, lub uwagi - najlepiej zgłosić je tutaj.

Read 26656 times Last modified on sobota, 13 październik 2012 09:12
Login to post comments
Jesteś tutaj: Home Klimat AO Uncategorised Zmiany