Volfcratf HT-200

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Volfcratf HT-200  (Przeczytany 1971 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
Volfcratf HT-200
« dnia: Listopad 12, 2013, 15:08:22 pm »
Odnośnie pytań MarcinaD

Możesz podać jakieś źródło tej informacji?
Jeżeli chodzi o czujniki stosowane w stacjach Davis to jest to niestety tylko sht11, który ma dokładność +/- 3%, ale w zakresie od 20 do 80%( >90% jest znacznie gorzej). Także wychodzi na to, że masz lepszy czujnik jak w stacji Davis. Prawdopodobnie masz SHt15, który ma właśnie +/-2% w zakresie od 10 do 90% ( o ile nie kłamią w specyfikacji).
Gdybyś sprawdził symbol czujnika rozwiałoby to wszelkie wątpliwości.
Tak to wygląda w Davisie. Jest to najsłabsze ogniwo całej stacji (SHT11). Mogliby dać chociaż SHT 15. Jak już czujnik szlag trafi to sam spróbuje wstawić sht 15.

Czy urządzenie jest tak zbudowane, że można łatwo wymienić czujnik?
Jeżeli nie to za kilka lat możesz mieć problem. U mnie po 4 latach wilgotność max to już tylko 95% podczas mgły i czujnik nadaje się do wymiany.
Kolejną WAŻNĄ sprawą jest to, że nie możesz go narażać na działanie wilgoci. Na takim czujniku nie ma prawa kondensować się para wodna. Pomiary w gęstej mgle radzę wykonywać szybko. Zauważ, że nie masz nawet filtra przeciwpyłowego na tym czujniku. Drobinki wody bez problemu będą na nim osiadać.

Pomijam fakt, jak będzie reagował czujnik na nagłe wahania temperatury (wewnątrz na zewnątrz) i jak wpłynie to na jego żywotność.
Czy w instrukcji jest napisane, że może pracować na zewnątrz? Ze wstępnego opisu raczej wnioskuje, z jest to urządzenie do stosowania wewnątrz.

Jeżeli chcecie mieć dokładny przenośny miernik temperatury to tylko Pt100 lub pt1000. Z wilgotnością ciężko w rozsądnych cenach.

Pokazał Ci kiedyś 100% we mgle?

Źródła informacji nie jestem w stanie odnaleźć, ale wiem, że przed zakupem dokładnie to analizowałemi. Mogę jedynie wkleić zdjęcie oraz opis producenta

Humidity precision  0-100% RH   %RH ± 2.5% (at 25°C and
20-80% RH) all other ranges ± 3%  (według kalibracji dla norm ISO/DKD) informacje w 100% od producenta!

Następnie pytasz czy w instrukcji jest napisane o tym czy może być używany na zewnątrz.
Oto przeciwwskazania producenta:
"Dokonywanie pomiarów w niekorzystnych warunkach środowiskowych jest niedopuszczalne.
Za niekorzystne warunki środowiskowe uznaje się: kurz i gazy palne, opary i środki
rozpuszczające, burze, względne warunki burzowe oraz silne pola elektrostatyczne.
Przeznaczenie inne niż wyżej opisane prowadzi do uszkodzenia produktu"

Producent jedynie informuję, że używanie produktu na zewnątrz może skrócić jego żywotność.... wiesz kupując liczyłem się z tym to będzie "zabawka" na 3 lata. Jeśli wytrzyma w pełnej sprawności ten okres czasu będe zadowolony.

Podsumowując:
Dla mnie wilgotność z dokłądnością 2,5 - 3% + temperatura z błędem 1st. w zakresie do -30 daje wynik w zupełności wystarczający. Szybkość pomiarów, podświetlenie z możliwością swobodnego przemieszczania, trzymając go w dłoni uznaję za największe zalety. Fajne ukazuje skrawki zimniejszego, cieplejszego powietrza na małych obszarach np: w drodze do znajomyc, z psem itp, itd. C Wilgotność i najmniejsze różnice szybko wyświetlane na czujniku to był mój priorytet i do tego urządzenie nadaję się bardzo dobrze.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2013, 15:14:40 pm wysłana przez Wolfer »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: Volfcratf HT-200
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2013, 15:20:26 pm »
Fajne się opisałeś urządzenia... w sumie nigdy nie będzie mógł mierzyć wilgotność na zewnątrz w czasie burzy. 
A przy okazji osiągnąłeś 1000 wpisów.  ;)

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
Odp: Volfcratf HT-200
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2013, 16:14:59 pm »
Dzięki za odpowiedź.
Czyli jednak SHT11. Sam czujnik kosztuje 70zł także zawsze będziesz mógł zamienić na nowy lub wstawić sht 15 ( ten kosztuje 120zł ) :). Ja na wiosnę pobawię się z zamianą na sht15 :).