Prognoza średnioterminowa

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Prognoza średnioterminowa  (Przeczytany 111756 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
Odp: Prognoza średnioterminowa
« Odpowiedź #255 dnia: Maj 11, 2014, 13:45:15 pm »
Opady prawie na pewno wystąpią (te z genueńczyka), natomiast czy będzie powódź na dużą skalę - to trudno, nawet bardzo trudno ocenić. Trzeba mieć nadzieję, że jednak niej nie będzie.
Dawniej jako Mikelis :)

Offline ziz99

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 11
« Odpowiedź #256 dnia: Maj 11, 2014, 14:07:59 pm »
Kolejna aktualizacja.

GFS

GEM

Lokalnych zalań na południu PL raczej się nie uniknie, zwłaszcza w miejscach gdzie małe cieki lubią wychodzić z brzegu po mocniejszych opadach.

Zarówno GEM jak i GFS podnoszą powoli wiązki do góry, co raczej sugeruje solidniejszy opad.

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #257 dnia: Maj 11, 2014, 18:34:37 pm »
WRF 30km, 12 km i GFS.
« Ostatnia zmiana: Maj 11, 2014, 18:45:16 pm wysłana przez kslawin »
Meteorolog amator

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #258 dnia: Maj 11, 2014, 18:47:14 pm »
Prognozy dla Kasprowego Wierch są nieciekawe w ciągu kilku dni, bo jak sprawdza się te duże opady (rzędu 200-250 mm) to przy niskiej temperaturze może nieźle dowalić z 1-1,5 m wysokości śniegu. A to już spora grubość śniegu jak na maj.

Offline Witek_

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 5
« Odpowiedź #259 dnia: Maj 11, 2014, 19:54:18 pm »
Czyli co jak mieszkam w Myślenicach i w 2010r miałem 1,5 m wody w piwnicy, to mam już wynosić rzeczy z na parter ;) :(  :(?

Jakaś rzeka Cię zalała, czy to był wysoki poziom wody gruntowej?

To był wysoki poziom wód gruntowych, chociaż na podwórku było z 20- 30 cm wody ale dom jest troch nad poziomem podwórza położony i udało się odseparować wodę od niego bo mam garaż w piwnicy. Chociaż  od tego czasu udało się zrobić studnie chłonną, lepsze odwodnienie plus pogłębienie i odmulenie rowu przy zakopiance do którego spływa cała woda. Wiec może nie będzie tak źle jak w 2010. :) Ale chyba na wysoki poziom wód gruntowych to nie ma skutecznej metody. :/

Offline Kamil

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: północ woj. lubelskiego
  • Reputacja: 2
« Odpowiedź #260 dnia: Maj 11, 2014, 20:24:16 pm »
mam nadzieje że regulaminu nie naginam teraz :)

oglądałem teraz prognoze na TVP1 z ciekawości i te informacje co podali to kpina, zero o tym co może nastąpić za kilka dni, opady mają być duże, ciągłe a oni "na Podkarpaciu może przelotnie popadać deszcz". To już chyba  świadczy kto tam pracuje, ogólnie odniosłem wrażenie że mówili że tydzień ma nie być bardzo zły a jedynie temperatura bedzie niska

zobaczymy....

Offline zelu

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Zielona Góra
  • Reputacja: 22
« Odpowiedź #261 dnia: Maj 11, 2014, 20:25:52 pm »
nie przejmuj się. Da nich jest ważna Ukraina.
Orkan Cyryl 19/20.01.2007
Orkan Ksawery 05.10.2017

Pamiętamy.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #262 dnia: Maj 11, 2014, 20:32:57 pm »

oglądałem teraz prognoze na TVP1 z ciekawości i te informacje co podali to kpina, zero o tym co może nastąpić za kilka dni, opady mają być duże, ciągłe a oni "na Podkarpaciu może przelotnie popadać deszcz". To już chyba  świadczy kto tam pracuje, ogólnie odniosłem wrażenie że mówili że tydzień ma nie być bardzo zły a jedynie temperatura bedzie niska

zobaczymy....

Mam takie same odczucia, jak Ty. Zero ostrzeżeń, nic, co by trafiło do ludzi i odpowiednich służb. Może liczą na to, iż prognozy się zmienią? Lepiej dmuchać na zimne.
Dawniej jako Mikelis :)

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #263 dnia: Maj 11, 2014, 20:43:29 pm »

zobaczymy....
TVN wspomniał o ulewach. Prezenter powiedział kiedy się zaczną i w których  miejscach - oczywiście powiedział to ogólnikowo, ale przynajmniej coś wspomniał :)

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #264 dnia: Maj 11, 2014, 20:54:36 pm »

zobaczymy....
TVN wspomniał o ulewach. Prezenter powiedział kiedy się zaczną i w których  miejscach - oczywiście powiedział to ogólnikowo, ale przynajmniej coś wspomniał :)
Już rano na TVNie ostrzegali. Choć w któreś z telewizji brzebąkiwali, że w środę czekają nas nawałnice....
pozdrawiam, Łukasz

Offline Kamil

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: północ woj. lubelskiego
  • Reputacja: 2
« Odpowiedź #265 dnia: Maj 11, 2014, 21:33:30 pm »
GEM teraz dowalił do pieca :(

ciekawe czy jutro coś powiedzą w prognozie wiecej, to bedzie śmieszne jak dzisiaj mówili o przelotnym deszczu a jutro wyrosną im sumy po 100 mm i wiecej. Tylko ciekawe jak normalny zwykły człowiek którzy nie umie korzystać z modeli, nie czyta bądź co bądź amatorskich stron poświęconych pogodzie ma wiedzieć o tym że możliwe są opady które mogą spowodować powódź...

Offline ziz99

• Junior Member
  • **
  • Reputacja: 11
« Odpowiedź #266 dnia: Maj 12, 2014, 00:40:59 am »
GEM teraz dowalił do pieca :(

ciekawe czy jutro coś powiedzą w prognozie wiecej, to bedzie śmieszne jak dzisiaj mówili o przelotnym deszczu a jutro wyrosną im sumy po 100 mm i wiecej. Tylko ciekawe jak normalny zwykły człowiek którzy nie umie korzystać z modeli, nie czyta bądź co bądź amatorskich stron poświęconych pogodzie ma wiedzieć o tym że możliwe są opady które mogą spowodować powódź...

Ulewy od środy są już bardzo prawdopodobne, a co za tym idzie punktowe podtopienia całkiem realne. Media obudzą się jak wszytko zacznie pływać i wtedy jest temat na kilka dni ... .

Offline wrocław

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #267 dnia: Maj 12, 2014, 01:15:17 am »
Wystarczył 1 dzień, aby model GFS   radykalnie się zmienił w wielkości sum opadów dla Dolnego Śl. i to na korzyść, bo praktycznie nie przekroczą 20 mm.  :)  Za to potężnie popada blisko nas, bo w  woj.Opolskim 8--100 mm. No i niestety dalej wysokie opady w Małopolsce.  :(  Może jeszcze zmienią.
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2014, 01:16:55 am wysłana przez wrocław »

Offline ArturS

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 24
« Odpowiedź #268 dnia: Maj 12, 2014, 01:17:29 am »
Zobaczymy, GFS  trochę spłycił niż i znacznie zmniejszył sumę opadów, choć nadal jest źle, a ponadto może to być tylko kwestia jednej łagodniejszej aktualizacji. Niestety, w następnej aktualizacji model może powrócić do swoich wcześniejszych wyliczeń lub je pogorszyć. I tak w takiej sytuacji bardzo niepokojące jest położenie niżu i znaczny gradient baryczny nad naszym krajem powodujący silne wiatry na południu z sektora północnego.

Offline wrocław

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #269 dnia: Maj 12, 2014, 01:31:21 am »
Zobaczymy, GFS  trochę spłycił niż i znacznie zmniejszył sumę opadów, choć nadal jest źle, a ponadto może to być tylko kwestia jednej łagodniejszej aktualizacji. Niestety, w następnej aktualizacji model może powrócić do swoich wcześniejszych wyliczeń lub je pogorszyć. I tak w takiej sytuacji bardzo niepokojące jest położenie niżu i znaczny gradient baryczny nad naszym krajem powodujący silne wiatry na południu z sektora północnego.

W Małopolsce to raczej się nie poprawi, bo tor niżu i cyrkulacja zapewnią temu rejonowi spore opady, oby nie osiągnęły tyle, ile we wcześniejszych prognozach np. lokalnie ponad 200 mm. Mała zmiana w usytuowaniu wyżu, a on będzie decydował o torze niżu, zadecyduje, czy na W od Wisły mocniej popada i jak daleko. Może ulewy nie dojdą do Dolnego Śląska? Ciekawie to wygląda na mapach synoptycznych.  Może być tak, że w W części Dolnego Śl. sumy wyniosą ok 20 mm, za to we E sięgną 80 mm. Wolałbym tą pierwszą wartość.