Obszary częstszego występowania gradu w Polsce?

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Obszary częstszego występowania gradu w Polsce?  (Przeczytany 2270 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synop

• Gość
Obszary częstszego występowania gradu w Polsce?
« dnia: Sierpień 23, 2012, 08:53:12 am »
Czy są jakieś prace zbierające dane statystyczne nt. opadów gradu w Polsce? Gdyby jeszcze uwzględniały jego wielkość to już w ogóle byłby kosmos..
Nie licząc lokalnych uwarunkowań (typu "w tej miejscowości nigdy nie pada grad, a 5 km dalej zawsze pada"), może dałoby się odkryć uwarunkowania bardziej rozległe? Wytyczyć kilkudziesięciokilometrowe obszary zagrożone częstszymi opadami?

Dla przykładu tak prezentują się opady gradu od 1 lipca w tym sezonie:

Zakreskowane trójkąty to grad powyżej 4 cm.

Offline Imbalanse

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Obszary częstszego występowania gradu w Polsce?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2012, 10:07:08 am »
Ciekawa mapka aczkolwiek zastanawia mnie od jakiej średnicy zaznaczałeś ten zielony trójkącik w danym miejscu ? :)

synop

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 23, 2012, 10:08:07 am »
Od 1 cm.

W raporcie IMGW z projektu Klimat na rok 2010 jest taka mapka:

W praktyce jest jednak zupełnie nieprzydatna. Potrzeba zdecydowanie innej skali, takie dane nie są w niczym pomocne.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 23, 2012, 10:47:54 am wysłana przez synop »

Offline Imbalanse

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2012, 11:14:31 am »
Byłem na konferencji odnośnie tego projektu KLIMAT w IMGW i mnie osobiście jakoś nie porwał a na prawdę z tą sumą pieniędzy co mieli do przeznaczenia można było zrobić na prawdę świetną prace. Jeśli chodzi o tą mapę gradową to jest to świetny pomysł synop, myślę że tak jak pisałeś zebrać dane z 2000-2010 + 2 lata i nałożyć wszystkie miejsca na jedną mapę i można będzie wyznaczyć pola gradowe gdzie jest największe ryzyko wystąpienia opadu. Dodatkowo można się pokusić o to, przy największych opadach zrobić odnośniki do warunków jakie występowały np. że powstał grad >5cm i wtedy ostrzegać ludzi w danych miejscach jeśli owe warunki lub zbliżone pojawią się nad danym terenem. Pól to nie uchroni ale na pewno ludzie mogą zabezpieczyć część swojego majątku i ograniczyć straty :)

synop

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 23, 2012, 12:57:06 pm »
Ja bym ograniczył tą mapę wyłącznie do przypadków rozmiaru gradu powyżej pewnej granicy ekstremalnych opadów gradu, np. powyżej 4 cm. Przypadki opadów mniejszych gradzin już teraz jest ciężko znaleźć co do np. ostatniego miesiąca - a co dopiero sprzed paru lat. Media mówią tylko o dużym gradzie (co jest zrozumiałe).

W lipcu i sierpniu b.r. w sumie było 16 opadów gradu powyżej 4 cm - to daje opad ekstremalnego gradu średnio co 3,3 dnia.

Offline svalbard

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 22
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 23, 2012, 22:32:38 pm »
skąd bierzesz dane do tej mapki (chodzi o grad po 1 lipca)?

synop

• Gość
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 24, 2012, 08:09:59 am »
Media - zdjęcia gradu i szkód.