Potrzebny dobry termometr

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Potrzebny dobry termometr  (Przeczytany 63812 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ojcon

• Junior Member
  • **
  • Reputacja: 6
Odp: Potrzebny dobry termometr
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 06, 2013, 18:46:58 pm »
 A to czy w nocy jest osłona czy nie robi jakąś różnice ?

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 06, 2013, 19:40:04 pm »
A to czy w nocy jest osłona czy nie robi jakąś różnice ?
Osłona też jest w nocy i praktycznie nie ma różnicy.

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 06, 2013, 20:42:56 pm »
Taką osłonę ( lub podobną ) można spokojnie samemu zrobić z kawałka blaszki i jakiejś stopki np małej rurki, ja sobie samemu skonstruuję;)
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline adass

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Krotoszyn
  • Reputacja: 99
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 12, 2013, 14:16:20 pm »
Po długim namyśle stwiedziłem że kupie termometr elektroniczny przenośny. Przejzałem nieco internet i mam pewną rozterkę ,a więc który będzie lepszy :
Greisinger GTH 175/PT http://www.conrad.pl/Przyrz%C4%85d-do-pomiaru-temperatury-Greisinger-GTH-175%2fPT.htm?websale8=conrad&pi=120966&ci=SHOP_AREA_17210_0510031&otp1=tablink1    czy Termometr elektroniczny DT-1 http://togo.lodz.pl/sklep/?p=productsMore&iProduct=308&sName=Termometr-elektroniczny-DT-1-(-50-200%B0C)-czujka-100mm,-dokl.0,1%B0C .
Co do tego pierwszego niepewnosć wynosi +-0,1+1 cyfra . Może troche głupie pytanie ale jak należy to rozumiec? Te drugi natomiast zwrócił moją uwagę dokładnością +-0,1 ale w opisie ma że służy do szybkiego pomiaru temperatury mięsa, mleka i ich przetworów stąd boje się czy by wskazywał odpowiednią temperature powietrza.  Myślałem jeszcze nad dt2 doskonale znanym na tym forum ale on niezbyt chyba sie nada jako termometr przenośny.
Co sądzicie czy macie jeszcze jakieś inne /lepsze propozycje do ok 300zł.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 12, 2013, 14:32:31 pm »
Po długim namyśle stwiedziłem że kupie termometr elektroniczny przenośny. Przejzałem nieco internet i mam pewną rozterkę ,a więc który będzie lepszy :
Greisinger GTH 175/PT http://www.conrad.pl/Przyrz%C4%85d-do-pomiaru-temperatury-Greisinger-GTH-175%2fPT.htm?websale8=conrad&pi=120966&ci=SHOP_AREA_17210_0510031&otp1=tablink1    czy Termometr elektroniczny DT-1 http://togo.lodz.pl/sklep/?p=productsMore&iProduct=308&sName=Termometr-elektroniczny-DT-1-(-50-200%B0C)-czujka-100mm,-dokl.0,1%B0C .
Co do tego pierwszego niepewnosć wynosi +-0,1+1 cyfra . Może troche głupie pytanie ale jak należy to rozumiec? Te drugi natomiast zwrócił moją uwagę dokładnością +-0,1 ale w opisie ma że służy do szybkiego pomiaru temperatury mięsa, mleka i ich przetworów stąd boje się czy by wskazywał odpowiednią temperature powietrza.  Myślałem jeszcze nad dt2 doskonale znanym na tym forum ale on niezbyt chyba sie nada jako termometr przenośny.

A czemu nie? DT-2 ma takie same wymiary obudowy jak DT-1 (w końcu to brat) i podobnie jak GTH. Jeśli Ci zależy na pomiar temperatury powinieneś brać uwagę wyglądu, grubość czy długość czujnika. Z tego co widzę, czujnik DT-1 jest podobny do GTH ale są większe niż DT-2. DT-1 jest bratem DT-2 więc musi mierzyć dokładnie to samo jak DT-2 a co do GTH to też powinien dobrze mierzy jak DT-2 ale nie przetestowałem.  ;)
Kiedyś oglądałem na youtube akurat tego samego termometr GTH 175/PT z Syberii, pokazywał jak dobrze mierzył temperaturę poniżej -50 stopni. :)
W końcu sam o tym zdecydujesz który Ci termometr podoba... ale dziwię, że termometr GHT 175/PT  jest w stanie mierzyć z dokładnością do 0,1 przy tak dużym zakresie (400 stopni) bo na innej stronie widziałem, że najlepsza dokładność przy takim zakresie to 0,2 stopnia z ceną powyżej 500 złotych.  :o

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 12, 2013, 15:38:12 pm »

Myśle, ze warto zakupić sprzęt przetestowany na Syberii :)
Measuring temperature in Oymyakon, Russia's Siberia. Cold Winter Weather. AskYakutia.com

Tutaj możesz obejrzeć dokładnie co to za sprzęt:) Osobiście też zastanawiam sie nad zakupem Greisinger  ale muszę w pełni rozkodować nazwę. Zwróc uwagę na filmiku jest model Greisinger GTH 175/MO a w linku wklejonym przez Ciebie Greisinger GTH 175/PT.
Co do tego pierwszego niepewnosć wynosi +-0,1+1 cyfra . Może troche głupie pytanie ale jak należy to rozumiec?

Ja rownież nie wiem do końca jak to rozumieć. Nurtująca jest tabela linearyzacji http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/100000-124999/120966-an-01-en-Taschenthermometer_GTH_175_PT.pdf  że... niby do -90st.C błąd pomiaru 0.0?:) w sumie to możliwe skoro dokladność to 0.1% wartości zmierzonej.  ???
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2013, 15:56:16 pm wysłana przez Wolfer »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 12, 2013, 15:48:47 pm »
Nurtująca jest tabela linearyzacji http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/100000-124999/120966-an-01-en-Taschenthermometer_GTH_175_PT.pdf  że... niby do -90st.C błąd pomiaru 0.0?:) w sumie to możliwe skoro dokladność to 0.1% wartości zmierzonej.  ???

Brzmi to niewiarygodne ale ciekawe. Gdyby ten termometr ma dokładność 0,1% zamiast 0,1C to możemy rozumieć, że przy -50 dokładność wynosi -/+0.05 czyli to nawet niżej niż 0.1  :o

Offline adass

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 12, 2013, 17:43:23 pm »
Zwróc uwagę na filmiku jest model Greisinger GTH 175/MO a w linku wklejonym przez Ciebie Greisinger GTH 175/PT.
Różnica polega zapewne na czujce pomiarowej jedna jest wykonana z platyny a druga z molibdenu

Chociaż nie teraz patrze to w przypadku GTH175/PT w opisie również widnieje Czujnik molibdenowy, zaizolowany w rurce V4A.

gudman

• Gość
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 12, 2013, 18:01:01 pm »
Nurtująca jest tabela linearyzacji http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/100000-124999/120966-an-01-en-Taschenthermometer_GTH_175_PT.pdf  że... niby do -90st.C błąd pomiaru 0.0?:) w sumie to możliwe skoro dokladność to 0.1% wartości zmierzonej.  ???

Brzmi to niewiarygodne ale ciekawe. Gdyby ten termometr ma dokładność 0,1% zamiast 0,1C to możemy rozumieć, że przy -50 dokładność wynosi -/+0.05 czyli to nawet niżej niż 0.1  :o

Ja to rozumiem tak
Biorąc pod uwagę dane producenta błąd wynosi: 0,1% wartości zmierzonej ± 2 cyfry w zakresie -70 do 199,9.
Załóżmy, że wartość zmierzona wynosi -50.
Stąd  błąd: -50*0,1%± 2*0,1 = ±0,25
Dla wartości np. +30
30*0,1%± 2*0,1 = ±0,23

Offline adass

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 12, 2013, 18:08:11 pm »
Wychodziło by więc na to że każdy pomiar by miał niepewność conajmniej +- 0,2

Offline irek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: północne Kujawy
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 12, 2013, 20:30:08 pm »
Trzeba pamiętać, że to są termometry laboratoryjne, gdzie tylko czujka jest poddawana ekstremalnym temperaturom. Dokładność podawana w specyfikacji odnosi się do temperatury termometru (obudowy) 25oC.
 Na świadectwach wzorcowania termometrów np. elektronicznych z czujką na przewodzie, podawane są wartości temperatury otoczenia. Zmiana temperatury elektroniki, baterii z pewnością powoduje zmiany dokładności pomiaru.

Kiedyś zrobiłem porównanie dwóch termometrów z czujnikami na przewodzie kilka dni po wzorcowaniu. Wg świadectwa przy -18 jeden wskazywał idealnie, drugi miał poprawkę +0,1.  Próba w domu w zamrażalce, termometry na zewnątrz, różnica w pomiarach do 0,2 oC. Po włożeniu termometrów do zamrażalnika i odczekaniu kilkunastu minut, jeden wskazał -17,4 a drugi -18,9.
Tak więc o dokładność nie ma co się spierać bo może ulec jakimś zmianom. Raczej patrzył bym na szybkość reakcji takiego termometru.

Kiedyś bawiłem się termometrem z  takim czujnikiem ( na załączniku porównanie ze szpilką). Błąd nieliniowy ale nie przekraczał 0,7oC no i reakcja błyskawiczna

Offline przemek

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bytom
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 13, 2013, 16:25:34 pm »
Dokładnie irek, dokładność w większości czujników odnosi się do 25 stopni, chyba że w instrukcji jest napisane inaczej. Poza tym w fizyce, temperatury liczymy w Kelvinach, dlatego jeżeli termometr ma dokładność 0.5% to w -1 nie wynosi ona 0,005 stopnia, tylko 0,13 (nie 1x0,5% tylko 26x0,5%). Więc jest to różnica znaczna, prawda? Dodatkowo tak jak napisałeś to czujka jest poddawana surowym badaniom, a nie bateria termometru. Ostatnio TFA mi pokazywał głupoty, okazało się, że napięcie na baterii spadło do 1,1V... Wymieniłem baterię i TFA wygląda na sprawny (odwołam to co napisałem w stosownym temacie), choć fakt, że nie zauważyłem jakiegoś komunikatu z TFA o stanie baterii. A więc przechodząc do sedna sprawy, może i czujnik jest dokładny w niskich temperaturach, ale baterie już bardzo źle reagują na duże mrozy, stąd wskazane jest częste ich badanie omomierzem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2013, 16:36:44 pm wysłana przez przemek »

Offline przemek

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bytom
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 13, 2013, 17:15:23 pm »

Resolution:
0.1∞C

Najważniejsza sprawa, czyli niepewność, obojętne dla jakiego pomiaru to 0,1 stopnia, nie mniej.

Accuracy:
(at nom. temperature)
±0.1% of m.v. ± 2 digit
(within range of -70 ... +199.9∞C, other range p.r.t. correction table at next page)

Też nie potrafię tego rozczytać, wydaje mi się że m.v. to może być z niemieckiego "jak wyżej", czyli mogłyby się odnosić do resolution... Niepewność w nominalnej temperaturze (czyli dla 25 stopni), dość nieklarownie to napisali niestety.

Nominal temperature:
25∞C
(accuracy specified at this temperature)

Czyli przy -50 to nie jest 50x0,001 tylko 75x0,001 0,075 stopnia plus te dwie cyfry, wychodziło by 0,275...

Working temperature:
-30 to +45∞C
(ambient temperature for device)

Czyli termometr nie powinien znajdować się w niższej temperaturze niż -30 (co innego czujnik).

Atmospheric humidity:
0 to 80 % (not condensing)

Pomiar ma opisaną dokładność w wilgotności poniżej 80%...

Battery service time:
approx. 200 operating hours

To jest ciekawe, tu wychodzi około 8 dni działania, co było pewnie mierzone w temperaturze pokojowej... Pomierz te baterie w swoich TFA lepiej, omomierz na pewno masz w domu.

Też niejasno napisana jest ta tabela korekcji, może robili dodatkową charakterystykę dla -70.0 (szkoda, że wykresu nie ma żadnego), dziwi, że błąd w jedną stronę pokazują.

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 13, 2013, 18:14:03 pm »
Wymieniłem baterię i TFA wygląda na sprawny (odwołam to co napisałem w stosownym temacie), choć fakt, że nie zauważyłem jakiegoś komunikatu z TFA o stanie baterii. A więc przechodząc do sedna sprawy, może i czujnik jest dokładny w niskich temperaturach, ale baterie już bardzo źle reagują na duże mrozy, stąd wskazane jest częste ich badanie omomierzem.

Bateria w wyposażeniu standardowym to jeden z tańszych chińczyków. Rynek jest tak obszerny, że z łatwoscią można wyszukać innych znacznie bardziej wytrzymałych na działanie niskich temperatur. Najłatwiej zwalić na producenta:P

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #59 dnia: Listopad 13, 2013, 18:21:30 pm »
Wymieniłem baterię i TFA wygląda na sprawny (odwołam to co napisałem w stosownym temacie), choć fakt, że nie zauważyłem jakiegoś komunikatu z TFA o stanie baterii. A więc przechodząc do sedna sprawy, może i czujnik jest dokładny w niskich temperaturach, ale baterie już bardzo źle reagują na duże mrozy, stąd wskazane jest częste ich badanie omomierzem.

Bateria w wyposażeniu standardowym to jeden z tańszych chińczyków. Rynek jest tak obszerny, że z łatwoscią można wyszukać innych znacznie bardziej wytrzymałych na działanie niskich temperatur. Najłatwiej zwalić na producenta:P
Mam się bać? :p
Kupiłem 2 TFA póki co dobrze wskazują ale jeżeli przez baterię pomiar ma być niedokładny to po jakim czasie się to może stać?
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public