Koniec WRFa

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Koniec WRFa  (Przeczytany 2783 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline przemek

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bytom
  • Reputacja: 18
Koniec WRFa
« dnia: Grudzień 16, 2012, 13:30:22 pm »
Cytuję ze strony meteoprognoza.pl:
"Koniec  !!!

Ponad 3 letnie doswiadczenie w testowaniu modelu WRF wskazuje ze w naszym kraju maleje zapotrzebowanie na specjalistyczne, jednoczesnie trudne w odbiorze numeryczne prognozy pogody.

Zainteresowanie wynikami tego modelu jest prawie zerowe.

Wobec istotnej krytyki uzyskiwania przez ten model nie do konca poprawnych wyników i niestety jednoczesnie braku merytorycznych danych stwierdzajacych okolicznosci ich powstania, dane prezentowane na tej stronie nie beda dalej przedstawiane.

Pozostana modele regionalne.

Nieaktywne linki zostana usuniete w ciagu dwoch tygodni."

Nie do końca mogę się zgodzić, bo wejścia swoją drogą, ale jak ktoś wklejał mapki np z pokrywą śnieżną to na forum i czacie dojście do tego miało bardzo dużo osób.
Teraz Juliusz chce skupić się na regionalnych modelach, takich jak Podhale 1,3 km. Podhale się sprawdza bo po pierwsze, mamy tu bardzo ciekawą orografię, a po drugie, obejmuje zasięgiem działania wielu z aktywnych forumowiczów (na bieżąco jest weryfikowane na czacie).
Więc apeluję do Juliusza o założenie modelu 1,3 km Śląsk (lub poszerzenie Podhala), który objąłby swoim terenem GOP, Beskid Śląski i Żywiecki oraz Bramę Morawską, jest to arcyciekawy teren pod względem meteorologicznym (zarówno w lecie jak i w zimie) oraz sporo bardzo aktywnych użytkowników mogłoby na bieżąco sprawdzać jego wyniki, a więc tytus, tomaszl, daniels i inni lobbujcie ze mną :)

Offline svalbard

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 22
Odp: Koniec WRFa
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2012, 14:59:01 pm »
Jeśli rezygnują z WRF, to podpisuję się pod postem przemka z prośba o rozszerzenie modeli regionalnych (G.Śląsk).

Szkoda WRFa. Ja tam często zaglądałem, gdy w pogodzie się coś działo. Opady i temp. prognozował lepiej niż inne modele.

Daniels.

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2012, 16:32:40 pm »
Co do tego, że zainteresowanie WRF jest mniejsze, no to cóż...nie jest po prostu tak ' sławny ' jak gfs, ecmwf czy inne modele, a po drugie ja np. na starym komputerze nie mogłem w ogóle odpalać animacji, bo mi ścinało cały komputer, dopiero teraz na nowym, dobrym komputerze mogę normalnie korzystać z wrfa.

A co do tego co piszę Przemek to całkowicie się zgadzam, Śląsk to być może województwo numer 1 pod względem extremalnych zjawisk i dużych różnic na małym obszarze, co wielokrotnie było udowadniane, po drugie ze Śląska jest wielu użytkowników ( żadna dyskryminacja ;D, ale chyba właśnie najwięcej jest ze Śląska ) i dlatego pomysł uważam na wspaniały.

Offline tytus

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bieruń pomiędzy Tychy a Oświęcim
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2012, 16:58:29 pm »
Nie wiem co dodac, model o takiej rozdzielczosci to pionierstwo !
Jestem przekonany ze beda z niego owoce, marzy mi sie pokrycie jego zasiegiem GOP-u
Jestem wszystkimi konczynami za !

Pozdrawiam

Offline TomaszL

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Gliwice
  • Reputacja: 26
  • Fanatyk burz
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2012, 18:09:54 pm »
Kiedyś przeglądałem takie modele jak gfs,um,ecmwf, ale z czasem zyskałem sympatię do wrf-a. Wielokrotnie rożne modele zaliczały wtopy, jednak wrf nie mylił się aż w takim stopniu. Szczególnie dobre były jego prognozy temperatury, z opadami również radził sobie dobrze. I tak jak koledzy piszą, także mi marzyło by się rozszerzenie modelu regionalnego o Górny Śląsk(zaznaczenie kilku średnich miast od Gliwic po Sosnowiec). To byłby wspaniały ruch.

Offline marqr

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2012, 20:32:25 pm »
Jedno z meteorologicznie ciekawszych miejsc  to pogranicze polsko-słowacko-czeskie z uwzględnieniem Bramy Morawskiej.
Model regionalny tego terenu miałby wzięcie.

Offline Pretonat

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Zabrze
  • Reputacja: 13
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2012, 20:53:39 pm »
Juliusz, byłbym bardzo wdzięczny jakbyś jeszcze zaznaczył Zabrze ;)
Pozdrawiam

Offline przemek

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bytom
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 27, 2012, 15:56:39 pm »
WRF Śląsk 1,3km ma świetny start, na czacie korzystamy z niego na okrągło, jeszcze jest w fazie dopieszczania. Polecam, bo teraz wygląda to świetnie i przystępnie:
http://www.meteoprognoza.pl/a/

W WRFie w nawigacji działa tylko animacja, nie działają też wszystkie parametry, ale cała reszta powinna wystarczyć :)