Moja stacja meteo - Wh2800 i GT-WS-06

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Moja stacja meteo - Wh2800 i GT-WS-06  (Przeczytany 8016 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mativonjuning

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Sulechów (Lubuskie)
  • Reputacja: 19
Moja stacja meteo - Wh2800 i GT-WS-06
« dnia: Luty 10, 2014, 13:11:21 pm »
Witam Wszystkich!!! :)

Offline mativonjuning

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
Odp: Moja stacja meteo - Wh2800 i GT-WS-06
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2014, 14:32:24 pm »
Witam Wszystkich!!! :)

Chciałem się z wami podzielić moim sprzętem metrologicznym jaki posiadam do badania i analizy danych metrologicznych w moim regionie.
Aktualnie posiadam dwie stacje meteo z radioodbiornikami są to; WH 2800 i GT-WS-06.

Stacja GT-WS-06, jest to stacja wraz z radioodbiornikiem i czujnikiem bezprzewodowym działającym na 433 MHZ. Stacja posiada funkcje Zegarka z DCF, pomiar temperatury wewnętrznej, wilgotności, ciśnienia oraz tendencja pogody wraz z tendencją ciśnienia za ostatnie 12 godzin. Co do ww stacji to stacja ta dość dobrze sprawuję się w zakresie pomiarów i wyniki są podobne do pobliskich stacji metrologicznych.
Jedynym minusem tej stacji jest rozkalibrowanie się pomiaru ciśnienia co kilka miesięcy, poza tym stacja ta już od 3 lat służyła za podstawowe narzędzie badawcze.
Umieszczenie czujnika temperatury:

Więcej informacji na temat tej stacji:
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=545.0

Kolejną stacja już znacznie bardziej zaawansowaną technologicznie jest WS-0101 Conrada znaną jako WH 2800.
Stacja WH2800 posiada kilka czujników: temperatury wewnętrznej/zewnętrznej, pomiaru wilgotności wew./zew., pomiar siły i kierunku wiatru, deszczomierz. Radioodbiornik z bezprzewodowymi czujnikami działa w zakresie 868 MHZ, posiada również zegar DCF, pomiar ciśnienia, tendencje ciśnienia oraz wiele innych zakresów parametrów. Dużą zaletą jest pamięć własną odbiornika, oprogramowanie do komputera oraz wejście USB poprzez co mamy możliwość zarówno pozyskiwanie danych z urządzenia jak również ich analizę. Urządzenie zapisuje dane od 2 do 4 tygodni w zależności od ustawienia co ile minut ma zapisywać dane z czujników. Jedynym póki co minusem jest osłona radiacyjna czujnika temperatury przy silnym nasłonecznieniu potrafi zawyżać temperaturę o około 1,5 do 2,5 stopnia w porównaniu do temperatury aktualnej w cieniu, w najbliższym czasie chce zrobić dodatkową osłonę z klatek wentylacyjnych na zasadzie klatki meterologicznej.
Kilka fotek z rozmieszczenia stacji na działce:

Czujnik temperatury jest umieszczony na 2m, natomiast deszczomierz i czujniki wiatru na około 3,5m, niestety nie miałem jak dostosować się do 10m. Stacja póki co działa dość dobrze i żadnych awarii czy innych problemów póki co poza lekkim zawyżaniem temperatury podczas bezchmurnego nieba nie zauważyłem.

Program z danymi :

Radioodbiorniki po lewej GT-WS-06 po prawej WH2800/WS0101:

Więcej informacji o WH2800/WS0101:
http://www.conrad.pl/Stacja-pogodowa,-bezprzewodowa-Conrad-WS-0101,-USB.htm?websale8=conrad&pi=672286
http://stacjepogody.waw.pl/index.php?topic=1071.0

W razie pytań piszcie postaram się jak najszybciej odpowiedzieć.

Pozdrawiam Mati
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2014, 14:39:16 pm wysłana przez mativonjuning »

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2014, 17:39:33 pm »
Polecam odpuszczenie sobie Easy Weather, a używanie Cumulusa.
Meteorolog amator

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 10, 2014, 19:44:53 pm »
Polecam odpuszczenie sobie Cumulusa, a używanie Weather Display.  ;)

Fajny opis. Gratuluje zakupu.

Offline mativonjuning

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 10, 2014, 20:12:52 pm »
No czytałem o Cumulusie, a jakie ma dodatkowe zalety? albo Weather Display? możecie linki zapodać do downloadu jak macie ;)

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 08, 2014, 23:13:44 pm »
Ta stacja GT-WS-06 to niemal brat bliźniak stacji brandowanej marką Mebus (chyba jedyna różnica między nimi to orientacja wyświetlacza i inna obudowa czujnika):
http://www.weltdertechnik.de/wp-content/uploads/2012/05/Funkwetterstation-von-Mebus-Real.jpg
stację nabyłem okazyjnie, a działa zacnie (o ile tylko czujnik w miarę dobrze się zabezpieczy).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2014, 23:16:15 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 03, 2014, 11:55:48 am »
Niedawno kupiłem stację GT-WS-06 ale czujnik temperatury w tej osłonie na słońcu zawyża temperaturę i w zależności jak mocniej  świeci tym bardziej zawyża w porównaniu z czujnikiem ,który mam umieszczony w środku pergoli różnica dochodzi prawie do 4 stopni. Ale będę miał szanse sprawdzenia czujników bo mój znajomy spod Chojnic ,który ma profesjonalną stację pogody odbiera dwie klatki meteorologiczne od stolarza spod Gdańska ,który trochę remontował je po upadku blachy z dachu ,która uszkodziła je. Znajomy przywiezie do mnie ze swoimi termometrami i sprawdzi jaka jest różnica.
Janek

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2014, 11:34:15 am »
Twardy zapisz pomiary jakie wychodzą tobie z czujnikiem na otwartej przestrzeni gdzie pada na czujnik słońce potem czujnik przenieś w cień wtedy sprawdź różnicę. ja mam czujniki na balkonie 4 piętro i osłonięte kratownicę siatkami i poprzekłuwane śrubokrętem żeby powietrza przepływało. margines błędu między moją stacją (WH1080) a stacją profesjonalną IMGW w Kościerzynie wynosi 1,5 - 2 st. Celsjusza. Generalnie orginalne osłony radiacyjne na czujniki WH są słabe i najlepiej wykonać własną osłonę z podstawek pod kwiaty i pomalować na biało bądź jeszcze lepsze rozwiązanie postawić klatę meteorologiczną.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 04, 2014, 14:51:14 pm »
Twardy zapisz pomiary jakie wychodzą tobie z czujnikiem na otwartej przestrzeni gdzie pada na czujnik słońce potem czujnik przenieś w cień wtedy sprawdź różnicę. ja mam czujniki na balkonie 4 piętro i osłonięte kratownicę siatkami i poprzekłuwane śrubokrętem żeby powietrza przepływało. margines błędu między moją stacją (WH1080) a stacją profesjonalną IMGW w Kościerzynie wynosi 1,5 - 2 st. Celsjusza. Generalnie orginalne osłony radiacyjne na czujniki WH są słabe i najlepiej wykonać własną osłonę z podstawek pod kwiaty i pomalować na biało bądź jeszcze lepsze rozwiązanie postawić klatę meteorologiczną.

Tylko pamiętaj, że cień cieniowi nie równy. Jak jest bezchmurnie to między "gołym czujnikiem" w cieniu a  klatką nie będzie większej różnicy natomiast inaczej będzie jak będzie zachmurzenie. Wtedy rozproszone podgrzewa nawet w cieniu w zależności od rodzaju zachmurzenia.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2014, 14:55:49 pm wysłana przez Marcin D »

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 24, 2014, 12:07:07 pm »
Jeśli ten czujnik temperatury ma być ciągle na otwartej przestrzeni to bym szybko próbował zrobić jakąś dodatkową osłonę. Ja swój mam w cieniu budynku i wydaje się, że to daje najlepsze wyniki.
Moja stacja WH2080 działa już ponad 2 lata. Właśnie skończyła się gwarancja. Myślałem, że będą problemy z wiatromierzem, np. że łopatki się zatrą, ale póki co wszystko działa OK. W połowie 2012 roku stacja kosztowała mnie ok. 400 zł z transportem. Teraz widzę, że jest w Conradzie po 379,00 zł, więc niewiele staniała w tym czasie...

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2014, 21:37:22 pm »
Wczoraj udało mi się już zrobić przy stacji pogody kierunek wiatru więc wszystko działa ale teraz mam inny problem czasami znika sygnał wychodzi na to ,że za dużo jest przeszkód. Między radioodbiornikiem a czujnikiem jest ponad 20 metrów ale są dwie ściany w tym jedna 60 cm grubości plus szołerek czyli dwie ściany ale z desek. Ogólnie lokalizacja jest dobra do pomiaru temperatury bo czujnik jest przez okrągły rok w cieniu od północnej strony szołerka. Tam gdzie mam na pewno sygnał to nie mogę mieć laptopa (bo to jest kuchnia) a w salonie czasami jest a czasami zanika sygnał może ktoś wie jak można chociaż trochę zwiększyć sygnał może można. Zresztą obawiam się ,że zimą może być większy  problem ze sygnałem.
Janek

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 07, 2014, 09:37:13 am »
można na kilka sposobów to poprawić:
szukając możliwie najlepszego miejsca dla konsoli, czasami zmiana nawet o kilka centymetrów to już spora różnica w sile sygnału
zmieniając ustawienie samego czujnika - można spróbować go odwrócić stronami bądź ustawić tą węższą stroną w kierunku konsoli - obstawiam, że nie masz profesjonalnego czujnika siły sygnału, więc wszystko to trzeba robić na chybił trafił ... wh2080 działa w paśmie  868MHz co powoduje, że wpływ zakłóceń ze strony sprzętu agd-rtv jest niewielki, więc do regulacji pozostaje jedynie kwestia : ustawienia, odległości i ilości przeszkód między konsolą a czujnikiem.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 08, 2014, 20:00:20 pm »
Obecnie mam w salonie za kuchnią i na razie dobrze odbiera bez zakłóceń i mam nadzieję ,że tak będzie. Nie wiem jak będzie zimą jak śnieg spadnie czy on nie będzie miał wpływ na odbiór sygnału. Jeszcze co chciałbym poprawić to wysokość wiatromierza bo obecnie jest na 5 metrach i widać ,że w tym miejscu gdzie mam wiatr jest słaby, mam miejsce gdzie praktycznie nic nie przeszkadza i w dodatku tam prawie zawsze wieje i to porządnie nawet na wysokości głowy ale lokalizacja jest za daleko od domu. Aha deszczomierz zrobiłem tak jak pisałeś.
Janek