Klucze i Wolbrom - tornado czy downburst?

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Klucze i Wolbrom - tornado czy downburst?  (Przeczytany 3001 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synop

• Gość
Klucze i Wolbrom - tornado czy downburst?
« dnia: Październik 25, 2012, 22:54:43 pm »
Dotychczas panowała opinia, że w nocy z 6 na 7 sierpnia 2012 przez gminy Klucze i Wolbrom przeszedł downburst.

Jednak trafiłem na jedno zdjęcie, po którym zdecydowanie zwątpiłem:

http://naturaphotoblog.blogspot.com/2012_08_01_archive.html
Typowy korytarz. Ukształtowanie terenu optuje za downburstem (skarpa po lewej, więc korytarz w dolince?), jednak nie tłumaczy bezpośredniej bliskości drzew złamanych "jak zapałka" i tych nienaruszonych. Samo zdjęcie pochodzi z przejazdu kolejowego na drodze 791 (przyda się później przy analizie "trafności" ewentualnego korytarza).

No to lecimy ze sprawdzaniem kolejnych faktów. Gdzie konkretnie nastąpiły szkody w budynkach:
Według strażaków wszystko zaczęło się na ul. Rudnickiej w Kluczach, choć mieszkańcy twierdzą, że trąba mogła przyjść znad Pustyni Błędowskiej. (...) Poczyniła zniszczenia na ul. Partyzantów, Dworskiej, Rabsztyńskiej i Nowej. Wokół Urzędu Gminy połamała większość drzew. Przeszła też przez główną trasę w Kluczach - ulicę Zawierciańską. (...) Poczyniła duże zniszczenia również na terenie gminy Wolbrom w miejscowościach: Załęże, Domaniewice, Dłużec i Kąpiele Wielkie. (...) Strażacy odblokowali drogi wojewódzkie nr 791 (Klucze) i 794 (Wolbrom - Kapiele Wielkie) oraz ulice w Kluczach, które zagradzały powalone drzewa i konary.

http://olkusz.naszemiasto.pl/artykul/1501117,traba-powietrzna-w-powiecie-olkuskim-relacje-swiadkow,id,t.html
Na mapie dobrze widać, że powstaje pas szerokości około 300-400 metrów w Kluczach. Również szkody w kolejnych miejscowościach i drogach owocują pasem znacznie dłuższym niż szerszym. Pokażę to później na mapach z geoportalu, chwilowo komputer nie domaga.

Pomiędzy Kluczami a pozostałymi miejscowościami jest las. I jak wygląda kwestia tego lasu?
W trosce o bezpieczeństwo ludzi, korzystając z zapisów Ustawy o lasach (art. 26.3.1) wprowadzam: okresowy zakaz wstępu do lasu w okolicach miejscowości Klucze, Chechło, Jaroszowiec, Golczowice i Zalesie Golczowskie

http://www.katowice.lasy.gov.pl/web/olkusz
Co oznacza samo przez się, że w okolicach tych miejscowości są szkody w drzewostanie. Co się okazuje, są to miejscowości właśnie w lub w okolicach rzeczonego lasu, jednak żadna nie odnotowała bezpośrednich szkód - co znów robi nam niezbyt szeroki, za to dość długi pas zniszczeń.

A tu ładnie widać jak drzewa są powalone w jednym kierunku, ale pod kątem w stosunku do domniemanego korytarza. Podobnie drzewa były powalane przy trąbie z 14 lipca (widać to na nagraniach z lotu błękitnego 24).

Warto zastanowić się nad tym przypadkiem, bo jeśli to był downburst - to nosi pewne cechy szkód po trąbach, a jeśli to była trąba - to nosi pewne cechy szkód po downburstach. Jednym słowem nietypowe zjawisko, którego analiza w przyszłości umożliwi bardziej poprawną analizę innych przypadków.

Oczywiście prosiłbym darować sobie teksty w stylu "nie ma filmu kręcącego się leja to nie ma przypadku", jesteśmy dorosłymi ludźmi. Po pierwsze to było w nocy. Po drugie nie chodzi o dowodzenie że tam zeszła trąba albo dowodzenie że tam zszedł downburst (co niektórzy ograniczeni umysłowo członkowie innego forum próbują insynuować w każdej tego rodzaju dyskusji), tylko o zrozumienie jakiego rodzaju zjawisko tam przeszło (by móc to potem wykorzystać w bazie danych / analizie warunków sprzyjających downburstom itd.).
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2012, 22:59:40 pm wysłana przez synop »

synop

• Gość
Odp: Klucze i Wolbrom - tornado czy downburst?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2012, 23:56:59 pm »
Zdjęcia lotnicze bardzo dużo by wniosły. Pozostaje nadal kwestia Chechła i lasu przy nim, który tez jest zniszczony, a który jest na północ od kluczów - co się zupełnie nie zgadzałoby z trąbą i optowało za downburstem. Z kolei wąski szlak sugeruje trąbę.

Obiecana mapa: http://www.picshot.pl/pfiles/258030/Bez%C2%A0tytu%C5%82u.jpg

Offline kslawin

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kielce/Zagnańsk
  • Reputacja: 114
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2012, 07:52:45 am »
Ciekawe to jest.
Z Twojej mapki wynika, że prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z trąba powietrzną. Jednak wątpliwości pozostają. Być może była i trąba i downburst?
Zdjęcia lotnicze wiele by powiedziały.
Meteorolog amator

synop

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 30, 2012, 11:24:42 am »
Postanowiłem skorzystać z metod amerykańskich i jak wypróbowałem na trąbie z 14 lipca - okazały się bardzo skuteczne, więc teraz użyłem ich przy przypadku z Kluczów. Strzałki to powalone drzewa (+ kierunek, w którym zostały powalone). Pozaznaczałem je na podstawie nagrań i zdjęć, było bardzo dużo kombinowania, ale przyniosły świetne efekty: mamy dowód, że przez same Klucze przeszedł downburst. Mimo to, trąba powietrzna wcale nie jest wykluczona, ponieważ przy Kluczach - Osadzie zostało całkowicie zniszczonych 30 hektarów lasu. Nagrań z tamtego rejonu niestety jest bardzo mało i udało mi się zaznaczyć tylko kilka wektorów przy drodze. Zdjęcia w pierwszym poście pochodzą właśnie z tego miejsca i swoimi ostrymi krawędziami (dość blisko sąsiadują nieuszkodzone drzewa z "zapałkami") bardzo sugeruje trąbę powietrzną, jednak póki co nie ma jak tego uznać za trąbę, ponieważ nieznany jest jej szlak. Być może właśnie te zjawisko ma coś wspólnego z tym co potem stało się w Wolbromiu?

synop

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 30, 2012, 11:52:14 am »
Wow udało mi się uzyskać zdjęcie lotnicze z Kluczów - Osady w kierunku Kluczów. W zasadzie niewiele wnosi bo najciekawsze fragmenty lasu są trochę bardziej "do tyłu" w stosunku do kadru zdjęcia.

synop

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 30, 2012, 13:36:58 pm »
Mam już zdjęcia, które rozstrzygają kwestię trąby - przeszła na pewno, jedyne czego nie wiadomo to jaką trasą.

Chodzi o trzy poniższe.

Zostały zrobione od lewej do prawej (widać przynajmniej 150 stopni). Drzewa z lewej (pierwsze zdj.) i z prawej (trzecie zdj.) schodzą się do środka, w środku natomiast są powalone dość nieregularnie - mamy linię zbieżności, co jest typowe dla szlaku po trąbie.