[Czarny Dunajec] [Torfowisko] [Klimat]

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: [Czarny Dunajec] [Torfowisko] [Klimat]  (Przeczytany 224814 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: Torfowisko koło Czarnego Dunajca - klimat
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 20, 2013, 17:51:26 pm »
Model pierwszego termometru jest EMOS THW301
Więcej na ten temat jest w tym wątku http://meteomodel.pl/forum2/index.php?topic=776.0
Powinienem użyć termometru DT-2, bo jest niezwykle dokładny ale cóż, znowu będę musiał kupić kolejny termometr (a byłbym już kolekcjonerem termometrów  ;D)  a te obecne termometry schować do archiwum lub przenosić dla drugiej stacji.

Co do racji niemal identycznego pomiaru z EMOS a TFA, to EMOS zwyższył jak zwykle, a TFA zaniżył. Więc to jakby jeden termometr wskazywał -31,2 a drugi -32,2 lecz w takim zakresie błąd pomiaru wynosi około stopień, więc w tym przypadku z reguły zwyższenia oraz zaniżenia mogły mieć -30,7 a -32,7
Lecz jakoś widzę, że te obydwie termometry w tym zakresie jednak nie zaniżyły ani zwyższyły. Ale i tak będzie badany.

Offline Ojcon

• Junior Member
  • **
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 20, 2013, 18:54:39 pm »
Dzięki za odpowiedź. Cena za ten termometr DT-2 z przesyłką będzie gdzieś 200 zł a to trochę za dużo jak dla mnie ;) Myślę że zakupie ten TFA biorąc po uwagę że u mnie aż takie ekstremalne temperatury nie występują (jak już to dodatnie ;)).

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 20, 2013, 19:16:16 pm »
Ojcon, od jakiegoś czasu kilka osób mieli pewne problemy z TFA, zwłaszcza z błędami a także usterką.
A Tobie to życzę Ci szczęścia do TFA gdybyś kupował tego termometru.

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 20, 2013, 21:57:13 pm »
Ojcon, od jakiegoś czasu kilka osób mieli pewne problemy z TFA, zwłaszcza z błędami a także usterką.

Z tego co pamiętam to tylko jedna osoba miała problem techniczny z termometrem TFA (dostawca bez dwóch zdań zaproponował wymianę), kazdy inny uzytkownik jest bardzo zadowolony więc nie wiem czemu uzyłeś liczby mnogiej :P

Ojcon, bez wątpienia TFA to najlepszy wybór.

Offline irek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: północne Kujawy
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 20, 2013, 22:23:30 pm »
... tylko nie wiem jakiemu laboratorium najlepiej oddać, do Urzędu Miar w Krakowie czy może co polecacie?
Patrząc na cennik wzorcowania Urzędu Miar (208 zł netto? za pierwszy punkt) to zastanawiam się czy przy elektronicznym termometrze opłaca się takie wzorcowanie. Chodzi mi głównie o żywotność elektroniki. Świadectwo wzorcowania szklanych termometrów meteorologicznych(kilka punktów) kosztuje ok 200zł, porównując  ceny termometrów z lub bez świadectwa. Ja za jeden punkt dla szklanego termometru płaciłem w zeszłym roku 30zł. Obecnie termometr elektroniczny to chyba 50zł za jeden punkt, ale to było w Poznaniu (EMD), więc daleko. Kwota 300 zł czy nawet 200zł trochę mnie zaskoczyła, ale chyba płaci się akredytację takiego laboratorium.

Może masz znajomych wśród studentów lub pracowników na jakimś wydziale fizyki lub innym posiadającym komorę klimatyczną lub wśród osób pracujących w jakimś zakładzie z laboratorium lub chłodnią. Mógłbyś sprawdzić termometry z tym wzorcowanym minimalnym. Upewnisz się czy pomiar w przybliżeniu był prawidłowy.

P.S. Tym pechowcem z LT 102 byłem ja, ale również twierdzę, ze to bardzo dobry termometr. Ja ten termometr kupowałem 3 lata temu. Ze świadectwem wzorcowania (1 punkt chyba) kosztuje 134zł. Jest to termometr skalibrowany do niskich temperatur, więc dużo na plusie ma większy błąd pomiaru(mój egzemplarz  na +30 zaniżał 0,7).

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 21, 2013, 18:29:45 pm »
Wolfer, miałem pisać w liczby pojedynczej z usterką.  ;)

Nie mam znajomych z wydziału fizyki, a rok temu miałem świadectwo wzorcowania innego termometru za 300 złotych za 7 punkty co 10 stopni.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 21, 2013, 19:36:16 pm »
Chyba nie o to chodziło, źle zrozumiałem o "jednym punkcie pomiaru". Miałem na myśli, że wprowadzają zakres -30/+40 a więc za badanej wartości  -40 należy zapłacić kolejne 150 złotych jako za kolejny jeden punkt pomiaru. A może jednak coś pomyliłem?

Offline irek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: północne Kujawy
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 21, 2013, 21:52:02 pm »
Sprawdziłem cennik GUM http://www.gum.gov.pl/media/49902/cennik_za_wzorcowanie_w_gum.pdf i tam na końcu jest wzorcowanie termometru elektronicznego.  Podana cena 208zł i opis "Pierwszy punkt wzorcowania. Za każdy następny punkt wzorcowania dodatkowo 1 rbg x stawka za rbg" Cena roboczogodziny to 130zł netto, czyli w 30 min można sprawdzić kilka punktów i  wyjdzie ok 300zł.
Ja chciałem mieć tylko w określonej temperaturze sprawdzony termometr i zapłaciłem 30zł za punkt pomiarowy. Cały termometr kosztowałby co najmniej 210zł, czyli tyle co 1 punkt w Urzędzie miar.

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór i geografii fizycznej
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 22, 2013, 21:04:40 pm »
Z racji tego, że w Kotlinie Nowotarskiej miejscami temperatura w nocy z soboty na niedzielę znów może spaść do -30st. C wybieram się w okolice torfowiska. Jeśli chodzi o Kotlinę Nowotarską i pomiary temperatury w bezchmurne noce to do tej pory robiłem je w Długopolu czy Maruszynie. Ale myślę, że są na to lepsze miejsca, jednak nieco bardziej dostępne niż owe torfowisko, a położone na dnie kotliny. Szukam właśnie na mapie, gdzie by tu dokładnie skoczyć. Może mi ktoś coś doradzi w tej kwestii? Zwłaszcza to pytanie zadaje do Ardo.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 22, 2013, 22:40:58 pm »
Od strony Jabłonki i drogi w stronę Piekielnika(Jabłonka-Czarny Dunajec) dostęp do torfowiska jest całkiem niezły. Jedną z dróg lokalnych w lecie można wjechać całkiem daleko w głąb, nie wiem jak teraz. Jednak prowadzi ona do zabudowań i firmy budowlanej, więc powinna być przejezdna.
Jednakże ta część torfowiska(a raczej jego okolica) jest cieplejsza niż ta od strony Cz. Dunajca.
pozdrawiam, Łukasz

• Super Member
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 23, 2013, 10:54:07 am »
Dzięki za informację, cieplejsza jest? Przecież jest trochę niżej położona :)

Offline Łukasz_B

• Prezes
« Odpowiedź #41 dnia: Marzec 23, 2013, 12:17:18 pm »
Dzięki za informację, cieplejsza jest? Przecież jest trochę niżej położona :)
Tak mi się wydaje. :) Niby jest niżej, ale jest bardziej pagórkowata. Najzimniej chyba będzie w dolinie rzeki Piekielnik w okolicach stacji paliw oraz stacji energetycznej(około 1.5 km za Jabłonką) albo w dolinie potoku Borowy. To z tych najbardziej dostępnych miejsc, gdzie w miarę bez problemu autem dojedziesz.  ;)
pozdrawiam, Łukasz

• Super Member
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 23, 2013, 17:19:36 pm »
Myślałem m.in. o tych miejscach :) dzięki za pomoc, to będzie naprawdę mroźna noc, więc wyniki zapowiadają się ciekawie :)

Offline Łukasz_B

• Prezes
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 23, 2013, 17:47:14 pm »
Ciekaw jestem ile stopni będzie w Orawce, tam operacja słoneczna jest znacznie krótsza. Od zachodu zasłania słońce Groń, a od wschodu Pająków Wierch i pozostałe górki. Dziś było -13 o 7 rano.
pozdrawiam, Łukasz

• Super Member
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 23, 2013, 18:26:40 pm »
Ja na pewno będę chciał zmierzyć temperaturę w dolinie Piekielnika między Jabłonką, a miejscowością Piekielnik, czy nieopodal przysiółka "Dzicy" w dolinie Borowego Potoku. Na pewno również na obszarze między potokiem "Chyżnik", a potokiem "Dalsza Młaka" za przysiółkiem "Sołtystwo Niżne" w Chyżnem. Jeśli moją uwagę przykuje inne miejsce w tym regionie, ze względu np na mocną mgłę radiacyjną czy lokalne warunki, to również w takim miejscu dokonam pomiaru. Znam ogólnie te tereny, ale nie znam ich bardzo dokładnie, a wiadomo, że mikroklimat naprawdę niewielkich obszarów może znacząco się różnić od otaczającego terenu.