UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Pogoda i Klimat

...modelowanie numeryczne

środa, 29 wrzesień 2010 07:30

Rekonstrukcje klimatologiczne Featured

Written by
Rate this item
(0 votes)

{jcomments on}

Problem rekonstrukcji dawnego klimatu jest od dawna szeroko dyskutowany w środowiskach zarówno sceptycznych wobec teorii Globalnego Ocieplenia, jak i w środowiskach jej sprzyjających. Wciąż zadawane jest pytanie - na ile takie rekonstrukcje odzwierciedlają rzeczywiste zmiany klimatu? Czy MWP było zjawiskiem globalnym, czy dotyczyło głównie półkuli północnej? Odpowiedzi na to i inne pytania pomogłyby zrozumieć zachowanie się klimatu naszej planety i odpowiedź na pytanie - w jakim stopniu bieżące ocieplenie jest czymś niezwykłym i czy my, jako ludzkość jesteśmy za nie odpowiedzialni. Najwięcej emocji dostarcza niewątpliwie słynna rekonstrukcja wykonana przez zespół Michaela E. Manna pokazująca słynny "kij hokejowy".

Jednym z powszechnych założeń dokonywanych przez sceptyków jest to, że jeśli zmiany podobne do dzisiejszych były obserwowane wcześniej, oznacza to iż nie możemy być za nie odpowiedzialni. Jest to założenie błędne, bo z faktu iż coś zachodziło w przeszłości w sposób naturalny nie wynika, że to samo nie może zachodzić obecnie w wyniku działań człowieka. Mimo to sceptycy analizują dokładnie rekonstrukcje paleoklimatyczne szukając tych, które wskazywałyby na to, że w czasie optimum średniowiecznego było cieplej, niż obecnie.

Duża część danych omawianych niżej (a także inne rekonstrukcje paleo) znajdują się na stronie NOAA Paleo. Warto tam zajrzeć i samemu zapoznać się z owymi danymi.

Wracając do konkretnych przykładów - poniżej rekonstrukcja temperatury północnej półkuli naszej planety wykonana przez zespół Dr Manna (1999,2008).

Rys. 1: "Kij hokejowy" w rekonstrukcji Manna (1999).

Rys. 2: Mann et al. 2008

Jak widzimy na powyższych wykresach, w pierwszej rekonstrukcji Manna MWP niemal nie występuje, za to silnie wyeksponowany jest wzrost temperatury w ostatnim stuleciu. Druga praca Manna z 2008 roku pokazuje wyraźniejsze MWP, lecz nadal temperatury w czasie bieżącego ocieplenia sa znacznie wyższe.

Taka rekonstrukcja pokazująca wyjątkowość ostatnich zmian klimatycznych okazała się strasznie niewygodna dla sceptyków, którzy próbowali ją dyskredytować. Wszelkie zarzuty wysuwane w stosunku do zespołu Manna zostały obalone przez niezależne komisje. Ostatnia z nich powstała na fali afery "climategate" i miała odkryć, czy Mann brał udział w fałszowaniu danych klimatologicznych. Niestety dla sceptyków, raport komisji był jednoznaczny: "Dr Michael E. Man nie był zamieszany, ani nie brał udziału - ani pośrednio, ani bezpośrednio w żadnych działaniach, które by odbiegały od praktyk stosowanych w środowiskach akademickich". Raport komisji można przejrzeć tutaj.

Oczywiście nie znaczy to, że rekonstrukcja Manna jest tą bezbłędną i jedyną, na której należy się opierać. Powstało wiele innych, niezależnych od Manna rekonstrukcji. Jedną z nich jest rekonstrukcja przeprowadzona przez Moberga (Moberg et al. 2005). Jakkolwiek wykazuje ona większą zmienność temperatury w czasie, aniżeli rekonstrukcja Manna, to nadal ocieplenie z II połowy XX wieku nie ma w niej sobie równych. Ponieważ owa rekonstrukcja kończy się na latach 70-tych, dalsze temperatury nałożono na podstawie danych instrumentalnych.

Rys. 3: Rekonstrukcja Moberg et al. 2005. Źródło: skepticalscience

W rekonstrukcji Moberga (która podobnie jak rekonstrukcja Mana dotyczy tylko i wyłącznie półkuli północnej) widać zarówno MWP, jak LIA. Pokazuje ona jednak, że w czasach średniowiecznego optimum nie było cieplej, niż obecnie, a w szczególności pokazuje iż tempo ocieplenia w tamtych latach było nieporównanie mniejsze od obecnego.

Z nowszych rekonstrukcji należy wspomnieć o wynikach Kellerhals (2010). Ta rekonstrukcja obejmowała zasięgiem obszar Ameryki Południowej i jest bardzo zbliżona w wynikach do rekonstrukcji Moberga. Również tutaj autor napisał iż w świetle badań, bieżące ocieplenie jest bezprecedensowe w skali 1600 lat (tyle bowiem lat obejmowała rekonstrukcja).

Rys. 4: T. Hellerhals 2010 - rekonstrukcja temperatury w Ameryce Południowej. Źródło: skepticalscience.

 

Również z tego roku pochodzi rekonstrukcja Ljungqvista - podobnie jak rekonstrukcje Manna i Moberga obejmująca obszar półkuli północnej, ale ograniczony do 30N-90N.

Rys. 5: Ljungqvist 2010 - rekonstrukcja temperatury dla obszarów 30N-90N. Źróło: skepticalscience

Jak widzimy, dane Ljungqvista przypominają rekonstrukcje Moberga.

Jedną z rekonstrukcji nieco odmiennych była rekonstrukcja autorstwa Dr Loehle.

Rys. 6: Rekonstrukcja Loehle 2008. Źródło: skepticalscience.

Jest to rekonstrukcja, w której nie widzimy dużego ocieplenia w XX wieku, a najcieplejszy okres przypada na okres średniowieczny. Dzieje się tak z prostego powodu - ta rekonstrukcja kończy się na latach 30-tych XX wieku, natomiast bieżące ocieplenie największe wartości przyjęło znacznie później. Pomiary instrumentalne wskazują, że temperatura pod koniec XX wieku była znacznie wyższa od tej z lat 30-tych. Dodając dalszy przebieg temperatury (HadCRUT) otrzymujemy wykres następujący:

Rys. 7: Rekonstrukcja Loehle 2008 + dane z Hadley Centre. Źródło: skepticalscience.

Rekonstrukcja Loehle 2008 jest ciekawa z jeszcze paru powodów. Po pierwsze jest to rekonstrukcja bardzo lubiana przez sceptyków Globalnego Ocieplenia - nie pokazuje bowiem ona bieżącego ocieplenia - a nawet w rekonstrukcji Moberga dane z lat 70-tych pokazują temperatury na poziomie temperatur okresu średniowiecznego. To doprowadza do wniosku, że obecnie jest cieplej (instrumentalne pomiary pokazują, że lata 70-te XX wieku były znacznie chłodniejsze od początku wieku XXI). Należy również pamiętać, że praca Loehle z 2008 roku jest tak naprawdę korektą jego wcześniejszej rekonstrukcji - okazało się bowiem, że pojawił się w niej błąd związany z nieprawidłowym datowaniem części serii proxy. To spowodowało, że Loehle musiał przesunąć koniec swojej rekonstrukcji z 1980 na 1935 i usunąć z pracy wniosek mówiący o tym, że okres średniowiecznego optimum klimatycznego był cieplejszy od końcówki XX wieku.

Podsumowując - żadna z przedstawionych wyżej rekonstrukcji nie pokazuje, aby okres MWP był cieplejszy od końca XX wieku. Co więcej wynika z nich wyraźnie, że tempo bieżącego ocieplenia jest wyższe, niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat.

Rys. 8: Porównanie różnych rekonstrukcji. Źródło: Zeke Hausfather, Blackboard.

Read 6441 times Last modified on sobota, 13 październik 2012 08:40
Login to post comments
Jesteś tutaj: Home Arktyka - Lód Rekonstrukcje Rekonstrukcje klimatologiczne