UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Pogoda i Klimat

...modelowanie numeryczne

Aktualna Sytuacja

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przez kilka dni pogodę w Polsce kształtował układ niżowy, który pierwotnie powstał w rejonie morza Śródziemnego. Występowały intensywne opady deszczu, które były bardzo dokuczliwe. Na całe szczęście układ niżowy zaczął tworzyć zatokę, której oś przesuwa się w kierunku północno-wschodnim. Stało się dlatego, bowiem przesunął się strumień ciepłego powietrza płynącego z południa. Aktualnie wtórny układ niżowy znajduje się nad Rosją, a zasilający go strumień ciepłego powietrza płynie od morza Czarnego przez Ukrainę nad Rosję.

 

 

Takie warunki będą stabilizowały niż, który z kolei zimne powietrze pobiera z Arktyki. Chłodne powietrze z Arktyki może płynąć dość wąskim strumieniem w kierunku Polski skrajem wyżu. Na całe szczęście w analizowanej części Arktyki nie znajduje się specjalnie chłodne powietrze:

Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę że na północy słońce świeci już bardzo krótko i ta masa powietrza będzie ulegała transformacji w kierunku spadku temperatury. Aktualnie nad Polską północną (szczególnie północno zachodnią zaczyna rosnąć ciśnienie):

Jest to skraj wyżu zlokalizowanego nad Skandynawią:

Analizując historię powstania tego wyżu można powiedzieć, pierwotnie powstał z wyżu grenlandzkiego:

Chłodne powietrze popłynęło na południowy zachód w wyniku oddziaływania zatoki niżowej w rejonie Irlandii, Wielkiej Brytanii i częściowo Norwegii. Osiadając wytworzyło rozległy układ wyżowy, który na jakiś czas zablokował cyrkulację strefową.

Przepływ chłodnego powietrza do wyżu został zablokowany z dwóch stron: od zachodniej strony z uwagi na występowanie niżu na południowy zachód od Grenlandii oraz od północy w wyniku występowania zatoki niżowej. Odcięcie od zimna dodatkowo przyśpieszyło transformacje powietrza w tym pierwotnie bardzo chłodnym wyżu. Chłodne powietrze przesunęło się na południe wywołując powstawanie niżu który zakłócił pogodę w Polsce natomiast pozostały fragment chłodnego powietrza przemieścił się nad Skandynawię…

…który aktualnie nasuwa się nad Polskę. Jest to więc źródłowa masa powietrza arktycznego, które uległo transformacji w kierunku wzrostu temperatury i wzrostu wilgoci nad ciepłym jeszcze oceanem. Niestety występuje dodatkowo trudno dostrzegalny dopływ chłodniejszego powietrza z Arktyki:

Dopływ chłodu obniża temperaturę powietrza i stabilizuje wyż skandynawski.
W dalszej perspektywie będzie następowało ścieranie się różnych mas powietrza. Od zachodu będzie napływało coraz intensywniej powietrze polarnomorskie kierowane rosnącym w siłę niżem islandzkim, natomiast od północnego wschodu wyż skandynawski będzie zasilany chłodnym transformującym powietrzem. Modele numeryczne nie są zgodne, który proces zwycięży w rejonie Polski. Tylko model GFS przewiduje stosunkowo szybką wymianę powietrza na cieplejszą w rejonie Polski, według pozostałych modeli utrzymanie się chłodnego wyżu ma trwać znacznie dłużej.
Analizując jutrzejsze prognozy widoczna jest obecność stosunkowo chodnej masy powietrza.
Patrząc na przekrój wilgotności względnej powietrza dla 54° szerokości geograficznej widać że:

Napływająca masa powietrza jest sucha powyżej 1200m, poniżej występuje wyraźny wzrost wilgotności – efekt domieszki powietrza znad oceanu. Granica pomiędzy suchym i wilgotnym powietrzem znajduje się w strefie inwersji osiadania (skraj wyżu skandynawskiego). Inwersja temperatury ma występować jutro na wysokości od 1000 do 2000m (zakres między czerwonymi liniami):

Im bardziej na południe tym pogoda, będzie gorsza:

Na powyższej mapie (przekrój dla 52° szerokości geograficznej) występuje bardzo wysoka wilgotność od ziemi do wysokości około 1600-1800m, na wschodzie są widoczne resztki odchodzącego układu niżowego. Ze średnio rozbudowanych chmur będą występowały przelotne opady deszczu (kolorowe obszary do ziemi), formujące się na wysokości około 2000m:

Według najnowszych prognoz proces adwekcji chłodnego powietrza nie będzie na razie następował na południe, tak więc pełne zachmurzenie i przelotne opady deszczu szczególnie w południowej części kraju utrzymają się.

Jesteś tutaj: Home Artykuły Prognozy pogody Aktualna Sytuacja