Podsumowanie sezonu burzowego 2013

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Podsumowanie sezonu burzowego 2013  (Przeczytany 3490 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
Podsumowanie sezonu burzowego 2013
« dnia: Sierpień 27, 2013, 22:18:57 pm »
Oto podsumowanie sezonu burzowego 2013. Opiszę w nim to co działo się u mnie a także w całym województwie,lektura długa ale polecam! Miłego czytania:) Na samym dole moja statystyka:) Dane CAPE DLS i PW  dla Sandomierza i Rzeszowa.

KWIECIEŃ:
Ten miesiąc przeważnie zaczyna sezon burzowy i tym razem nie było inaczej,Łowcy rozpoczęli sezon 13 kwietnia głównie na zachodzie i centrum regionu było sporo komórek i to nawet o umiarkowanej sile , niestety burza minęła mnie  o parę km a w promieniu 20km pojawiły się aż 3 komórki burzowe, warunki CAPE 200-350J/kg DLS 5-10m/s PW 15.

Warto dodać że 10 kwietnia część mieszkańców Podkarpacia mogła dostrzec shelfa po komórce z małopolski.
23 kwietnia. Obserwowałem komórki burzowe które przeszły od SW granicy Małopolsko podkarpackiej po Sanok i granicę Ukraińską.Warunki: CAPE 100-200J/kg DLS 10-13M/S PW 18-20.

28 kwietnia komórki burzowe w okolicy Ropczyc oraz na NE województwa.
30 kwietnia. W nocy komórka burzowa pojawia się koło Stalowej Woli i idzie w stronę lubelskiego.Świetne warunki CAPE 300-800J/KG DLS 25M/S PW 28-30 jednak to kwiecień i burze nie miały dużej siły-było chłodno.
Kwiecień nie przyniósł u mnie początku sezonu oraz we wschodniej części województwa, ale nie wiedziałem że już wkrótcę będzie jazda:)

MAJ
2 MAJA: powstaje słaba burza na W województwa. Tymczasem wieczorem od Małopolski po Słowację rozciąga się MCS.
3 MAJA!!! Pozostałość po MCSie wkracza po północy do regionu. Zaczynam sezon silnym deszczem i pojedynczymi wyładowaniami których ponownie jest najmniej w pasie Jasło- Nisko. Burza miała linię szkwału toteż mocniej wiało i padało.
11:00 zaczyna się w Tatrach.
12: komórek przybywa!
15: gradobicie w Nowym Sączu zaczyna się niesamowicie duszno!
zachód województwa superkomórka! Małopolska klaster burz!
Dębica i okolice gradobicie, żarty skończone!
16:00 formacja liniowa, uderza we mnie jest shelf w regionie. Siła umiarkowana wiatr 70km/h 2mm opadu. Są szkody po gradobiciach a to nie koniec jest wysyp superkomórek!
Układ z superkomórką dał gwałtowne zjawiska tymczasem wkracza bow echo  prawdopodobnie ponownie  z wbudowaną superkomórką nadciąga niesamowity shelf o mega wielkości podmuch wiatru sięga 130km/h na stacji ulewa i dużo wyładowań. Szkody to zerwane dachy zalania szkody po ponownych opadach gradu.Spore spustoszenie poczyniła superkomórka z pod Tuchowa, straż interweniowała kilkaset razy!
To był historyczny początek sezonu z MCS-em Bow echo superkomórką mega shelfem 3 burzami downburstem historyczny dzień! I ogrom szkód.Warunki: CAPE 400-800J/KG DLS 15-20m/s PW 27-29. Tutaj zadecydowały świetne warunki termodynamiczne bardzo ciepło i wilgotne powietrze było niesamowicie duszne.

7 maj kolejna i najsilniejsza burza u mnie. Układ szedł od Bieszczad NA NW, w ciągu 15 min przeszło gradobicie ulewa silny wiatr , podtopienia były w Lubeni.WARUNKI: CAPE 700-900J/KG DLS 5-9m/s PW 23-27

8 maja burza koło Mielca
12 maja formacja burzowa na NE województwa
17 maja komórka burzowa koło brzozowa
20 maja kolejna burza słaba na SE Podkarpacia tam akurat byłem pozostałość po MCS-e ze słowacji ,burze też koło Dębicy i na N regionu WARUNKI:CAPE 200J/KG- 500J/KG DLS 11-15m/s PW 17-25

21 maja wysyp komórek burzowych w regionie u mnie słaba burza .Miejscami przechodzi po parę burz wDębicy aż 3 pojawiają się gradobicia.WARUNKI:CAPE 300-500J/kg DLS 3-6m/s PW 17-20.

22 maja lokalne komórki burzowe na W od Podkarpacia jedna z burz osłabła 15km ode mnie;/
25 maj słaba burza na SW Podkarpacia
26 maj słabe komórki na W i NE Podkarpacia
30 MAJ!!! O poranku komórka burzowa szybko przeszła nademną kolejne mamy w regionie.Pada króto ulewny deszcz.
Koło 14 pojawiają się 2 komórki burzowe, potem prawdopodobnie superkomórka, po 14 burza dochodzi do mnie i się zaczyna, Obydwie burze łaczą się i powstaje układ MCS dają ogromną liczbę wyładowan 7000 doziemnych/120min ciągły grzmot i ulewę w moim powiecie straż interweniuje 50razy Po kilku godzinach układ opuszcza region. WARUNKI :cape 800-1000J/KG DLS 13-16m/s PW 28-30

CZERWIEC:
3: Przechodzi u mnie umiarkowana burza z ulewnym deszczem i silnymi wyładowaniami spada 16mm opadu. Potem układ przechodzi w formację liniową i idzie na W Polski. Według stacji meteo podmuch miał u mnie 120km/h!.WARUNKI: CAPE 400j/kg - 700 j/kg PW 25-28 DLS 6-8m/s

4 czerwiec słaba komórka koło Jasła
5 czerwca burze na E i N regionu z silnymi opadami.
6 czerwca u mnie słaba i umiarkowana burza. Wszystko mnie mijało ogrom wyładowan i stroboskop m.in w Ropczycach czy Dynowie.Opad umiarkowany.WARUNKI: cape 600-1000J/KG DLS 1-5m/s PW 25-28 chwiejnośc występowała całą noc.

7 czerwiec powstała burza koło Rzeszowa jednak prąd zstepujący sprawił że nie dotarła do mnie a opad szybko zanikał, w regionie rozwój komórek a 1 wyładowanie u mnie co dało mi słąbą burzę.WARUNKI: cape 100-400J/KG DLS 2-5m/s PW 24-26

8 czerwca słabe burze w regionie
9 czerwca burze na północy regionu.
10 czerwca- 2 umiarkowane burze u mnie. Ogrom wyładowań prawie stroboskop i shelf bardzo groźnej burzy która minęła mnie od N. padał też drobny grad.
Niestety w regionIe mamy groźne superkomórki z gradobiciami i ulewami sytuacja jest ponownie groźna! Najgorzej na północy regionu gdzie następuje szybki rozwój nowych burz. Łowcy burz wydają ostrzeżenie o możliwości wystąpienia tornada! Sytuacja u mnie wygląda niesamowicie dziwnie.WARUNKI: CAPE 300-800J/KG DLS 13-17m/s PW 26-28

11 czerwca północ regionu ponownie nawiedzają burze z gradem i ulewami sytuacja jednak spokojniejsza jak 10 czerwca.WARUNKI: CAPE 200-800j/kg DLS 8-10m/s PW 28-31
15 czerwca przepiękny stroboskop na północ od Rzeszowa m.in w Ropczycach.WARUNKI: CAPE 100-300j/kg DLS 11-13m/s PW: 25-28
16 czerwca  kolejna burza na południe odemnie.
17 czerwca słabe komórki na krańcach Podkarpacia
18 czerwca z północy wędrują aktywne burze nawet i superkomórki po 18 burz w regionie przybywa. Pojawiają się ulewy z gradem burza dociera do mnie o 19 z shelfem silnym wiatrem ulewą drobnym gradem, straz interweniowała kilkaset razy . Po 21 błyska się dookoła grzmi w kilku miejscach regionu po 22 dociera słaba burza z dużą ilością wyładowań. A o północy istny stroboskop z burzy pada mały grad i mocno wieje niesamowite widowisko kończy się 19 czerwca przed pierwszą prawdopodobnie była to superkomórka. Mocno oberwał Tyczyn gdzie zanotowano  Microburst, wiele szkód w części regionu.WARUNKI: CAPE 1000-1700j/kg DLS 16-20M/S PW 35-40. Dobre warunki w nocy CAPE  500J/kG DLS 16-19m/s PW 35

21 czerwca spory układ burzowy na północy regionu powoduje lokalne zniszczenia burze też na krańcach W.WARUNKI: CAPE 1100-2000j/kg DLS 2-6m/s PW 32-35
22 czerwca burze z ulewą w Bieszczadach
23 czerwca o poranku centralnie na demną przechodzi burza z ulewnym deszczem silniejszym wiatrem. Komórka zyskała na sile u mnie dając niezbyt częste ale silne wyładowania. Burza z ulewą na zachodzie województwa grzmi też na NE Podkarpacia.WARUNKI: CAPE 200-800j/kg DLS 13-15M/S pw 35-38
24/25 czerwca w nocy do Podkarpacia wchodzi układ MCS z istnym stroboskopem w postaci training storms. Pojawia się linia szkwału i kolejny stroboskop, u mnie 17mm opadu i silny wiatr, błyski widac było 3 godziny przed burza. To ostatnia tak silna burza u mnie.Jej wschodnia częśc przemieszczała się inaczej jak północna! WARUNKI: CAPE 400-600j/kd DLS 13-14m/s PW 35-38
30 czerwca lokalne słabe burze.

LIPIEC
 6: Aktywna elektrycznie burza w formie stacjonarnej tworzy się na NE województwa i powoli przesuwa. Daje ulewne opady i podtopienia w końcu dociera do mnie dając 15mm opadu i troche wyładowań, fajna burza. Powstają też inne komórki burzowe. Za mną burza zanika by ponownie odbudować się za moją gminą i powoli idzie na W. WARUNKI : CAPE 500-1100j/kg DLS 4-6m/s PW 30-32
10-11 LIPCA pojawiają się w regionie komórki burzowe na N E i S.
12 lipca wysyp komórek opadowych i pojedyńczych burz nie wiem jakim cudem miałem tylko malutką burzę.To był ostatni układ burzowy u mnie;/ WARUNKI: CAPE 500-800j/kg DLS 3-6M/s PW 13-25
25 lipiec burza koło Baranowa Sandomierskiego
26 lipiec pojedyncze wyładowania w regionie
28 lipiec burze na północy regionu.
30 lipiec słabe burze na krańcach regionu

SIERPIEŃ:
7 sierpień pojedyńcze wyładowania w regionie
9 SIERPIEŃ BURZE NA s KRAŃCACH pODKARPACIA. Powstaje komórka burzowa na granicy ze słowacją, po czym dzieli się na 2 komórki. Jedna idzie na N i zanika 2 NA NW, prawdopodobnie zawiera prąd rotujący.
10 sierpień burze na E krańcach województwa
13 sierpień ostatni większy incydent burzowy Superkomórka HP uderza w Rzeszów wiatr ma nawet 120km/h w regionie inne burze z silnym deszczem. Jest ogrom połamanych drzew Rzeszów po raz kolejny oberwał.Pojawia się zjawisko downburst! WARUNKI: cAPE 300-600j/kg DLS 22-27m/s! PW 28-33
20 sierpnia słaba burza w Bieszczadach.
21 sierpnia opadom deszczu towarzyszą burze koło Dębicy na E i S województwa.
Podsumując czerwiec był niesamowity maj też. Pojawiały się groźne burze powodujące zniszczenia ale i piękne stroboskopy ogrom burz mnie minął a do tego lipiec i sierpien nie spełniły oczekiwań łowców.

Statystyki u mnie:
21 burz:
1 silna
12 umiarkowanych
6 słabych
2 bardzo słabe
1 gradobicie
1 mega shelf 3 mniejsze
Przeszły bodajże 2 MCS-y i 1lub 2 bow echo/brak informacji dokładnych.

Kilka burz wygenerowało potężny podmuch wiatru ale większość gradobić mnie minęło podobnie jak sporo komórek burzowych.Najbardziej widowiskowe nocne stroboskopy przechodziły w czerwcu zwłaszcza niesamowita noc 18/19
czerwca i 25 czerwca.
Dołączam kilka załączników z danymi z burz:)
Tak oto wygląda podsumowanie sezonu na Podkarpaciu:) Dzięki za uwagę!

Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline SEwek22o

• Prezes
Odp: Podsumowanie sezonu burzowego 2013
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2013, 23:10:34 pm »
                                                                 PODSUMOWANIE STATYSTYCZNE
(w nawiasie porównanie do wcześniejszego roku)
Liczba burz : 21 (36)
Liczba dni z burzą : 14 (32)
Max siła burzy : silna (silna )
Liczba burz
-silnych : 1 - 4,76% ( 3 - 8,34%)
-umiarkowanych 12 - 57,15% (7 - 19,45%)
-słabą 8 - 38,8% ( 26 - 72,23%)
Liczba burz z gradem : 6 -28,56% (4 -10,81%)
Liczba burz z opadami : 21 -100% ( 32 -88,89%)
Max opad burza : 17 mm (32 mm)
Średni opad burza : 5,82 mm ( 4,35 mm)
Opady burzowe : 122 mm ( 156,8 mm)
Max średni opad ( liczony np. w 10 minutowej burzy spadło 10 mm deszczu to średnia godzinna 60 mm) : 26,4 mm
Najdłuższa/najkrótsza burza : 125/10 min (235/10 min)
Max liczba burz dzień : 3 (5)
Min / max temp w burzy: 12,5/31*C (34/11*C)
Max ampl przed / do po burzy : 9*C (12*C)
Max wiatr : 70km/h pobliska stacja 130km/h!
Liczba burz:
-maj 8 (8)
-czerwiec 11(6)
-lipiec 2 (10)
Najlepszy dzień burzowy ; 3 maj
Bow echo : 2
MCS :4?
Superkomórki : około 3 razy

Offline Wiechu

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Oława
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2013, 09:38:09 am »
W maju malutko burz, co jest bardzo niespotykane.

Offline SEwek22o

• Prezes
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2013, 17:25:25 pm »
W maju malutko burz, co jest bardzo niespotykane.
W maju było oki wedłg mnie, wakacje to totalna lipa..  :-\

Offline SEwek22o

• Prezes
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2013, 07:32:02 am »
Przygotowałem krótkie video z najlepszymi akcjami w sezonie, kręcone starym i tanim kompaktem, który o dziwo w nocy ładnie nagrywa ;)
Najlepsze wyładowania sezonu - okolice Strzyżowa, shelf i gradobicie