Termometr DT-2 w osłonie pasywnej vs Davis z aspiratorem

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Termometr DT-2 w osłonie pasywnej vs Davis z aspiratorem  (Przeczytany 9885 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
Termometr DT-2 w osłonie pasywnej vs Davis z aspiratorem
« dnia: Sierpień 06, 2013, 17:20:57 pm »
Niedawno nabyłem podobno świetny termometr DT-2. Ku mojemu zaskoczeniu do termometru było dodane świadectwo wzorcowania.

Zakres trochę nieszczęśliwy jak dla mnie, ale dobre i to. Dobrze, że jest punkt w 0c. Byłbym szczęśliwy mając jeszcze 2 punkty w -10 i -20c. Należy jednak pamiętać, że za wzorcowanie nie zapłaciłem ani złotówki i jest ono w cenie termometru.

Od razu przystąpiłem do ulubionego testu na 0c.

Tylko jeden mógł być wynik. Od takiego termometru wymagałem super dokładności i tak też było. Z ciekawości zmierzyłem jeszcze temperaturę powierzchni kostki lodu :).

Następny etap to montaż czujnika w osłonie.

Porównanie miało miejsce w dniach 2-4.08.2013.

Pierwszy test (2.08.2013) był prowadzony w godzinach wieczornych między godziną 20:00 a 21:00.
Promieniowanie słoneczne o taj porze na "posterunku" wynosiło od 19 (o 20:00) do 0W/m2.

Wyniki prawie idealnie pokrywały się ze sobą. Różnica wskazań to przeważnie 0.1c, która wynikała prawdopodobnie z innych właściwości osłon. Test był prowadzony w warunkach "radiacyjnego wieczoru". Czyli stosunkowo duże tempo spadku temperatury powietrza.
godzina   TFA    DT2   Davis Solar Radiation
20:00   25.2   24.8   24.7   19
20:10   24.6   24.1   24.2   16
20:20   24.2   23.7   23.9   14
21:00   22.6   21.8   21.7   0

Kolejnego dnia 3.08.2013 testy były prowadzone przez większą część dnia.

Promieniowanie słoneczne w W/m2

Widać wyrazie, że spadek promieniowanie automatycznie powoduje wyrównanie wskazań.

godz.       TFA   DT-2 Davis Solar Średnia 10min prędkość wiatru w m/s
07:10   20.1   19.4   18.7   157   1
07:43   21.2   20.7   20.2   218   2
10:40   27.9   27.6   26.9   568   2
11:20   28.4   28.2   27.8   615   3
12:00   brak   29.6   28.7   650   2
13:00   30.5   30.3   29.7   672   3
14:00   31.2   31.1   30.6   653   3
15:02   32.1   32.1   31.1   584   1
16:06   32.2   32.0   31.4   478   1
17:02   32.0   31.9   31.1   380   1
18:30   29.7   29.5   28.6   116   0
19:04   29.7   29.2   28.1   087   0
19:40   27.3   27.1   27.2   058   3
20:28   25.1   24.8   24.8   001   2
20:37   24.6   24.4   24.2   000   1
21:08   24.1   24.0   23.8   000   1

Maksymalna zanotowana różnica pomiędzy DT-2 w osłonie a Davisem to 1.1c.

Kolejny dzień testów (4.08 2013) przyniósł pochmurną pogodę z dużym udziałem promieniowania rozproszonego.
godz         TFA  DT-2 Davis Solar Wiatr
09:29   21.4   21.2   20.5   344   2
10:55   21.5   22.2   21.9   269   0
11:11   22.3   21.7   21.9   215   0
15:25   24.7   24.4   24.4   315   1
17:55    brak   22.4   22.4   040   1

Wnioski

- Indywidualne osłona pasywna firmy Davis  zawyża odczyty zgodnie ze specyfikacją.
- Największą różnicę jaką udało mi się zmierzyć to 1.1c. Specyfikacja zakłada maksymalnie 2c błędu. Jestem wstanie w to uwierzyć po przeprowadzonym teście.
- Największy błąd występuje zazwyczaj rano i wieczorem gdy słońce świeci w bok osłony.
- Średnia prędkość wiatru ma duże znaczenie w jakości pomiaru w przypadku tego typu osłon, ale w warunkach prowadzonego testu prędkość wiatru (średnia 3m/s) nie wyeliminowała błędu osłony.
- Konstrukcja samego czujnika TFA jest znacznie gorsza. W tej samej osłonie czujniki pokazywały często zupełnie inne wartości. Szybkość reakcji TFA znacznie dłuższa jak DT-2.
- Wyświetlacz TFA ma dużo lepszy kontrast.
- Przy braku promieniowania lub małym jego natężeniu wyniki uzyskane z DT-2 w osłonie pasywnej pokrywają się ze wskazaniami stacji Davis. Często wskazania były identyczne, czasem różnica była bardzo mała   (+/-  0.2c).
- Porównując oba termometry widać klasę po stronie DT-2 (oczywiście nie zmienia to faktu, że TFA też jest świetnym termometrem. Zwłaszcza, że kosztuje prawie 3x mniej).  :D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2013, 18:07:52 pm wysłana przez Marcin D »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: Termometr DT-2 w osłonie pasywnej vs Davis z aspiratorem
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 06, 2013, 18:51:23 pm »
Dobra relacja z nowym termometrem. Gdybyś miał taką klatkę jak moją, to DT-2 by nie zwyższył więcej niż o 0,1 stopnia niezależnie od wiatru i temperatury.  ;)

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2013, 20:02:33 pm »
Gdybyś miał taką klatkę jak moją, to DT-2 by nie zwyższył więcej niż o 0,1 stopnia niezależnie od wiatru i temperatury.

Właściwie to test dotyczył skuteczności drugiej osłony. Widać wyraźnie przewagę aspiratora. Do tego potrzebny był super dokładny termometr. Przy braku promieniowania fajnie widać, jak wskazania DT-2 i Davisa są zgodne i to mnie bardzo cieszy.
Jest bardzo dużo automatycznych stacji z tym typem osłon. Teraz widać jaka jest mniej więcej ich skuteczność.   

Co do klatki to jestem bardzo ciekaw konfrontacji owej klatki z wentylowanym Davisem do tego stopnia, że kiedyś poświecę ciągłość danych i zawiozę go na jeden dzień do Reska. Ciekawe czy kierownik stacji zgodziłby się na taki test.
Jestem prawie na 100% pewny, że podczas "wieczoru radiacyjnego" w klatce będzie więcej jak na Davisie.

Offline Ojcon

• Junior Member
  • **
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2013, 20:11:39 pm »
W jakim stopniu taka klatka chroni przed promieniowaniem ? W środku panuje kompletna ciemność ?

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2013, 22:10:20 pm »
Kompletna ciemność raczej nie panuje w klatce.
Więcej na temat osłon napisałem tutaj:
http://meteomodel.pl/forum2/index.php?topic=877.msg18239#new

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2014, 23:47:58 pm »
CHMU nadesłały mi link do dokumentu na temat różnicy temperatury w czeskiej osłonie oraz w czeskiej klatce meteorologicznej. Obserwacje były dokonane na stacji Doksany, znanej z najczęstszego bieguna ciepła w Czechach. Różnice i wnioski były ciekawe ale właśnie jest ten problem bo za ten dokument trzeba płacić na niemieckim serwisie aż 29 Euro.  >:( Niestety w internecie nie znalazłem darmowego takiego dokumentu.

http://www.schweizerbart.de/papers/metz/detail/21/77887/Long_term_comparison_of_temperature_measurements_by_the_multi_plate_shield_and_Czech_Slovak_thermometer_screen

Jednak pozostawał fragment:

"Differences between measurements taken with the Czech-Slovak thermometer screen (TS) and the multiplate radiation shield (MRS) should not be neglected. The average difference between the TS and the MRS measurements varied between 0.3 and 2.8 °C during suitable weather conditions (wind speed less than 3 m/s, bright and sunny day) throughout the year, during both daytime and nighttime hours. A 10-year time series of comparative measurements in Doksany, Czech Republic, showed that relative to TS, measurements from MRS yielded average and minimum air temperatures that were lower in the winter and higher in the summer. Daily maximum air temperatures were lower for MRS than TS throughout the year. The greatest differences were observed in the maximum air temperatures; only 62 % of all differences between the TS and MRS were less than 0.5 °C, and 70 % were less than 1 °C. Among minimum air temperatures, 60 % of differences were less than 0.5 °C, and 79 % were less than 1 °C. In contrast, 74 % of all differences in average daily temperature were less than 0.5 °C, and 97 % were less than 1 °C. The use of temperature measurements from multiple equipments may negatively affect inference from climate and hydro-meteorological models. Irregular temperature data could be corrected using a simulation of temperature differences (SITEDI) model, which incorporates differences between the MRS and the TS. It is important to consider whether temperature data in the Czech Republic and Slovakia come from the TS or the MRS when analyzing and modeling temperature in Central Europe. "

W przetłumaczeniu z google (bez poprawienia z gramatyki):

"Różnice między pomiarów z ekranu termometr Czesko-Słowackiej (TS) i tarczą promieniowania wielotarczowe (MRS) nie powinna być zaniedbywana.Średnia różnica pomiędzy TS i pomiarów MRS wahała się pomiędzy 0,3 i 2,8 ° C w czasie odpowiednich warunków atmosferycznych (prędkości wiatru mniejszej niż 3 m / s, jasne i słoneczne dni) w ciągu całego roku, zarówno podczas dnia i nocnych godzin.10-letnia seria czas pomiarów porównawczych w Doksany, Czech, wykazało, że w stosunku do TS, pomiary z MRS uzyskano średnie i minimalne temperatury powietrza, które były niższe w okresie zimowym i wyższe w lecie. Maksymalna dobowa temperatura powietrza była niższa o MRS niż TS w ciągu całego roku. Największe różnice zaobserwowano w maksymalnej temperaturze powietrza; tylko 62% wszystkich różnic pomiędzy TS i pani były mniejsze niż 0,5 ° C, a 70% stanowiły mniej niż 1 ° C. Wśród minimalnych temperatur powietrza, 60% różnice były mniejsze niż 0,5 ° C, a 79% stanowiły mniej niż 1 ° C. W przeciwieństwie do tego, 74% do różnic w dziennej średniej temperatury były mniejsze niż 0,5 ° C, i 97% było mniejsze niż 1 ° C.Zastosowanie pomiarów temperatury z wielu urządzeń może negatywnie wpłynąć wnioskowania z modeli klimatycznych i hydro-meteorologicznych. Nieprawidłowych danych temperatury można skorygować za pomocą symulacji modelu temperatury różnice (SITEDI), który zawiera różnice między MRS i TS. Ważne jest, aby rozważyć, czy dane dotyczące temperatury w Republice Czeskiej i na Słowacji pochodzą z TS lub MRS podczas analizy i modelowania temperatury w Europie Środkowej."

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2014, 16:40:52 pm »
Kiedyś, ktoś na tym forum dał linki do testu osłon meteorologicznych. Niestety nie znalazłem tego tematu, więc postanowiłem, że podepnę sobie tutaj swoje spostrzeżenia zwłaszcza, że głównym bohaterem będzie tutaj osłona pasywna Davisa.

W końcu miałem troszkę czasu aby dokładnie przeanalizować test osłon jaki został przeprowadzony na Saharze.

Szczegółowo można poczytać poniżej.
http://www.wmo.int/pages/prog/www/IMOP/publications/IOM-106_Ghardaia/IOM-106_Report.pdf
https://www.wmo.int/pages/prog/www/IMOP/publications/IOM-106_Ghardaia/App1_Thermometer-screens.pdf

Wszystkie porównania w teście odnoszą się do referencyjnego modelu o nazwie VEIG. VEIG jest to osłona LAM630 Eigenbrodt, która jest na stałym wyposażeniu Niemieckiej Służby Pogodowej (DWD).

http://www.dwd.de/bvbw/appmanager/bvbw/dwdwwwDesktop?_nfpb=true&_pageLabel=dwdwww_result_page&gsbSearchDocId=645220

Z testu wynika, że tylko 4 osłony dostały 5 gwiazdek(najwyższa zgodność z modelem referencyjnym). Trzy osłony to tradycyjne, duże klatki meteo a jedna to mała, indywidualna osłona pasywna.

Jak widać w powyższej tabeli tą osłoną jest osłona Davisa co jest dla mnie miłym zaskoczeniem.

A tak wygląda klatka z Australii która osiągnęła również 5 gwiazdek. Inne klatki wyglądają nieco inaczej. Można sobie zobaczyć w teście, ale nie sądzę aby odbiegały parametrami od naszych. 

Poniżej diagram.

Z diagramu możemy odczytać, że klatka pokazuje mniej od modelu referencyjny w warunkach silnego promieniowania i słabego wiatru. Bardzo podobny diagram ma osłona pasywna Davisa. To oznacza, że osłona ma podobną charakterystykę jak klatki meteo powszechnie stosowane na świecie. Niedawno chciałem właśnie kupić taką osłonę, która byłby reprezentatywna z klatką a okazało się, że mam ją pod nosem i nawet o tym nie wiedziałem :).

Osłona aspiracyjna Davisa, którą również posiadam dostała tylko 3 gwiazdki. Nie oznacza to, że osłona jest zła, ale jest słabo reprezentatywna dla wzorca. Czyli w tym przypadku indywidualnej osłony LAM630 Eigenbrodt a tym samym dla klatek meteorologicznych.

Poniżej krótka charakterystyka w tabelarycznym zestawieniu. Czyli w skrócie: jest chłodniejsza podczas słabego wiatru, ale cieplejsza podczas silnego wiatru. Dobrze to pokazuje diagram poniżej.

Widać doskonale, że osłona jest chłodniejsza od wzorca tylko przy słabym wietrze (poniżej 2m/s) niezależnie od promieniowania. Także nie ma sensu stosować takich osłon w przewiewnych stanowiskach, zwłaszcza gdy mamy ochotę porównać dane z oficjalnymi posterunkami gdzie królują klatki a na drugim miejscu jest czysto fizyczne zagadnienie pt. "Ile naprawdę jest stopni w cieniu" ;). Dużym zaskoczeniem jest dla mnie pozytywna ocena pasywnej osłony Davisa. Zaznaczam tylko, że to nie jest ta sama osłona, która występuje w zestawie z gotową stacją Davis Vanatage Pro 2 (tamta ma okrągłe talerze). Tą możemy dostać tylko osobno. Nie wiem, dlaczego Davis zrezygnował z tego modelu w Davisach Pro 2. Wiem, że w jedynce były właśnie te osłony. Być może osłona z okrągłymi talerzykami jest równie dobra. Z testu Davisa dokonanego w Anglii wynika, że jest całkiem referencyjny dla klatki ( pod warunkiem, że dysponujemy przewiewnym stanowiskiem).
http://www.weatherstations.co.uk/Prodata%20Expert%20Guide%20No.%201%20-%20Davis%20VP2%20AWS%20%28c%29%20Stephen%20Burt%202009.pdf

Jeszcze jako ciekawostkę dodam, że model referencyjny czyli LAM630 Eigenbrodt ma podobną konstrukcje jak półaktywna osłona Davisa. Czyli forma przejściowa pomiędzy osłoną pasywną a aktywną.http://www.manualslib.com/manual/460517/Davis-Daytime-Fan-Aspirated-Radiation-Shield-Kit.html?page=8#manual
Jakby ktoś kupował Davisa to polecam właśnie w takiej konfiguracji. Szkoda, że nie wiedziałem tego 5 lat temu :).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2014, 16:47:52 pm wysłana przez Marcin D »

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 20, 2015, 22:32:42 pm »
Marcin, znasz konstrukcję wewnętrzną tej pasywnej osłony Davisa? Ciekaw jestem czy da się ją w miarę dobrze odtworzyć w domowych warunkach. No i drugie pytanie - ile się ona ceni w polskich sklepach ze sprzętem meteo ?
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 21, 2015, 10:01:58 am »
Oczywiście że znam bo jak pisałem w poście wyżej sam posiadam taką osłonę. Osobiście uważam, że trudno będzie to przekopiować choćby z powodu użycia takiego samego tworzywa sztucznego czy zastosowania odpowiedniego rodzaju farby. Jak wiemy każdy rodzaj farby wpływa na stopień zawyżania wskazań. Więc sprawa nie jest taka prosta. W dodatku trzeba pamiętać, że w naszych przydomowych ogródkach osłona będzie zachowywała się gorzej (chyba, że ktoś mieszka na lotnisku). Test był prowadzony na pustyni w otwartej przestrzeni. Nawet niektóre posterunki imgw nie mogą pochwalić się taką przestrzenią. Dlatego ja zostaje przy osłonie aspiracyjnej bo nigdy nie zapewnię takiej przestrzeni swojej osłonie pasywnej. Prostym sposobem zlikwidowałem zimowy przestój wentylatora i dla mnie ta obudowa jest teraz bardzo dobra przez cały rok. Gdybym tego nie zrobił, zostałbym przy pasywnej. Miałem kilka tygodni czujnik Davisa w osłonie pasywnej i nie byłem do końca zadowolony z odczytów w dzień. Takie osłony najlepiej się sprawdzają w przypadku niklowanych czujników na kabelku, które słabo absorbują promieniowanie odbite (np termio lub dt-2) i przewiewnych stanowiskach (czyli tak jak klatki, które też muszą stać w polu bo inaczej dużo zawyżają). Czujnik Davisa radzi sobie średnio w tej osłonie.
Ciężko o taki przebieg temperatury powietrza(zielona lina) w osłonie pasywnej (jest możliwy tylko w warunkach ciągłego przewietrzania).

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 25, 2015, 15:19:50 pm »
Pochmurny zimowy dzień. Maksymalnie 250W/m2(głównie w postaci promenowania  rozproszonego).Termio jakieś 50 cm od północnej ściany domu bez osłony. Davis aspiracyjny tam gdzie zawsze. Poniżej dane.
8:00 AM    -0.8 °C    -2.4 °C    89 %    WSW      0 kph                         37 w/m²
9:00 AM    -0.1 °C    -1.7 °C    89 %    WSW      0 kph                        95 w/m²
10:00 AM    1.2 °C    -0.8 °C    87 %    WSW    1.6 kph    6.4 kph        167 w/m²
11:00 AM    2.7 °C    0.3 °C    84 %    SW      3.2 kph    11.3 kph        197 w/m²
12:00 PM    3.9 °C    0.7 °C    80 %    SW            1.6 kph    9.7 kph       216 w/m²
1:00 PM    4.3 °C    0.1 °C    74 %    SW        4.8 kph    16.1 kph       169 w/m²
2:00 PM    4.5 °C    -0.3 °C    71 %    SW               8 kph    19.3 kph        172 w/m²
3:00 PM    4.2 °C    0 °C    74 %    WSW    1.6 kph    16.1 kph         54 w/m²
4:00 PM    4 °C    -0.2 °C    74 %    SW               0 kph    19.3 kph              26 w/m²
5:00 PM    3.6 °C    -0.1 °C    77 %    WSW    3.2 kph    12.9 kph           7 w/m²

Dla ciekawskich wykres.

Tyle są warte pomiary bez osłony w pochmurny zimowy dzień. Brak różnicy w pomiarach dopiero po 15:00 kiedy to zaczęło mocniej wiać a promieniowanie spadło do ok 50W/m2.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2015, 15:53:29 pm wysłana przez Marcin D »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 25, 2015, 20:01:36 pm »
Czyli nic tajemniczego.  ;)

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 26, 2015, 06:38:37 am »
Czyli nic tajemniczego.  ;)
Część ludzi myśli, że cień na północnej ścianie rozwiązuje problem. A juz tym bardziej jak jest pochmurno. Jak widać nic bardziej mylnego. Nawet w zimę taki czujnik będzie pokazywał fałszywą  temperaturę. Sam myślałem , że różnica będzie troszkę mniejsza. Przecież to luty nie lipiec☺.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 26, 2015, 08:37:50 am »
hmm, ja też mam jeden czujnik od stacji Mebus w takiej dość prymitywnej styropianowej osłonie (który chroni chyba bardziej przed opadami niż promieniowaniem rozproszonym) zawieszony na północnej ścianie i nigdy nie widziałem aż takiej różnicy sięgającej 4 stopni - zarówno w porównaniu do wiszącej stacji wh2080 jak i stacji Łódź-Lublinek. Szczerze mówiąc różnice rzadko kiedy są w stanie przebić 2 stopnie (oczywiście poza sytuacjami gdy na czujnik późną wiosną bezpośrednio padało światło). Jeśli chodzi o pomiary Tmax to największa różnica jaką udało mi się znaleźć pochodziła z 5 czerwca 2014 :
Mebus +25,6 ; WH2080 +23,9 ; Lublinek +23,4
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2015, 08:41:51 am wysłana przez charly »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 26, 2015, 13:50:01 pm »
hmm, ja też mam jeden czujnik od stacji Mebus w takiej dość prymitywnej styropianowej osłonie (który chroni chyba bardziej przed opadami niż promieniowaniem rozproszonym) zawieszony na północnej ścianie i nigdy nie widziałem aż takiej różnicy sięgającej 4 stopni

Termio nie miał żadnej osłony w tym teście a Ty piszesz, że masz osłonę.
Gdzie tu widzisz 4c różnicy? To co jest wyżej to dane z Davisa, żeby pokazać jakie promieniowanie było. Druga wartość to Wind Chill, albo punkt rosy. Mój błąd, że nie opisałem kolumn, ale uznałem, że na wykresie wszystko widać. Błąd to ok 1c. Niby mało i jednocześnie dużo jak na północną ścianę domu w lutowy pochmurny dzień.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 26, 2015, 18:20:39 pm »
Mój błąd - pisałem na szybko przed wyjściem i nie przyjrzałem się wykresowi.
Nie masz może tego typu wykresów dla innych pór roku ?

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 26, 2015, 18:48:11 pm »
Nie mam ponieważ termio posiadam od niedawna. Co jakiś czas będę wrzucał coś.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 27, 2015, 14:55:12 pm »
Żeby nie było, że pomiary pod ścianą są zawsze bardzo złe. :).
Pomiar w takim miejscu jest bardzo dobrej jakości jeżeli niebo jest bezchmurne ( bardzo mały udział promieniowania rozproszonego). Na pewno większość to wiedziała od dawna, ale fajnie to pokazać na wykresie. Ładnie też widać jak okolice budynku trzymają ciepło pod wieczór.

Davis max: 8.7c
Termio max:8.5c

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 08, 2015, 15:59:22 pm »
Tym razem przedstawiam wyniki pomiarów Termio w osłonie pasywnej vs Davis aspiracyjny.
Na początek 17.03.2015.

Tego dnia było bezchmurnie i wietrznie. Pasywna dobrze wypada w takich warunkach.

Różnica wskazań Davisa w stosunku do Termio w osłonie pasywnej.

Średnia(termio, davis): 8.59   8.36   
Tmax (termio, davis): 14.97   14.6 
Tmin (termio, davis):     2.9   2.9   

Różnica Davis minus Termio
średnia -0.22 (Davis chłodniejszy od Termio o 0.22)
Zakres różnic: od -0.81 do + 0.5

Jak widać tego dnia średnia dobowa była nieco niższa na Davisie. Tmax wyższe o prawie 0,4c zanotował Termio. Tmin identyczne.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 09, 2015, 09:34:24 am »
30.03.2015
Dzień był pochmurny z przejaśnieniami i bardzo wietrzny. Widać, że dobrze udało się skalibrować Davisa.

Średnia dobowa: 5.88(termio)     5.82(davis)
Tmax: 8.31(termio)   8.1(davis)
Tmin: 3.01(termio)   3.1 (davis)

Średnia różnica: -0.0554
Zakres różnic: 0.65 do -0.6