UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Pogoda i Klimat

...modelowanie numeryczne

Pogoda i Klimat
Piotr Djaków

Piotr Djaków

poniedziałek, 13 sierpień 2012 11:41

ENSO

ENSO (zobacz definicję El Nino i La Nina na wikipedii).

Poniżej:

Dobowy wykres anomalii temperatury powierzchni morza (SST) dla regionu Nino 3.4:

Aby obejrzeć ten sam obraz w większej rozdzielczości, kliknij tutaj.

 

Aby obejrzeć ten sam obraz w większej rozdzielczości, kliknij tutaj.

 

Poniżej:

Anomalie SST dla wszystkich regionów (1,2,3,3.4 oraz 4) z Climate Prediction Center:

Powyższy obraz jest powiększony.

Poniżej:

Wartości indeksu SOI.

ddd

piątek, 10 sierpień 2012 10:01

Arktyka - Lód

Wykresy powierzchni oraz zasięgu lodu Arktyki z różnych źródeł

 

REANALIZA NCAR:

CRYOSPHERE TODAY (Area) Dane

NSIDC (Extent) Dane Aktualne  Dane historyczne

JAXA: Dane

 

 

 

 

czwartek, 09 sierpień 2012 12:31

Europejskie odchylenia temperatury od normy

Europejskie odchylenia temperatury od normy (EURTEMP) to seria anomalii temperatury policzonych dla obszaru Europy zawartego pomiędzy 10W i 40E oraz 35N i 70N. Anomalie policzono w rozdzielczości sześciogodzinnej na podstawie danych NOAA z wielolecia 1973-2009.

Poniżej mapa najnowszych anomalii:

Kliknij tutaj, aby zobaczyć powiększony obraz i przejść do zakładki aktualnej pogody. Możesz również wyświetlić serię danych, oraz grid. Poniżej wykres anomalii.

 

Poniżej wykres anomalii dla rejonu Europy Środkowej. Wykres bazuje na danych ISH z okresu 1972-2009. Z uwagi na niepełne dane z obszaru Niemiec, a także inny okres bazowy, niż wyliczenia bazujące na średnich temperaturach miesięcznych, ostateczny wynik średniej anomalii temperatury w obszarze Europy Środkowej będzie się nieco różnił od przedstawionego poniżej.

Tutaj obraz w większej rozdzielczości.

Dane dla 2011:

Tutaj obraz w większej rozdzielczości.

poniedziałek, 21 luty 2011 07:48

Dane obserwacyjne z Europy

{jcomments on}

Aby jednoznacznie określić obecność jakichkolwiek trendów temperatury w zmieniającym się badź co bądź klimacie potrzebna jest jednorodna (homogeniczna) seria danych, najlepiej z maksymalnie dużej ilości stacji. Wiele osób, które chcą zbadac zmienność temperatury w czasie, natrafia na duży problem ze znalezieniem danych, a nawet jeśli zbiorą wystarczającą ilość danych potrzebnych do stworzenia serii, powstaje problem określenia homogeniczności owych danych.

 

środa, 29 wrzesień 2010 07:30

Rekonstrukcje klimatologiczne

{jcomments on}

Problem rekonstrukcji dawnego klimatu jest od dawna szeroko dyskutowany w środowiskach zarówno sceptycznych wobec teorii Globalnego Ocieplenia, jak i w środowiskach jej sprzyjających. Wciąż zadawane jest pytanie - na ile takie rekonstrukcje odzwierciedlają rzeczywiste zmiany klimatu? Czy MWP było zjawiskiem globalnym, czy dotyczyło głównie półkuli północnej? Odpowiedzi na to i inne pytania pomogłyby zrozumieć zachowanie się klimatu naszej planety i odpowiedź na pytanie - w jakim stopniu bieżące ocieplenie jest czymś niezwykłym i czy my, jako ludzkość jesteśmy za nie odpowiedzialni. Najwięcej emocji dostarcza niewątpliwie słynna rekonstrukcja wykonana przez zespół Michaela E. Manna pokazująca słynny "kij hokejowy".

piątek, 01 październik 2010 12:06

Rekonstrukcje klimatu Europy Środkowej

{jcomments on}

Poprzednio opisano rekonstrukcje temperatury obejmujące swym zasięgiem znaczne obszary - najczęściej były to rekonstrukcje dla północnej półkuli naszej planety. Jednak, jak wiadomo zmiany klimatu w skali lokalnej nie koniecznie muszą się pokrywać ze zmianami klimatu w skali globalnej. Dlatego przedstawiam tu rekonstrukcję klimatu dla Europy Środkowej na podstawie Xoplaki et al. (2005).

 

Jesteś tutaj: Home Piotr Djaków