Budowa osłony we własnym zakresie

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Budowa osłony we własnym zakresie  (Przeczytany 21593 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: Budowa osłony we własnym zakresie
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 26, 2014, 10:27:39 am »
Fakt,Libertów leży najbliżej ale nie wiem na jakiej wysokości jest posterunek

312 m npm

http://leutra.geogr.uni-jena.de/czorsztynRBIS/metadata/view.php?view=station_meta&id=664

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Skawina
  • Reputacja: 118
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 26, 2014, 12:41:04 pm »
Spora różnica wysokości ,Skawina średnio 220m.n.p.m

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: Wrzesień 21, 2014, 19:12:08 pm »
Usprawniłem pomiar temperatury na działce ,do osłony zamontowałem wiatrak zasilany ogniwem ,ogniwo przykleiłem klejem na gorąco do zawiesia dla telewizorów
Zawiesie ma możliwość ustawiania różnych kątów,nie będzie problemu z ustawieniem najbardziej optymalnego kąta padania promieni słonecznych dla każdego miesiąca,obecnie jest ustawione mniej więcej na SSW

krótki filmik z próby na sucho https://www.youtube.com/watch?v=o4qDauKm9dA

Offline Areecki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Osiek ( świętokrzyskie )
  • Reputacja: 38
« Odpowiedź #33 dnia: Wrzesień 26, 2014, 23:40:54 pm »
Moja osłona na czujnik temperatury i wilgotności jest tak prosta, że aż śmieszna i na odwrót :)
Zrobiłem to na szybkiego z rury PCV ( góra i dół nie zatkana tak aby przepływało powietrze).
Pomalowałem kilka razy. Rura jest z 5mm plastiku i pomalowana nie nagrzewa się , w środku jest cień .
Pomiary są o wiele lepsze niż bez tej "osłony" samym czujnikiem z osłoną od stacji WH 1090.
Do tego wrzucam jeszcze fotkę zamontowania czujnika wiatru na drzewie, oraz "mega osłonę przed zwierzętami i deszcze" dla LT-102 do
pomiarów gruntu .... Nutella rządzi.

Grupa Amatorskich Stacji Pogody na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #34 dnia: Wrzesień 26, 2014, 23:43:08 pm »
Fajny ten pomysł z słoikiem z termometrem w środku. W ten sposób nie musisz obawiać o zamoknięcie termometru z nadmiaru wody lub wilgotności a jednocześnie możesz włożyć trochę izolacji w słoiku aby zapewniać dobrą temperaturę pracy urządzenia. Nawet wystarczy zakopać pod ziemią, bo grunt jest stabilny (miałem na myśli temperaturę gruntu) i dużo cieplejszy w zimie niż przy gruncie. :)

Offline Areecki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Osiek ( świętokrzyskie )
  • Reputacja: 38
« Odpowiedź #35 dnia: Wrzesień 27, 2014, 09:23:07 am »
W zimie świeży śnieg jest dobrym izolatorem więc też w jakiś sposób chroni przed silnym mrozem który szybciej baterię rozładowuję.
Pomysł słoika był głównie za sprawą zabezpieczenia termometru przed deszczem ( wilgocią) oraz przed zwierzętami.
Tak jak pisałeś w którymś z postów sarna przegryzła ci przewody ... Na razie do słoika włożyłem tylko kawałek styropianu tak by nie latał wyświetlacz w środku.

Grupa Amatorskich Stacji Pogody na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: Wrzesień 28, 2014, 21:05:28 pm »
Porównanie wskazań termometru w osłonie z chłodzeniem do stacji lotniskowej Balice i posterunku w Libertowie (Tmax. i godzinowe) ,warunki w okolicy identyczne ,dużo słońca i podobne warunki wiatrowe,wiatr na działce osiągnął prędkość maksymalnie 3m/s w czasie pomiaru pomiędzy 14:00-18:00 ,Balice w tym czasie 2-3m/s

Działka Tmax.19.1            Balice Tmax.18.9st.C         Libertów Tmax.19.0st.C
14:00 - 18.1st.C               14:00 - 17.7st.C                 14:00 - 18.3st.C
15:00 - 18.4st.C               15:00 - 18.4st.C                 15:00 - 19.0st.C
16:00 - 18.9st.C               16:00 - 18.7st.C                 16:00 - 18.8st.C
17:00 - 15.5st.C(cirrusy)  17:00 - 17.2st.C                 17:00 - 17.8st.C
18:00 - 13.0st.C               18:00 - 13.9st.C                 18:00 - 15.4st.C

Wskazania termometru można korygować o -0.4st.C w stosunku do wskazań termometru TFA,stały błąd

Tmax.

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 14, 2014, 17:56:52 pm »
Ponieważ dojrzałem do zrobienia nowej osłony - tym razem aspiracyjnej - bardzo proszę o doradzenie mi czy robić aspiracyjną "doniczkową" czy też aspiracyjną "rurową". A może zaprojektować jakąś hybrydę "donoczkowo-rurową"?
Meteorolog amator

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 14, 2014, 18:12:45 pm »
A co sądzicie o rurowej w wersji "Matrioszka"? :D Wyglądałoby to tak, że mamy nie jedną, a dwie rury - jedna w drugiej. W ten sposób można by jeszcze bardziej wyeliminować wpływ nagrzewania zewnętrznej części. Gdyby wewnętrzną rurę owinąć folią aluminiową zmniejszyłoby się ogrzewanie przez promieniowanie podczerwone(coś na zasadzie termosu).

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 14, 2014, 18:36:03 pm »
A co sądzicie o rurowej w wersji "Matrioszka"? :D Wyglądałoby to tak, że mamy nie jedną, a dwie rury - jedna w drugiej. W ten sposób można by jeszcze bardziej wyeliminować wpływ nagrzewania zewnętrznej części. Gdyby wewnętrzną rurę owinąć folią aluminiową zmniejszyłoby się ogrzewanie przez promieniowanie podczerwone(coś na zasadzie termosu).

Właśnie o czymś takim myślę. Ale oprócz lub nawet zamiast oklejania wewnętrznej rury folią aluminiową, dodatkowo wypełniłbym przestrzeń pomiędzy rurami izolatorem np.: wełną mineralną lub pianką montażową.
5 - 10 cm warstwa izolacyjna chyba bardzo dobrze wyeliminowałby problem nagrzewania się wewnętrznej rury.
Co o tym myślicie?
Druga sprawa to średnica wewnętrznej rury oraz jej długość.
Kolejną rzeczą jest wielkość przepływu.
Jak na razie to tyle mi do głowy przyszło.
Co o tym myślicie?
Meteorolog amator

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 14, 2014, 18:37:17 pm »
Te co ja mam są "hybrydami" rura  w środku z wentylatorem ,na zewnątrz podstawki
Mateusza pomysł bardzo dobry ale musi być chłodzenie wewnętrznej rury

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 14, 2014, 18:40:35 pm »
No jasne, do tego potrzebny jest aspirator. Myślę, że taka wielowarstwowa osłona dawałaby naprawdę niezłe wyniki

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 14, 2014, 19:11:33 pm »
A co w takim razie z t.min? Chyba będą troszkę zawyżane przy tej ilości materiału ...
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 14, 2014, 19:17:54 pm »
http://www.youngusa.com/Manuals/43502-90%28C%29.pdf

Tutaj piszą, że przepływ powietrza od 5 do 11m/s. To bardzo dużo. W Davisie jest zaledwie 1m/s, ale tam jeszcze są żeberka dookoła rury także widocznie nie ma takiej potrzeby, żeby aż tak mocno ciągnął powietrze. Zresztą Davis chyba zawyża o parę dziesiątych  więcej jak ten RM Young. Być może właśnie z uwagi na niższy przepływ. Przy budowie tego typu osłony trzeba pamiętać, że prawdopodobnie musi ona być wentylowana 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku ( myślę tutaj o wersji tubowej z rurą). Nawet w zimowe noce. Nie wiem jak będzie działała Wasza wersja, ale w Davisie jak nie działa wentylator w nocy a temperatura zaczyna nagle spadać (np w wyniku rozpogodzenia) to robi się długa, irytująca zwłoka w pomiarach ( ostatnio miałem 2c różnicy w nocy pomiędzy pasywną a aspiratorem). To jest skutek uboczny przewodu tubowego gdy nie działa wentylator (tworzy się tam jakaś bańka, długo wychładzającego się starego powietrza). Dlatego planuje przerobić na zasilanie sieciowe. Davis kiedyś miał w ofercie osłonę aspiracyjną zasilaną z sieci, ale nie wiedzieć czemu zażegnał jej dystrybucji. Szkoda bo nie wszyscy mieszkają w słonecznej Kalifornii a zimowe słońce nie naładuje akumulatorów na 24h. Davis ma jeszcze jedną osłonę aspiracyjną, która działa ze skutecznością około 70% tej co ja mam( tubowo-rurowej), ale za to w nocy działa jak zwykły pasywniak i pięknie wyłapuje minimum. Taka hybryda. Gdybym wiedział to 5 lat temu to wybrałbym właśnie taką hybrydę. W nocy zalety pasywnej (swobodny przewiew bez tuby w środku) w dzień wspomaganie wentylatorem.

Zauważyłem, że gdy kąt padania promieni słonecznych spada poniżej 30 stopni i przeważa pochmurna pogoda akumulatory już się nie ładują tak jak powinny i brakuje im energii aby zasilić wentylator przez 24 godziny. Dlatego na Polskie warunki wcale nie jest powiedziane, że wersja Davisa z aspiratorem jest najlepsza. Chyba najlepiej mieć tą wersję pośrednią zwaną Daytime Fan-Aspirated Radiation Shield lub po prostu zwykłą pasywną

http://www.davisnet.com/product_documents/weather/manuals/07395-236_IM_07747.pdf

Może kslawin zrób coś w tym stylu jeżeli planujesz zasilać wentylator z ogniwa słonecznego tylko w dzień.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2014, 19:19:52 pm wysłana przez Marcin D »

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 14, 2014, 19:47:10 pm »
@MarcinD
Z Davisem jest o tyle problem w nocy, że on z obu stron jest zamknięty - to go odróżnia przykładowo od osłony rurowej Areckiego. W nocy wiatry są zazwyczaj słabe, więc powietrze przy braku kręcącego się wentylatora ma sporo problemów ze swobodnym przepływem przez rurę. Jak widzę po pomiarach stacji Areckiego z pobliską stacją IMGW w Sandomierzu to wygląda to już naprawdę nieźle (zważając na pojedynczą rurę). Pytanie na ile te dobre wskazania zawdzięcza umieszczeniu na konarze drzewa i w cieniu liści? ;)
Spróbowałbym jeszcze dodać do niej jakieś modyfikacje (ale póki co pomijając dość niewygodną i kosztowną aspirację). Od wewnątrz na pewno trzeba by ją prysnąć na czarno sprayem. Jeśli jedna pomalowana rura już tak mocno ogranicza nagrzewanie się wewnątrz to dwie w zupełności powinny sobie poradzić nawet w najgorętsze dni (i to bez wypełnienia). Problem pozostaje ze światłem od dołu i od góry. Od góry można zawsze dać  daszek (np 5 cm powyżej rury), pytanie co od spodu? Ciekawa byłaby moskitiera - tyle, że podczas mgły mogłaby się na niej osadzać woda co mogłoby mieć potem przez pewien czas wpływ na pomiar wilgotności.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2014, 19:53:30 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30