Budowa osłony we własnym zakresie

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Budowa osłony we własnym zakresie  (Przeczytany 21733 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Skawina
  • Reputacja: 118
Budowa osłony we własnym zakresie
« dnia: Marzec 08, 2014, 19:34:54 pm »
Osłonę wykonałem z podstawek plastikowych o średnicy 210mm i 260mm zakupionych w markecie budowlanym,prętów gwintowanych 5mm ,dystansów pomiędzy podstawkami 22mm,nakrętek,motylków,podkładek,w podstawkach wyciąłem otwór o średnicy 65mm
Z pierwszej odsłony osłony nie byłem zadowolony ,czujnik zawyżał 2-2.5st.C przy bocznym świetle słonecznym

Postanowiłem rozebrać i zmodyfikować osłonę,pomalowałem wewnętrzne strony podstawek w kolorze czarnym ,po wyschnięciu czarnego lakieru całe podstawki na biało ,stronę zewnętrzną dwukrotnie
Do środka osłony zamontowałem rurkę pcv50mm,do kołnierza rurki dopasowałem wentylator 5V ,rurkę w środku pomalowałem w kolorze czarnym,na zewnątrz białym

Czujnik zamontowałem w odległości około 6cm od wentylatora ,czujnik termometru TFA lt-102

Dystansy pomiędzy podstawkami to 22mm,na ostatniej mniejszej podstawce 15mm,ostatnia największa podstawka ma dystans 10mm od przedostatniej ,wentylator zasilany jest ładowarką od telefonu komórkowego 5V ,motylki i śruby mocujące są zabezpieczone białym silikonem

Pożyjemy zobaczymy czy modyfikacje przyniosą oczekiwany efekt :)

« Ostatnia zmiana: Marzec 08, 2014, 19:41:40 pm wysłana przez Sebastian »

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
Odp: Budowa osłony we własnym zakresie
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 11, 2014, 07:46:32 am »
Wczoraj przeprowadziłem obserwację(zapisywałem) co godzinę wskazania mojego  termometru porównując do wskazań godzinowych oficjalnych punktów pomiarowych z automatem na Woli Justowskiej i lotnisku Balice,warunki meteo dla wszystkich były równe ,brak zachmurzenia i stały wiatr z kierunku NE,ale nie są równe w kwestii lokalizacji

Balice   Wola Justowska   Skawina
9:00     5.3            6.1                    5.9
10:00   7.3            7.8                    8.1
11:00   9.1           10.0                 10.7
12:00  11.3          12.6                 12.8
13:00  12.8          14.1                 14.1

Tmax.  13.7          14.6                 14.6

Jak widać przy dość silnym przedmuchu błąd nie jest duży

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2014, 07:48:13 am »
I tak nie jest źle.  :)

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2014, 00:05:08 am »
Seba, a na jakiej wysokości wisi Twój czujnik? Bo ze zdjęć wydaje się, że jest dość wysoko nad tymi autami. W takim wypadku porównywanie  ze stacjami 2M może prowadzić do niekoniecznie prawidłowych wniosków. Choć sama instalacja wygląda dobrze.
W samych rowkach podkładek będzie Ci się gromadzić woda, więc raczej przydadzą się tam jakieś dziury do jej odprowadzania. No i czy sam wentylator jest też wodoszczelny?
Na ile oceniasz całkowity koszt osłony?
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2014, 11:26:56 am »
Seba, a na jakiej wysokości wisi Twój czujnik? Bo ze zdjęć wydaje się, że jest dość wysoko nad tymi autami. W takim wypadku porównywanie  ze stacjami 2M może prowadzić do niekoniecznie prawidłowych wniosków. Choć sama instalacja wygląda dobrze.
W samych rowkach podkładek będzie Ci się gromadzić woda, więc raczej przydadzą się tam jakieś dziury do jej odprowadzania. No i czy sam wentylator jest też wodoszczelny?
Na ile oceniasz całkowity koszt osłony?
Czujnik wisi na około 4.5metra,wysokość pierwszego piętra ,woda się gromadzi w rowkach ,w niedługim czasie będę ją ściągał do mycia i wtedy powiercę dziurki odprowadzające wodę
Już kilka razy padało,raz nawet ostro lało i wentylator rusza bez problemu
Koszt oceniam w okolicach 55zł

Na działce testuje bardzo prostą konstrukcję z rur,zewnętrzna rura 160mm,wewnętrzna 75mm,wewnętrzna rura malowana biało czarno

Do wewnętrznej rury montujemy kolanko które pomaga w swobodnym przepływie powietrza

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2014, 12:35:54 pm »
heehe :)

Pierwsze skojarzenie jakie mi się nasunęło jak zobaczyłem Twoją konstrukcje to podobieństwo do osłony RM Young :).

http://www.youngusa.com/products/2/16.html

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2014, 12:32:44 pm »
W zimie zbudowałem osłonę ze styropianu. Do marca zawyżała do max 1 stopnia, natomiast gdy nie było słońca wskazania pokrywały się z pobliską stacją. Problem pojawił się w marcu , gdy słońce zaczęło mocniej przygrzewać .
Obecnie w słoneczny dzień czujni od termometru TFA LT-102 pokazuje 3 do nawet 5*C więcej jak jest w rzeczywistości, mimo że np dziś rano wskazywał on identycznie jak na stacji. Nie wiem dlaczego tak się dzieje, za osłoną dałem taką płytkę z płyty pleśniowej ale nic to nie dało.
Widok w stronę słońca od czujnika taki , troszkę gałęzie zasłaniają słońce ale nie mam innych możliwości lokalizacji

Osłona wygląda tak

Mistrzem budowania nie jestem:P
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2014, 16:30:27 pm »
Powodem zawyżeń jest prawdopodobnie promieniowanie rozproszone. To, że promienie słonecznie nie padają bezpośrednio na czujnik nie oznacza nie trafiają do niego odbite od innych struktur (jak np chmur). To dlatego ta płyta pilśniowa nic nie zmieniła.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2014, 21:45:40 pm »
Powodem zawyżeń jest prawdopodobnie promieniowanie rozproszone. To, że promienie słonecznie nie padają bezpośrednio na czujnik nie oznacza nie trafiają do niego odbite od innych struktur (jak np chmur). To dlatego ta płyta pilśniowa nic nie zmieniła.

Dokładnie tak. Takie promieniowanie może znacznie (ponad 5c na termometrze który jest w cieniu ) zawyżyć wskazania. Wszystko zależy między innymi od zachmurzenia. Dlatego osłona musi być zamknięta także od dołu.  Dlatego też termometry umiejscowione na północnej ścianie domu pokazują najlepiej jak jest bezchmurne niebo bo wtedy udział promieniowanie rozproszonego jest najmniejszy. Wystarczy trochę chmur piętra średniego i wysokiego plus do tego duża zawartość pary, jakieś zmętnienie i mamy kosmos we wskazaniach.

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2014, 22:01:23 pm »
SEwek22o,schowaj czujnik ,wczoraj u mnie różnica pomiędzy osłoną a "gołym" termometrem cieczowym przy promieniowaniu rozproszonym dochodziła do 3.5st.C ,w osłonie 16.1st.C a cieczowy 19.5st.C

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 22, 2014, 10:29:31 am »
Moim zdaniem też to powoduje promieniowanie rozproszone. Może powinieneś najwyżej zrobić osłonę z kilku misek, przecież to nie taki duży wydatek.  ;)
Dokładność oraz żywotność tej osłony będzie lepsza i dłuższa niż masz to dotychczasową "osłonę".  ;)

Offline SEwek22o

• Prezes
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 07, 2014, 11:59:36 am »
Moim zdaniem też to powoduje promieniowanie rozproszone. Może powinieneś najwyżej zrobić osłonę z kilku misek, przecież to nie taki duży wydatek.  ;)
Dokładność oraz żywotność tej osłony będzie lepsza i dłuższa niż masz to dotychczasową "osłonę".  ;)
A gdyby kupić białe podstawki od doniczek i jakoś złożyć a z tyłu zostawić ten kawałek płyty ? :p
SEwek22o,schowaj czujnik ,wczoraj u mnie różnica pomiędzy osłoną a "gołym" termometrem cieczowym przy promieniowaniu rozproszonym dochodziła do 3.5st.C ,w osłonie 16.1st.C a cieczowy 19.5st.C
Teraz mimo że słońce nie świeci za mocno przez chmury piętra wysokiego różnica sięga 3*C, a jak zmieniłem  położenie czujnika bliżej domu i w cieniu to różnica spadła do 1*C ..

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 07, 2014, 16:06:22 pm »
A gdyby kupić białe podstawki od doniczek i jakoś złożyć a z tyłu zostawić ten kawałek płyty ? :p
Może być, ale Słońce zmieni swoje położenia w ciągu dnia i będziesz musiał przesunąć kawałek płyty z tyłu na inne pozycje. I no mogło zakłócić przepuszczalność powietrza, bo osłona ma być nawiewana ze wszystkich stron. 

Offline SEwek22o

• Prezes
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 07, 2014, 16:22:30 pm »
Może być, ale Słońce zmieni swoje położenia w ciągu dnia i będziesz musiał przesunąć kawałek płyty z tyłu na inne pozycje. I no mogło zakłócić przepuszczalność powietrza, bo osłona ma być nawiewana ze wszystkich stron.
Mam sad i dom blisko , więc do 10 i od 15 słońce ma niewielki wkład w ogrzewanie czujnika :)
Tylko nie mam pojęcia jakiej wielkości te podstawki kupić bo nawet są białe u mnie w sklepie

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 07, 2014, 17:01:46 pm »
Mam sad i dom blisko , więc do 10 i od 15 słońce ma niewielki wkład w ogrzewanie czujnika :)
Tylko nie mam pojęcia jakiej wielkości te podstawki kupić bo nawet są białe u mnie w sklepie
Podstawki zawyżają nawet w białym kolorze, lepiej kupuj białe miski o średnicy około 15 cm, ale to może być dla Ciebie za trudne w wykonaniu.  ::)