[Czarny Dunajec] [Torfowisko] [Klimat]

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: [Czarny Dunajec] [Torfowisko] [Klimat]  (Przeczytany 224823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
Odp: Torfowisko koło Czarnego Dunajca - klimat
« Odpowiedź #45 dnia: Marzec 23, 2013, 19:05:41 pm »
Hmmm, z tego co łaziłem w okolicy Dalszej Młaki i Chyznika to ten teren w mojej opinii nie będzie sprzyjał spadkom temperatury- to jest raczej łagodnie nachylone zbocze wzgórza. Zimne powietrze będzie "zjeżdżać" w dół, w dolinę Czarnej Orawy.  ;)
pozdrawiam, Łukasz

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #46 dnia: Marzec 23, 2013, 21:02:12 pm »
Jeśli chodzi o Kotlinę Nowotarską i pomiary temperatury w bezchmurne noce to do tej pory robiłem je w Długopolu czy Maruszynie. Ale myślę, że są na to lepsze miejsca, jednak nieco bardziej dostępne niż owe torfowisko, a położone na dnie kotliny. Szukam właśnie na mapie, gdzie by tu dokładnie skoczyć. Może mi ktoś coś doradzi w tej kwestii? Zwłaszcza to pytanie zadaje do Ardo.

Może napisałbyś na temat swoich pomiarów z Długopola i Maruszyny? Znam tych miejscowości, a Długopole leży blisko najniższego poziomu wysokości na torfowisku na Podhalu. Znam lokalizację, gdzie mogłoby być zimnej, dokładnie to między Dunajcem a Działem na wysokości 630 m npm. lecz bagno był taki, że umieszczenie stacji jest niemożliwa, bo słup zapada się w głąb. A na Orawie to najzimniej leży niedaleko Jabłonki, na razie nie napiszę o tej lokalizacji.

Od strony Jabłonki i drogi w stronę Piekielnika(Jabłonka-Czarny Dunajec) dostęp do torfowiska jest całkiem niezły. Jedną z dróg lokalnych w lecie można wjechać całkiem daleko w głąb, nie wiem jak teraz. Jednak prowadzi ona do zabudowań i firmy budowlanej, więc powinna być przejezdna.
Jednakże ta część torfowiska(a raczej jego okolica) jest cieplejsza niż ta od strony Cz. Dunajca.

Tego wiedziałem dawno temu, niestety znajdowały się tam aż tak tylu drzew (i nie tylko), że tamtejsze miejsca były cieplejsze niż np. na mojej stacji na torfowisku. Poza tym leży tam nieco wyżej niż koło Cz.Dunajca.
Tak mi się wydaje. :) Niby jest niżej, ale jest bardziej pagórkowata. Najzimniej chyba będzie w dolinie rzeki Piekielnik w okolicach stacji paliw oraz stacji energetycznej(około 1.5 km za Jabłonką) albo w dolinie potoku Borowy. To z tych najbardziej dostępnych miejsc, gdzie w miarę bez problemu autem dojedziesz.  ;)

Znam te tereny, choć nie za bardzo sądzę, że tam mogłoby zimnej.
Gadałem już z Sebą o miejscu, gdzie wg mnie tam ma być najzimniejszym miejscem w całej Orawie. Na razie nie ujawnię lokalizacji i jutro on będzie tam na miejscu.  ;)

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 23, 2013, 21:12:35 pm »
Czekam na efekty jutrzejszego porannego polowania.  :) Swoją drogą, ja ciekaw jestem temperatury w zatoiskach nad potokiem Wisielec, w październiku tam całkiem nieźle temperatura spadała. Szkoda, że mój dom w Orawce nie nadaje się do zamieszkania w zimie, bo bym miał fajną bazę wypadową.  ;D
pozdrawiam, Łukasz

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór i geografii fizycznej
« Odpowiedź #48 dnia: Marzec 23, 2013, 21:34:30 pm »
Kurcze coś słabo z tą temperaturą. Tydzień temu o 19.30 w Jabłonce było już -14st. C na stacji, teraz jest "aż" -12,5st. C. W tamtych okolicach występuje jeszcze najprawdopodobniej słaby wiatr, który utrudnia spadek temperatury w dolinach... Jak tak dalej pójdzie to nie wiem czy się gdziekolwiek wybiorę, bo na razie ta temperatura nie chce zbyt szybko spadać... Zobaczymy co będzie dalej, tydzień temu na stacji o 22:45 było już -20st. C

Offline przemek

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bytom
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #49 dnia: Marzec 23, 2013, 22:57:24 pm »
Takie spadki jak tydzień temu sa już niemożliwe, raz że nie ma takich warunków, dwa że tydzień później jest, a to bardzo dużo jeśli chodzi o rekordy w marcu. Pozdrawiam i życzę sukcesów, sprzęt masz dobry do zarejestrowania rekordu? :)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 24, 2013, 13:36:38 pm »
Zmieniłem zdanie i byłem na torfowisku dzisiaj. Śnieg był tak twardy, że można było po prostu chodzić na śniegu a nawet jeździłem kilkaset metrów rowerem i nie zapadając się. Dotarłem do stacji dużo szybciej niż tydzień temu.  ;)

Na torfowisku był słaby mróz, niemal było tyle samo co w Poroninie, tylko -26.1 oraz -26.9 na drugim termometrze TFA.
Mimo to, to i tak było zimno jak na słaby wiatr. Gdyby nie wiał wiatr, to by było o kilka stopni zimnej niż w Poroninie.

A nawet był jakiś balon na torfowisku, pewnie mnie szpiegowali  ;D

Może wiedzieli, że go tak nakryłem, że szybko musieli...  jakoś wylądować  ::)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 08, 2013, 16:34:22 pm »
Byłem jednak na torfowisku, ale dlatego po to, żeby zabrać termometr.
Temperatury minimalne wynosiły odpowiednio -16,3 oraz -17,7 na TFA więc dla mnie to była zagadka, bo która wartość była bardziej prawdziwsza. Wiadomo czasem, że TFA zaniżył o pół stopnia przy takiej temperaturze, więc po poprawce wartość wynosiła -17,2 ale i tak jest daleko od EMOS...

Od dziś na torfowisku funkcjonuje tylko termometr TFA na 2 m wysokości, a przy gruncie bez zmian.

Daniels.

• Gość
« Odpowiedź #52 dnia: Kwiecień 10, 2013, 00:49:26 am »
Ardo kiedy złapałeś taki mróz? Kwiecień?

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #53 dnia: Kwiecień 10, 2013, 17:10:44 pm »
Tak, 2 kwietnia.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #54 dnia: Kwiecień 10, 2013, 20:02:51 pm »
Tak, 2 kwietnia.

Kolejny nieoficjalny rekord?
Dawniej jako Mikelis :)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 11, 2013, 18:50:38 pm »
Kolejny nieoficjalny rekord?

Nie, bo na liście pdjakowa jest -18,7 z Siedlca z 5 kwietnia 1929 roku.  ;)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 17, 2013, 15:16:16 pm »
Przedwczoraj na torfowisku temperatura na wys. 2 m spadła do -8 stopni, zimnej było niż na Jizerce o 3 stopnie.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: Maj 09, 2013, 16:51:24 pm »
Między 18 kwietnia a dzisiaj temperatura na torfowisku spadła do -5,2 stopnie a przy gruncie -6,0
Prawdopodobnie miała to miejsce 22 kwietnia, wtedy w Jabłonce były co najmniej -2,2 a w Cz. Dunajcu -0,4

Dzisiaj zrobiło się mi trochę duszno mimo, że wilgotność wynosiła zaledwie 36% w chwili przebywaniu na torfowisku. Poza tym rozpoczął się sezon na wydobywanie torfów, sezon dopiero się rozkręca a już wydobywano co najmniej 50 m3 objętości torfów.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 13, 2013, 18:58:51 pm »
Mój termometr z torfowiska TFA utracił działanie, kabel został przegryziony i przecięty przez zwierzęta, prawdopodobnie sarny. Nie wiem czy uda mi się połączyć 2 przecięte kable aby działał termometr. Termometr gruntowy był nietknięty i dlatego miałem tylko dane przy gruncie.
 Temperatura minimalna znowu spadła poniżej zera, było nawet -0,9

Dostałem świadectwo sprawdzalności termometru EMOS na 2 metry wysokości i okazało się, że oficjalna temperatura z marcowego silnego mrozu wynosi równo -31,0 ale to i tak jest dużo.  ;)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 02, 2013, 07:07:26 am »
O godz. 4:30 jak wyjeżdżałem z Dunajca to miałem w klatce 6,2 stopnie a po upływie 30 minut dotarłem na torfowisku to miałem już zaledwie 1,5 C
Stacja zanotowała minimalne 0,6 czyli znowu bez mrozu lecz przynajmniej miałem okazję poczuć taką temperaturę w lipcu.  :)
Jak wracałem do Dunajca o godz. 5:45 to miałem już równo 7 stopni, niezła była różnica temperatury przez 3 kilometry tam i z powrotem w ciągu 75 minut.

A oto panorama jak ktoś chce zobaczyć  ::)