Jaki grad jest niebezpieczny i dla kogo?

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Jaki grad jest niebezpieczny i dla kogo?  (Przeczytany 3921 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synop

• Gość
Jaki grad jest niebezpieczny i dla kogo?
« dnia: Sierpień 23, 2012, 08:07:46 am »
Nawet jeśli zaprognozujemy dobrze rozmiary maksymalnych gradzin, odbiorca prognozy musi mieć jeszcze świadomość co oznacza, że spadnie np. grad do 3 cm. Warto jednoznacznie określić jaki grad powoduje jakie szkody by wiedzieć czego oczekiwać i co ludzie mają na przykład zabezpieczyć.

Na stronie TORRO znalazłem taką tabelkę:

TORRO Hailstorm Intensity Scale      Intensity Category    Typical Hail
Diameter (mm)*    Probable Kinetic
Energy, J-m2    Typical Damage Impacts
H0    Hard Hail    5    0-20    No damage
H1    Potentially Damaging    5-15    >20    Slight general damage to plants, crops
H2    Significant    10-20    >100    Significant damage to fruit, crops, vegetation
H3    Severe    20-30    >300    Severe damage to fruit and crops, damage to glass and plastic structures, paint and wood scored
H4    Severe    25-40    >500    Widespread glass damage, vehicle bodywork damage
H5    Destructive    30-50    >800    Wholesale destruction of glass, damage to tiled roofs, significant risk of injuries
H6    Destructive    40-60         Bodywork of grounded aircraft dented, brick walls pitted
H7    Destructive    50-75         Severe roof damage, risk of serious injuries
H8    Destructive    60-90         (Severest recorded in the British Isles) Severe damage to aircraft bodywork
H9    Super Hailstorms    75-100         Extensive structural damage. Risk of severe or even fatal injuries to persons caught in the open
H10    Super Hailstorms    >100         Extensive structural damage. Risk of severe or even fatal injuries to persons caught in the open

Co można z niej ogólnie wyczytać:
- grad do 2 cm powoduje istotne szkody w uprawach
- grad do 3 cm wybija lub uszkadza szyby
- grad do 4 cm robi wgniecenia w karoserii samochodów
- grad do 5 cm uszkadza dachy
- grad powyżej 7,5 cm może zabić człowieka

Nasuwają się dwa pytania.

1. Od jakich rozmiarów gradu warto chować samochody pod dach lub chociaż kłaść na nie grube kołdry ;)? Nie żartuję z tymi kołdrami, jeśli do miejscowości zmierzałby pewny opad kilkucentymetrowego gradu i nie byłoby jak schować samochodów (np. brak wolnych garażów) to głupia kołdra może uratować kilkaset zł :). To poważy problem, wystarczy spojrzeć ile w tym sezonie zostało zniszczonych samochodów (w samym Bisztynku ponad 100 samochodów, w sumie z budynkami straty idące w ponad 1 milion zł, poza tym były gradobicia w Białymstoku, Lublinie, Warszawie, gdzie również ucierpiało dużo aut).

2. Od jakich rozmiarów grad może zranić człowieka? Sam doświadczyłem, że grad 1,5 cm solidnie boli. Z drugiej strony, mimo tylu gradobić, nie słyszałem o jakichkolwiek rannych z powodu opadów gradu.

Offline pdjakow

• Administrator
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 197
    • http://meteomodel.pl
Odp: Jaki grad jest niebezpieczny i dla kogo?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 23, 2012, 08:26:07 am »
2. Od jakich rozmiarów grad może zranić człowieka? Sam doświadczyłem, że grad 1,5 cm solidnie boli. Z drugiej strony, mimo tylu gradobić, nie słyszałem o jakichkolwiek rannych z powodu opadów gradu.

Taki wielkości piłki golfowej może być nieprzyjemny w skutkach.
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1264451/Joggers-injuries-hail-storm-Iowa.html

"The most deadly hailstorm on record occurred in India on April 30, 1988, killing 246 people and 1600 domesticated animals."
http://www.glenallenweather.com/historylinks/history3/hailevents.pdf
Modele Numeryczne GFS/WRF
http://meteomodel.pl

Offline womak

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
Odp: Jaki grad jest niebezpieczny i dla kogo?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 07, 2015, 01:16:43 am »
Grad to mój największy koszmar. Dopadł mnie kiedyś taki w trasie... Wóz pokiereszowany... Naprawa kosztowała, ale chociaż doprowadzono autko do stanu "przed".