Ogólnie

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Ogólnie  (Przeczytany 1557 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synop

  • Gość
Ogólnie
« dnia: Sierpień 23, 2012, 07:47:54 am »
Te podforum służy pracy nad metodami prognostycznymi i ostrzeganiem dotyczącym trąb powietrznych i opadów gradu w Polsce.
Wymieniajmy się linkami, materiałami, publikacjami i swoimi obserwacjami czy doświadczeniami. I opracowujmy trafniejsze metody.

W naszym kraju nie słyszy się o tym, by IMGW prowadziło jakieś bardziej zorganizowane prace w temacie. Nie wspominając już o innych podmiotach typu PŁB czy TVN. A szkoda, bo metody stosowane w USA nie mają u nas wysokiej trafności - szczególnie w kwestii trąb powietrznych (przede wszystkim ze względu na to, że tam są to liczne i silne zjawiska, bardzo często związane z mezocyklonem, natomiast u nas przeważają trąby niezwiązane z superkomórkami). Swoją drogą brak intensywnych prac w temacie jest bardzo paradoksalny, bo przecież media nieźle rozdmuchały temat tornad w Polsce, robiąc z nas zagłębie trąbowe.

Co do opadów dużego gradu, jest to bardzo niedocenione u nas zjawisko i należy mu się sporo więcej uwagi. Zarówno od kwestii prognozowania na dzień następny (wskaźniki modeli numerycznych są delikatnie mówiąc nietrafne) jak i w kwestii ostrzegania na kilkadziesiąt minut przed z aktualnie posiadanymi narzędziami. Opady dużego gradu powodują liczne szkody przede wszystkim w uprawach i sadach (duży to pojęcie względne, bo dla zboża wystarczy 2 cm by powybijać znaczną ilość kłosów), poza tym niszczą samochody i dachy, a ekstremalnie duży może zagrozić nawet ludziom.

Zapraszam do zakładania wątków i udziału w dyskusjach!synop

  • Gość
Odp: Ogólnie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2014, 09:35:26 am »
Jeszcze całkiem niedawno byliśmy świadkami jak:
- państwowy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie interesował się udostępnianiem danych meteorologicznych dla wszystkich Polaków
- Polscy Łowcy Burz zajmowali się wydawaniem "ostrzeżeń" i prognoz, a nie łowieniem burz
- Centrum Zarządzania Kryzysowego olewało zagrożenia związane z burzami

Teraz IMGW powoli się otwiera, PŁB ponoć nagrało pierwszy od lat reportaż z łowów, a CZK stara się informować nawet lokalne stacje radiowe i portale.

Miło że powoli zmienia się na lepsze, jest fajniej i normalniej. O to chodzi. Nie wiem jaki w tym udział ma moja inicjatywa, pewnie niewielki (ot może pozazdrościli relacji w IMGW, że teraz aktualizują monitoring burz raz na 2h a nie raz na 24h ;), a pewnie i łowcy pozazdrościli ekipy pościgowej, która nakręciła więcej kilometrów niż całe PŁB w tym sezonie ;) - ironizuję oczywiście), ważne że się zmienia. Ważne że kurcze w końcu ludzie rozumieją, że najwięcej pożytku jest z realizacji swoich zadań, a nie cudzych. W takim zamyśle od początku rozwijałem Sieć Obserwatorów Burz (najważniejszy punkt: obserwacja i relacjonowanie aktualnych zjawisk) i w takim kierunku idzie dalej. Są gdzieś tam prognozy (podpadające bardziej pod nowcasting w mezoskali), ale najważniejszy jest rozwój i działalność siatki obserwatorów.

Zebrało mi się na przemyślenia, bo jeszcze nie mamy półmetka sezonu, jeszcze nie mamy 50 obserwatorów (aktualnie jest 47), a w tym sezonie dostaliśmy już 400 maili z raportami i/lub zdjęciami. 160 maili miesięcznie! To jest mega potencjał, który śmiało może być wykorzystany przez IMGW i CZK.. z pewnością zapukamy do nich, jako Sieć Obserwatorów Burz, gdy już nie trzeba będzie się bać z powodu publikowania radaru na swojej stronie.