Potrzebny dobry termometr

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Potrzebny dobry termometr  (Przeczytany 63795 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
Odp: Potrzebny dobry termometr
« Odpowiedź #120 dnia: Listopad 08, 2014, 18:04:38 pm »
Kup tę Vaisalę co gudman (jak coś to weź na raty, albo sprzedaj mieszkanie/samochód)
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #121 dnia: Listopad 08, 2014, 18:20:14 pm »
Waham się czy zakupić DT-2 czy też Termio 25.
Który polecacie?
DT-2 jest tańszy od Termo-25 ale rejestruje tylko min/max wartości oraz aktualnej temperatury. Za to Termo-25 ma większe możliwości, można rejestrować temperatury cały czas aby później w komputerze można sprawdzić ile było i jakie były wahania. Gdybyś postanowił wyjechać na urlop przez długi czas, Termo-25 byłby lepszym rozwiązaniem na rejestrowane miny/maxy temperatury przez czas twojej nieobecności.

Offline Ojcon

• Junior Member
  • **
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #122 dnia: Listopad 08, 2014, 18:22:04 pm »
Który polecacie?
To jest chyba to samo z tym, że Termio ma wbudowany rejestrator.

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #123 dnia: Listopad 08, 2014, 20:16:14 pm »
Kup tę Vaisalę co gudman (jak coś to weź na raty, albo sprzedaj mieszkanie/samochód)

Vaisalla prawdopodobnie będzie na oczyszczalni ścieków w Bartkowie i chyba na budynku Energis - Politechniki Świętokrzyskiej.

Który polecacie?
To jest chyba to samo z tym, że Termio ma wbudowany rejestrator.

Który polecacie?
DT-2 jest tańszy od Termo-25 ale rejestruje tylko min/max wartości oraz aktualnej temperatury. Za to Termo-25 ma większe możliwości, można rejestrować temperatury cały czas aby później w komputerze można sprawdzić ile było i jakie były wahania. Gdybyś postanowił wyjechać na urlop przez długi czas, Termo-25 byłby lepszym rozwiązaniem na rejestrowane miny/maxy temperatury przez czas twojej nieobecności.

No wiem, że ma rejestrator.
Myślałem, że ktoś go używał już w praktyce i dlatego pytam.
Aktualnie czekam na odpowiedź z Termo Produktu.
Skoro czujnik jest taki sam jak w DT-2, to pewnie w środę go zamówię :)
Meteorolog amator

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #124 dnia: Listopad 08, 2014, 20:35:11 pm »
Ten sam czujnik i ten sam zakres temperatury. Nie narzekam na rejestratory bo świetnie się spisują z taką dokładnością zarówno u mnie jak i na torfowisku.

Offline irek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: północne Kujawy
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #125 dnia: Listopad 08, 2014, 22:06:34 pm »
Ten sam czujnik i ten sam zakres temperatury. Nie narzekam na rejestratory bo świetnie się spisują z taką dokładnością zarówno u mnie jak i na torfowisku.

W zamówieniu można wybrać rodzaj sondy oraz długość przewodu. Do tej pory DT-2 wykorzystywałem do sprawdzania dokładności stacji z której dane wysyłam online i czasami do sprawdzania temperatur minimalnych w ciekawych miejscach. Teraz kupiłem rejestrator z wydłużonym przewodem, aby termometr nie był narażony bezpośrednio na niską temperaturę w klatce. Do wtorku powinienem sprawdzić bezpośrednie połączenie rejestratora z komputerem na 40m skrętce ekranowanej, bo mój stary laptop nie jest już przenośny :) a nie chce ciągle przenosić rejestratora z klatki do domu.
Podobno można sam przewód wydłużyć do 20m ale zmniejsza się wtedy częstość pomiaru temperatury, jednak dokładność pozostaje ta sama.

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #126 dnia: Listopad 08, 2014, 22:16:58 pm »

W zamówieniu można wybrać rodzaj sondy oraz długość przewodu. Do tej pory DT-2 wykorzystywałem do sprawdzania dokładności stacji z której dane wysyłam online i czasami do sprawdzania temperatur minimalnych w ciekawych miejscach. Teraz kupiłem rejestrator z wydłużonym przewodem, aby termometr nie był narażony bezpośrednio na niską temperaturę w klatce. Do wtorku powinienem sprawdzić bezpośrednie połączenie rejestratora z komputerem na 40m skrętce ekranowanej, bo mój stary laptop nie jest już przenośny :) a nie chce ciągle przenosić rejestratora z klatki do domu.
Podobno można sam przewód wydłużyć do 20m ale zmniejsza się wtedy częstość pomiaru temperatury, jednak dokładność pozostaje ta sama.

Kupowałeś w Termoprodukcie?
Meteorolog amator

Offline irek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: północne Kujawy
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #127 dnia: Listopad 08, 2014, 22:29:58 pm »
Tak, u producenta. Z powodu modyfikacji przewodu i wzorcowania czekałem na realizację 11 dni. Rejestrator mam z innym rodzajem przewodu niż w DT-2. Jest sztywny, przez co czujnik w klatce mogę umieścić pionowo od dołu.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #128 dnia: Listopad 09, 2014, 11:14:32 am »
Fajne byłoby mieć dłuższy przewód np. czujnik przy gruncie do obudowy termometru w klatce na 2 m wysokości. W moim przypadku potrzebowałoby około 5 m długości. Szkoda, że zużywają więcej energii aby przesłać dane przez długi przewód. Lepszy byłby lokalny zasięg bezprzewodowy ale niestety gdyby istnieje, to więcej by kosztowało.

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #129 dnia: Listopad 09, 2014, 19:51:23 pm »
Zastanawiałem się żeby zrobić termometr na bazie czujnika Pt100. Niestety, jest z tym troszkę problemów od strony elektronicznej, przede wszystkim chodzi o to, że czujnik wykazuje bardzo małe zmiany rezystancji w zależności od zmian temperatury, stąd konieczny jest układ wzmacniający(np. wzmacniacz różnicowy w układzie mostku niezrównoważonego). Po drugie przez czujnik nie można przepuścić zbyt dużego prądu ze względu na zjawisko samopodgrzania. Po trzecie w przypadku czujnika analogowego długość przewodu wpływa na pomiar. Można to całe szczęście wyeliminować pomiarem trój- lub czteroprzewodowym. W końcu do pomiaru potrzeba dodatkowe rezystory o jak najniższej tolerancji. Te są... dość drogie.

Ktoś próbował używać kiedyś czujnika Pt100?

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór i geografii fizycznej
« Odpowiedź #130 dnia: Luty 21, 2015, 18:41:42 pm »
Potrzebuję następny dobry rejestrator temperatury, bo TERMIO-25 już mam jakiś czas. Jaki polecacie? Najlepiej taki, który współpracowałby z adapterem takim, jaki jest dokupowany do TERMIO-25. Być może kupię po prostu drugi TERMIO-25. Jeśli tak, to wiecie gdzie dostać go można najtaniej teraz?
« Ostatnia zmiana: Luty 21, 2015, 18:58:23 pm wysłana przez Sebastian_K »

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #131 dnia: Luty 22, 2015, 20:15:08 pm »
Tu jest w miarę tani + masz inne urządzenia po konkurencyjnej cenie, jakbyś nie znał strony :)
http://www.termoprodukt.com.pl/produkty/rejestratory-temperatury-wilgotnosci/termio-25
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline adass

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Krotoszyn
  • Reputacja: 99
« Odpowiedź #132 dnia: Lipiec 30, 2015, 23:25:35 pm »
Troche odświeżam temat ale wątek dotyczy dobrego termometru - dzisiaj takowy znalazłem troche pół żartem pół serio jest to zwykły zaokienny termometr za 5 zł :D

Postanowiłem sprawdzic na ile poprawne są jego wskazania oto wynik :

Tak więc jak widać dla temperatury rzędu 19"C odychelnie wynosi jedynie +0,3+0,4 "C .  Podstawowy termometr zaokienny moze być więc lepszy od wielu kosztownych elektronicznych termometrów . Jedyne czego mu brakuje to lepszej rozdzielczości.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #133 dnia: Lipiec 30, 2015, 23:46:21 pm »
Spokojnie masz czas na dobry termometr szklany i na ukończenie klatki. Tak trzymać.  :)
Twoja klatka będzie umieszczona w tej lokalizacji jak na zdjęciu?

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #134 dnia: Lipiec 31, 2015, 08:28:17 am »
Ciekawe jakby 10 takich termometrów wsadzić i obserwować rozrzut. A tak na serio to większym problemem zaokiennych jest lokalizacja a nie sam termometr.Tu dobrze to widać.