Superkomórki i MCSy

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Superkomórki i MCSy  (Przeczytany 3852 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synop

• Gość
Superkomórki i MCSy
« dnia: Sierpień 24, 2012, 11:48:22 am »
Czy w ogóle jest realna jakaś statystyka na temat superkomórek w naszym kraju? Już nie marzę o miejscach najczęstszego występowania i wyznaczeniu popularnych tras.. Bardzo interesująca byłaby nawet sucha liczba - ile mamy sc rocznie.

A jeśli nie sc to może chociaż na temat MCSów? Definicja MCSa jest konkretna i wszystkim znana, więc nie byłoby problemów z określeniem czy burza była tym czym była, a potem z wytyczeniem trasy. Pytanie - na podstawie jakich archiwów:
- radary (trzeba byłoby zapłacić za dostęp)
- satelity ( http://sat24.com/history.aspx )
- mapy wyładowań
- doniesienia medialne

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Gdynia
  • Reputacja: 328
Odp: Superkomórki i MCSy
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2012, 11:53:18 am »
Widziałęm kiedyś mapę lokalizacji burz przy uwzględnieniu ukształtowana i typu terenu.

Pozdrowienia
Juliusz

Offline Imbalanse

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2012, 23:03:30 pm »
Jeśli chodzi o radary zawsze można powołać grupę 2-3 osób które w czasie sezonu burzowego będą robić zrzuty ekranowe z uformowanych MCS-ów i podawać ich datę i czas ewentualnej żywotności ;) potem zliczyć całą ilość i zaznaczyć obszar gdzie najczęściej do takich zjawisk dochodziło. Mogę się takiego zadania podjąć, jeśli będzie to według was dobry pomysł i pomocne na przyszłość ;)

synop

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 28, 2012, 19:42:55 pm »
Hm, myślę że bardziej interesujące od samych tras MCSów byłaby statystyka gdzie MCSy nabierały na sile, a gdzie słabły. Najbardziej adekwatne byłoby określanie tego za pomocą gęstości/ilości wyładowań. Wyznaczenie takich obszarów byłoby bardzo interesującą mapą, przydatną w praktycznym ostrzeganiu przed nimi - przy okazji warto byłoby sprawdzić korelację z lokacją dużych miast i ukształtowaniem terenu.

Offline Imbalanse

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2012, 11:08:54 am »
To prawda ;) także możemy zwołać z 2 osoby które byłyby chętne wziąć w tym udział podzielić się okresami np. na miesiące i zrobić potem zestawienie i nałożyć na siebie wszystkie wyniki i wyjdzie pewnie ciekawa mapka ;)

synop

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2012, 14:08:36 pm »
Najpierw musimy mieć archiwum burz/wyładowań. Ja mam tylko na ostatni miesiąc (do 17 lipca).

synop

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2012, 20:26:29 pm »
Coś świetnego:
http://www.bourky.com/databaze-supercel

Pytanie jakie to ma praktyczne zastosowanie?

synop

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 01, 2012, 16:08:37 pm »
Jest! :) Znalazłem piękne archiwum wyładowań z dość dobrą rozdzielczością i na podstawie wiarygodnej sieci detektorów. Sięga co prawda do 2011, ale to i tak świetne narzędzie.

http://www.lightningmaps.org/blitzortung/europe/index.php?bo_page=archive&bo_hour_range=24&bo_oldmap=poland&bo_oldani=0&bo_map=poland&bo_year=2012&bo_month=7&bo_day=14&bo_hour_from=0&bo_animation=0&lang=en&#bo_arch_strikes_maps_form - tutaj dla przykładu 14 lipca 2012 (24 godziny)

Zrobię testowo taką mapę dla lipca 2012. Imbalanse, masz chęci pociągnąć ten pomysł dalej? :)

synop

• Gość
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 01, 2012, 17:51:28 pm »
Jest i mapa, ale ani efektowna ani czytelna. Z lipca i sierpnia 2012. Im bardziej niebieskie tym częściej zanikały długo istniejące burze. Im niższy numer tym głębsza dziura burzowa:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2012, 17:54:39 pm wysłana przez synop »

synop

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 01, 2012, 20:42:24 pm »

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 01, 2012, 22:39:51 pm »
Coś tak za czerwono w moich okolicach :P A i najniższy numer(i najintensywniejszy kolor niebieski) powinien być w moim regionie :)

W każdym razie - kawał dobrej roboty.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 01, 2012, 22:48:15 pm »
Eee, z tym Krakowem to bujda. Najgorszy sezon, były może z 4 burze które przeszły nad miastem, 2 powstały nad miastem, a reszta zanikała na wejściu. Zatem w ogóle nie pokrywa się z tymi zaprezentowanymi mapkami.
pozdrawiam, Łukasz

Offline Imbalanse

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 07, 2012, 05:51:15 am »
Synop oczywiście że się na to pisze ;) wybaczcie nieobecność ale była spowodowana tygodniowymi wakacjami jak tylko się wyśpię wbije na czata i ogarnę dokładnie bo teraz padam ^^

Offline Imbalanse

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 07, 2012, 09:25:47 am »
Ogarnąłem te mapki i tak jak Łukasz masz pewne wątpliwości ponieważ zgadzam się z nim że Kraków w tym roku był jak Egipt bo u nich prawie w ogóle przez cały sezon burz nie było a jednak zbyt czerwono w tamtych okolicach jest ;p tak samo zauważyłem dziurę w okolicach Kalisza ;) jestem z Ostrowa Wielkopolskiego (25km od Kalisza) i mogę potwierdzić że było około 30 (a może nawet ponad) burz w tym sezonie niektóre zakończone MCS-ami mam nawet zdjęcia i skany radarowe z przejścia jednego takiego systemu więc mogę podesłać :)

synop

• Gość
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 08, 2012, 16:49:03 pm »
Mapa w takim razie nie odzwierciedla faktycznego stanu. Na "usprawiedliwienie" mogę dodać, że kilka MCSów przetoczyło się przez Kraków jeszcze wiosną...

Imbalanse, są następujące pomysły:
- mapa tras superkomórek
- mapa tras MCSów
- mapa tras wszystkich burz
Jak masz jeszcze jakieś to dorzuć.

Trasę najfajniej i najbardziej czytelnie przedstawia się za pomocą linii. Problem się pojawia, gdy burza była na tyle duża, że linia musiałaby być dość gruba - to sporo zmniejsza czytelność.

Cel oczywiście - prócz ładnie wyglądających mapek :) - to możliwość wykorzystania map w praktyce. Myślałem o tym że można by zdobyć na początek mapę dla jakiegoś ważnego turystycznie regionu (Wybrzeże, Mazury, Sudety albo Karpaty) w wysokiej rozdzielczości (tak by było widać dokładne ukształtowanie terenu i wszystkie miasta) i na tym dokładnie zaznaczyć trasy burz (na podstawie wyładowań). Szczególnie interesująco mogłoby to wyglądać w kwestii Karpat - tam burze rządzą się swoimi prawami i często idą dość dziwnymi trasami. Chcesz ciągnąć temat dalej?