Potrzebny dobry termometr

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Potrzebny dobry termometr  (Przeczytany 63804 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline martin87

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Siechnice
  • Reputacja: 17
Odp: Potrzebny dobry termometr
« Odpowiedź #165 dnia: Wrzesień 16, 2016, 14:25:50 pm »
Mam pytanie czy termometr zapisuje dane.
Nie zapisuje danych.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2016, 14:28:38 pm wysłana przez martin87 »

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #166 dnia: Wrzesień 16, 2016, 15:54:28 pm »
A tymczasem znalazłem termometr DT-2 ze świadectwem wzorcowania za 139 zł :D Chyba się za niedługo skuszę :
http://sklep.olczak.biz/?3,termometr-elektroniczny-dt2

W tym masz min/max , natomiast dane zapisuje np taki rejestrator : http://www.termoprodukt.com.pl/produkty/rejestratory-temperatury-wilgotnosci/termio-1 Tylko w przypadku rejestratora potrzeba dokupić port, żeby przesłać dane z rejestratora na komputer.
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
« Odpowiedź #167 dnia: Wrzesień 16, 2016, 19:23:40 pm »
A tymczasem znalazłem termometr DT-2 ze świadectwem wzorcowania za 139 zł :D Chyba się za niedługo skuszę :

Termoprodukt sprzedaje DT-2 za 134 zł (tutaj). Nie wiem czy daje do tego świadectwo wzorcowania, ale chyba tak. W zeszłym roku jak kupiłem tam rejestrator Termio 25 to wraz z nim dostałem świadectwo wzorcowania, za które nie musiałem dodatkowo płacić. Zresztą byłoby to dziwne, gdyby producent drożej sprzedawał niż pośrednik.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2016, 19:29:33 pm wysłana przez kamiltatry »

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #168 dnia: Wrzesień 16, 2016, 20:20:35 pm »

W tym masz min/max , natomiast dane zapisuje np taki rejestrator : http://www.termoprodukt.com.pl/produkty/rejestratory-temperatury-wilgotnosci/termio-1 Tylko w przypadku rejestratora potrzeba dokupić port, żeby przesłać dane z rejestratora na komputer.

To znaczy ,że dla mnie lepszy był by termio-1 chciałbym kupić takie chociaż 2 rejestratory na 2 różne miejsca
chodzi mi o to aby głównie zapisywało temp.min. i temp.max.
Seweryn czy mógłbyś napisać o jaki port chodzi bo ja nie mam zielonego pojęcia o co chodzi czy to chodzi o czytnik USB?.
I jeszcze jedno czy może wiesz jaki termometr,który zapisuje temp.min. był by dobry do pomiaru temperatury przy gruncie ?.
Dzięki i pozdrawiam.
Janek

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
« Odpowiedź #169 dnia: Wrzesień 16, 2016, 23:24:34 pm »
Do rejestratorów Termio potrzebny jest czytnik USB, aby móc pobierać dane na komputer -> czytnik USB do Termio. Dane pobiera się z pomocą programu LogSoft.

Uzyskuje się ciąg danych o wybranej częstotliwości zapisu. Dane z programu LogSoft zapisuje się w pdf lub w pliku tekstowym. Następnie te dane (np. w pliku tekstowym) da się skopiować i wprowadzić do Excela, gdzie można sobie je dokładnie analizować (w tym m.in. ustalić T min i T max dla poszczególnych dni, no ale to wymaga trochę pracy w Excelu).

Interwał zapisu danych ustala się w programie LogSoft w momencie, kiedy rejestrator podłączony jest do komputera przy pomocy czytnika USB.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2016, 23:46:23 pm wysłana przez kamiltatry »

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #170 dnia: Wrzesień 17, 2016, 11:08:11 am »

To znaczy ,że dla mnie lepszy był by termio-1 chciałbym kupić takie chociaż 2 rejestratory na 2 różne miejsca
Seweryn czy mógłbyś napisać o jaki port chodzi bo ja nie mam zielonego pojęcia o co chodzi czy to chodzi o czytnik USB?.
I jeszcze jedno czy może wiesz jaki termometr,który zapisuje temp.min. był by dobry do pomiaru temperatury przy gruncie ?.
Dzięki i pozdrawiam.

Tak jak kamiltatry napisał trochę zabawy z tym jest, musisz co jakiś czas zgrywać dane aby móc je przeglądać, na rejestratorze wybierasz sobie interwał co ile ma ci zapisywać temperature, możesz ustawić nawet kilka pomiarów na minute.
Co do pomiaru temperatury przy gruncie, myślę że DT-2 by się spokojnie nadał, jest dokładny i zapisuje min/max, więc byś mógł spokojnie sprawdzać wyniki.

Termoprodukt sprzedaje DT-2 za 134 zł (tutaj). Nie wiem czy daje do tego świadectwo wzorcowania, ale chyba tak. W zeszłym roku jak kupiłem tam rejestrator Termio 25 to wraz z nim dostałem świadectwo wzorcowania, za które nie musiałem dodatkowo płacić. Zresztą byłoby to dziwne, gdyby producent drożej sprzedawał niż pośrednik.

Ale chyba z tego co pamiętam wcześniej nie dołączali tak tych świadectw wzorcowania. I do tańszych termometrów nie dają, 2 lata temu do LT-102 nie dostałem .
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2016, 11:12:07 am wysłana przez SEwek22o »
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #171 dnia: Wrzesień 17, 2016, 17:05:32 pm »

Tak jak kamiltatry napisał trochę zabawy z tym jest, musisz co jakiś czas zgrywać dane aby móc je przeglądać, na rejestratorze wybierasz sobie interwał co ile ma ci zapisywać temperature, możesz ustawić nawet kilka pomiarów na minute.
Co do pomiaru temperatury przy gruncie, myślę że DT-2 by się spokojnie nadał, jest dokładny i zapisuje min/max, więc byś mógł spokojnie sprawdzać wyniki.

A na co zapisuje DT-2 temp. min./max.? Może lepszy dla mnie był by DT-2 niż termio-1 bo jak wiesz ja do nowinek jestem słaby.
Janek

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
« Odpowiedź #172 dnia: Wrzesień 17, 2016, 18:57:34 pm »
A na co zapisuje DT-2 temp. min./max.?

To sprawdza się na urządzeniu przyciskiem Min/Max:

Podobna funkcja jest też w rejestratorach temperatury Termio. Przy czym dotyczy całego okresu działania termometru, więc po sprawdzeniu wyników (i zapisaniu ich sobie gdzieś np. na kartce) należy wyłączyć termometr i ponownie go włączyć, aby dalsze wskazania Min Max dotyczyły tylko nowego okresu.

Zakładając codzienne sprawdzanie termometru i fakt, że chodzi tu tylko o T min i T max, to faktycznie DT-2 byłby wystarczający.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #173 dnia: Wrzesień 18, 2016, 14:35:13 pm »

E tam, od zawsze jest wyposażony w świadectwo producenta za psie pieniądze. Nie są takie świadectwa jak z urzędu miar za kilkaset złotych.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #174 dnia: Wrzesień 24, 2016, 16:32:53 pm »
W środę wieczorem kupiłem a wczoraj rano był już u mnie. Na razie kupiłem jedną sztukę DT-2 zobaczę jak będzie.
Jeszcze będę musiał pomyśleć nad osłoną ,czytałem wcześniejsze wpisy jak macie zrobione osłony więc może skorzystam.
Mam pytanie dla posiadaczy DT-2 na ile bateria wystarcza.
Janek

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
« Odpowiedź #175 dnia: Wrzesień 26, 2016, 19:19:07 pm »
Na stronie producenta pisze, że bateria DT-2 ponoć wystarcza aż na 3 lata (info), ale jako że jeszcze nie używałem DT-2, to nie wiem jak to wygląda w praktyce.

Z tego co widzę, DT-2 już trochę podrożał z 134 zł na 141,5 zł...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2016, 19:23:13 pm wysłana przez kamiltatry »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #176 dnia: Wrzesień 26, 2016, 21:50:19 pm »
Bateria termometru DT-2 na starszej stacji na torfowisku działała przez prawie 2 lata.

Offline przemek

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bytom
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #177 dnia: Listopad 29, 2016, 13:11:55 pm »
Cześć Panowie,
Uszkodziłem swojego starego poczciwego TFA LT-102, mianowicie przerwaniu uległ jeden z dwóch przewodów dochodzących do sondy, przez co pomiar nie może być dobry (pokazuje -47,7 stopnia), pytanie teraz jak to naprawić i jak to wpłynie na odczyt danych z sondy (termometr działa na zasadzie pomiaru właściwości elektrycznych, chociaż szczerze mówiąc nie wiem czy to jest termopara czy termometr rezystancyjny). Myślałem o prostym połączeniu dwóch przewodów, po wycięciu izolacji, po czym zaizolowałbym to ponownie taśmą (choć wiadomo, to już idealna izolacja nie jest niestety.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #178 dnia: Listopad 29, 2016, 20:30:43 pm »
Ja dzisiaj chciałem napisać o zakupionym termometrze Dt-2 a właściwie różnica między tym termometrem a moją stacją conrad WS 0101. Na wstępie dodam ,że stacja ( czujnik )co wiem stoi w złym miejscu bo blisko drewnianego szołerka około 30 cm od północnej ściany. Zrobiłem dlatego bo nie ma tam słońca przez cały rok. Choć czujnik ma osłonę ale jednak nie jest to samo co klatka.
A więc na początku chciałem sprawdzić jakie są rozbieżności w temperaturze i na tydzień od znajomego pożyczyłem od znajomego taką samą osłonę jaką mam na stacji do DT-2 i sprawdzałem co pewien czas. Oba czujniki przez 4 dni były obok siebie i o dziwo różnica jeżeli była to przeważnie o 0.2*C a największa różnica była w dzień słoneczny o 0.47*C.  Podałem dokładny wynik bo stacja ma wynik jeden po przecinku a DT-2 dwa po przecinku dlatego tak wyszło. Na to wychodzi ,że czujnik ze stacji jest dosyć dokładny. Potem na 3 dni przestawiłem DT-2 w innym miejscu ale dalej z osłoną. I tu wynik był całkowicie inny. Dodam ,że temperaturę sprawdzałem co 6 godzin o 6;00 , 12;00 , 18;00 i 00;00.
       6;00                            12;00                               18;00                           00;00
10X         4.7*C - 7.2*C                 5.0*C - 9.9*C                    3.7*C - 5.0*C                  3.7*C - 4.4*C
             2.32*C-7.46*C                5.13*C- 10.54*C                1.96*C-4.67*C                1.14*C-2.31*C

11X        4.2*C - 5.9*C                  5.7*C - 7.8*C                     4.5*C - 4.8*C                  4.1*C - 4.6*C
            2.76*C - 5.35*C               5.27*C- 8.45*C                   3.28*C- 3.78*C               1.83*C-2.67*C

12X        3.9*C - 4.8*C                  4.7*C - 7.2*C                     3.6*C - 5.5*C                  3.4*C - 3.9*C
             2,13*C-3.47*C                3.17*C- 9.65*C                   2,42*C-4.44*C                 0.78*C-1.63*C

Temperatura DT-2 pod wynikami stacji conrad. Dodam ,że 12X po południu na chwilę wyszło słońce dlatego chyba taka różnica. Ogólnie DT-2 było na miejscu przewiewnym ale daleko od jakiś zabudowań czy drzew. Przez te 3 dni była mgła. Widać gdybym miał stację w innym miejscu temperatura minimalna była by niższa o ponad 2 stopnie.

Janek

Offline przemek

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bytom
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #179 dnia: Listopad 30, 2016, 10:14:25 am »
Poradziłem sobie z naprawą czujnika, po budowie poznałem też że mój termometr jest termoparą :).

Kolego Janie, może napisz gdzie dokładnie dałeś ten drugi czujnik (w jakiej odległości od pierwszego, w jakim ukształtowaniu, jaka różnica w wysokości npm) i opisz co dokładnie prezentujesz w tabelce, bo ja tam widzę dwie temperatury, ale nie wiem co opisują (Tmin i Tmax?)