[Czarny Dunajec] [Torfowisko] [Klimat]

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: [Czarny Dunajec] [Torfowisko] [Klimat]  (Przeczytany 224827 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
Odp: Torfowisko koło Czarnego Dunajca - klimat
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 08, 2012, 12:39:34 pm »
Ardo jak mrozy?

Marcin, dostałeś juz termometr?:) Jestem ciekaw Twoich testów. Zdradzę w tajemnicy, ze na torfowisku niedługo też będzie identyczny model ;)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 08, 2012, 14:23:46 pm »
Chodziłem w sumie 4 km przez śnieg i przy temperaturze -20 aby dowiedzieć ile stopni mrozu było na torfowisku. Okazało się, że nawet -25.6 na 2 m i -26.6 przy gruncie. Było więc cieplej niż na hali Jizerskiej, ale przynajmniej nasze torfowisko leży w Polsce.  ;)

« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2012, 14:26:42 pm wysłana przez Ardo »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 08, 2012, 16:39:31 pm »
Ardo ekstra relacja.

Wolfer
Termometr dostałem.
Pokazuje 0.2c w śnieżno-lodowej papce. Wynik znakomity. Inny termometr -0.6c pokazał.

W stosunku co do Davisa jest około 0.3-0.5c różnicy. Także dobrze to wygląda.

Trzeba pamiętać, że osłona antyradiacyjna wprowadza, pewną zwłokę w pomiarach, przez co nie są wychwytywana  krótko trwające ekstrema. 

Generalnie nie powinno robić się pomiarów samą gołą czujką bez osłony. Wystarczy, że czujnik oszroni się lub zamoknie i pomiar można wtedy podważyć.

To samo dotyczy porównań. Nie można porównać wskazań davisa, który czujnik ma w osłonie a czujką która nie ma osłony. Dlatego warto umieścić porównywany czujnik w osłonie.

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 08, 2012, 17:07:40 pm »
Generalnie nie powinno robić się pomiarów samą gołą czujką bez osłony. Wystarczy, że czujnik oszroni się lub zamoknie i pomiar można wtedy podważyć.

W tej papce lodowo-wodnej to on suchy nie jest :P Wystarczy spojrzeć na czujnik czy jest oszroniony - nic prostszego :)
Producenci piszą o kondesacji - błąd tylko podczas mgły. Wilgotność do 95% nie wpływa na pomiary.

Jeśli błąd pomiaru w całym zakresie wynosi 1stopień to wg jest to bardzo dobry wynik. Wiekszość urządzeń zaniża, tak więc jesli przetestujemy termometr, upewnimy sie o stanie czujnika, dodamy dokładność +- 1 stopień to każdy w temacie powinien wiedzieć czy pomiar jest dobry.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 08, 2012, 17:20:44 pm »
W tej papce lodowo-wodnej to on suchy nie jest :P

Wolfer, ale ja w tym przypadku mierzę temperaturę wody a nie powietrza.

Producenci piszą o kondesacji - błąd tylko podczas mgły. Wilgotność do 95% nie wpływa na pomiary.
Dokładnie!
W przypadku gdy skondensuje coś na czujniku to już nie jest pomiar temperatury powietrza tylko pomiar temperatury tej kropelki która wisi na czujniku.
Jeśli błąd pomiaru w całym zakresie wynosi 1stopień to wg jest to bardzo dobry wynik. Wiekszość urządzeń zaniża, tak więc jesli przetestujemy termometr, upewnimy sie o stanie czujnika, dodamy dokładność +- 1 stopień to każdy w temacie powinien wiedzieć czy pomiar jest dobry.

W dużej części zakresu jest to +/-0,5c , także jest to bardzo dobry termometr.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 29, 2012, 14:55:38 pm »
Najpierw krajobrazy:

Dzisiaj minimalne na torfowisku wg EMOS to -18.0 ale inny  termometr TFA wskazywał -18.7
Wcześniej przetestowałem TFA i przy takim mrozie zaniżył się o 0,4-0,5 a więc rzeczywista temperatura wynosiła -18.2/-18.3 czyli EMOS zwyższył o około 0,2-0,3 jak zwykle. Uważam, że w pierwszej połowie grudnia tj. 08.12 temperatura minimalna była znaczna niższa niż -25.6

« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2012, 14:57:51 pm wysłana przez Ardo »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 25, 2013, 23:03:18 pm »
Dzisiaj dotarłem do torfowiska piechotą w sumie przez 7 km w śniegu i przy temperaturze -10... ależ nachodziłem ale warto było bo zyskałem dwa ciekawe rekordy.

Po pierwsze pobito nowy rekord zimna w obecnym sezonie, temperatura wcale nie spadła do prawie -25 stopni jak spodziewałem a do -26,1 (TFA -26,7) dwa tygodnie temu. W takim samym dniu w Cz. Dunajcu było -19,6 w Poroninie -21,4 a w Jabłonce -21,7
Jednocześnie wartość -26,1 była to najniższą temperaturą jaką zanotowałem na torfowisku od początku obserwacji.

Po drugie mimo zimy, to różnica w porównaniu z Dunajcem przy coraz rosnącym mrozu wcale nie malała się, a utrzymała niemal w takim samym poziomie jak latem, zdarzyły się 3-4 i 5 stopniowe różnicy. Ba, nawet 6 stopni różnicy było ale do tej pory zanotowałem tylko dwa razy. 2 tygodnie temu w porównaniu z Cz. Dunajcem różnica temperatury sięgnęła aż 6,6 co jest już nowym rekordem największej różnicy od początku obserwacji. A więc niesamowite miałem 7 stopni różnicy jak na 3 km.  :D

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Marzec 19, 2013, 19:53:27 pm »
Znowu dzisiaj musiałem nachodzić w sumie 7 ładnych kilometrów, żeby zdobyć zapisane pomiary z torfowiska. Nie dość, że śniegu było sporo, tak ze 20-25 cm grubości to jeszcze wiały porywy wiatru dochodzące do nawet 51,4 km/h oraz pojawiły się od czasu do czasu zawieja śnieżne. 

Jak dotarłem na miejscu to znowu padły dwa kolejne nowe rekordy:

Pierwszym rekordem jest różnica temperatury między stacji na torfowisku a stacją w Cz. Dunajcu sięgnęła 8,3 stopnie (poprzedni rekord to 6,7)

Widać było, że panowała wtedy duża inwersja, bo temperatura ochłodziła się o stopień na odległości zaledwie 373,5 metrów.

Drugim rekordem jest to najniższa temperatura w tym sezonie oraz w historii od początku pomiarów na torfowisku a także padł nawet nieoficjalny rekord marca w skali kraju (oficjalny rekord zimna w marcu wg Pdjakowa -31,3).
Przed wyprawą zakładałem sobie oraz na forum, że temperatura na 2 metry wysokości nie spadnie poniżej -30,1 a tutaj taki ładny szok. Wystarczyła niska wilgotność oraz duże ciśnienie atmosferyczne, żeby temperatura spadła do aż -31,7°C Początkowo myślałem, że coś popsuło, więc sprawdziłem drugi termometr pomocniczy TFA, żeby upewnić i okazało się, że wskazywał również niemal taką samą temperaturę -31,8°C Nie pozostawiała już mi wątpliwości, że temperatura rzeczywiście spadła grubo poniżej -30 stopni. Trudno w to uwierzyć, że bariera -30 została przekroczona dopiero w marcu i to w drugiej połowie miesiącu.

Przy gruncie to odrzuciłem pomiary, bo nie zdążyłem się wyciągnąć termometru ze śniegu przed nadchodzącego tęgiego mrozu, aby ułożyć 5 cm na wysokości pokrywy śnieżnej. Bo pomiar w śniegu jest bez sensu, ale przy gruncie temperatura mogłaby spadła do -32/-33 a może i -35

Co ciekawe... torfowisko na Jizerce nawet nie osiągnęła w tym sezonie temperaturę -30 a co dopiero moja stacja.

Coś widać było, że to wymarzone miejsce dla łowców mrozów.  ;)

Offline irek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: północne Kujawy
  • Reputacja: 31
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 19, 2013, 20:20:32 pm »
Przy takim pomiarze warto udać się w najbliższym czasie do jakiegoś laboratorium z jednym z tych termometrów i uzyskać świadectwo wzorcowania dla np. -32o. A potem to może i jakaś publikacja naukowa.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 19, 2013, 20:31:07 pm »
Irku, o tym pomyślałem już wcześniej. Będę oddał, a następnie zapłacić około 300 złotych, żeby sprawdzić błędy pomiaru i wtedy poznajemy wszystkie dokładnie zanotowane wartości mrozu.
Zrobię to w tym roku zanim termometr ulegnie awarii lub usterki a może i nawet niespodziewanej kradzieży.

Offline przemek

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Bytom
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 19, 2013, 22:38:16 pm »
Brawo Ardo, miałeś dwa bardzo dobre czujniki i identyczne praktycznie wyniki, można raczej być pewnym wyniku, śmiało można mówić o nieoficjalnym rekordzie marca, zapisałeś się w historii :).
A co z pozostałymi termometrami? Miałeś zdaje się tam inne do pomiaru temperatury minimalnej?

Daniels.

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 20, 2013, 01:12:29 am »
Irku, o tym pomyślałem już wcześniej. Będę oddał, a następnie zapłacić około 300 złotych, żeby sprawdzić błędy pomiaru i wtedy poznajemy wszystkie dokładnie zanotowane wartości mrozu.
Zrobię to w tym roku zanim termometr ulegnie awarii lub usterki a może i nawet niespodziewanej kradzieży.

Ardo, a nie lepiej zrobić to jak najszybciej? Masz szanse na 100% potwierdzić, że złapałeś najniższą temperaturę marca w historii pomiarów i to jeszcze w jego drugiej połowie.

Gratuluję jeszcze raz i podziwiam Cię. Ciesze się, że Ci się udało, bo zasłużyłeś sobie na to!

PS. Uwielbiam Twoją składnie zdań, zawsze jak czytam to mam uśmiech na twarzy  ;D ::) :P

Offline Cottonwood

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 34
  • leśnik
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 20, 2013, 04:51:11 am »
Niesamowite, też uważam, że powinieneś to jak najszybciej ogłosić światu!  :)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 20, 2013, 13:52:54 pm »
Przemku, jest inny termometr przygruntowy, ale wiesz, że to było bez sensu, żeby zmierzyć pomiar w śniegu. W oddalonej o 900 metrów w głębi torfowiska stoi druga stacja, jest też inny termometr na 2 m wysokości ale zapomniałem tylko, że ten termometr ma zakres do -20 i żałuję sobie. Bo ta stacja leży jeszcze niżej i mogłaby była zimniejsza od pierwszej stacji o około stopień.

Oddam termometr jak najszybciej, jak śniegu będzie mniej, bo nie chciało mi się znowu chodzić przez 7 kilometrów.  ::)
Jak zabiorę termometr, to TFA zostaje zastąpiony przez jakiś czas... tylko nie wiem jakiemu laboratorium najlepiej oddać, do Urzędu Miar w Krakowie czy może co polecacie?

Offline Ojcon

• Junior Member
  • **
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 20, 2013, 16:51:06 pm »
Ciekawe ale warto sprawdzić, choć tak podobny wynik na dwóch termometrach świadczy raczej o prawidłowości pomiarów ;)
A tak po za tym jak nazywa się ten pierwszy termometr (jaki model ?). Pytam bo zastanawiam się na kupnem czegoś podobnego, może coś polecisz ? ;)