Wiosna 2012

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Wiosna 2012  (Przeczytany 151135 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ormianin

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Oława
  • Reputacja: 5
Odp: Wiosna 2012
« Odpowiedź #600 dnia: Maj 28, 2012, 12:12:23 pm »
Tylko, że są miejsca gdzie deszczu było mało. A sądzę, że susza też źle wpływa na truskawki :)

Susza nigdy nie jest korzystna, ale jak się sztucznie nawadnia uprawę to nic się złego nie wydarzy, jak np. dziennie popadałoby tak przez godzinę i mocno zrosiło teren upraw to byłoby to bardzo korzystne... Natomiast jak przyszedłby kilkudniowy niż z niską temperaturą i ciągłymi deszczami, to uprawy szlag trafia i to nie tylko truskawki.

Offline Pretonat

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Zabrze
  • Reputacja: 13
« Odpowiedź #601 dnia: Maj 28, 2012, 12:19:19 pm »
A mnie właśnie musnęła komórka burzowa. Zanotowałem kilka odległych wyładowań i opad rzędu 1-2 mm. Cały czas pogrzmiewa.

Offline wojtek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Rybnik
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #602 dnia: Maj 28, 2012, 13:43:56 pm »
U mnie ona przeszła centralnie przez miasto (wreszcie trochę deszczu) ale jak na koniec maja to słabiutkie to było. Ale  przy marnych 22 stopniach nie było warunków na prawdziwą solidną burzę . BTW wczoraj w Tatrach mniej więcej powyżej 2000m npm padał gęsty śnieg.

Offline Adam Kosowski

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Jastrzębie-Zdrój (woj.śląskie)
  • Reputacja: 4
« Odpowiedź #603 dnia: Maj 28, 2012, 14:32:55 pm »
W Jastrzębiu-Zdroju właśnie przeszła najbardziej aktywna burza w tym sezonie, zarówno pod względem opadów- lało ponad 40 minut, jak i wyładowań- kilkadziesiat wyładowań było słyszalnych, około 25 głośnych i silnych doziemnych. Burza wytworzyła się nad Rybnikiem, około godz. 12:20 czym dosyć wolno zmierzała na południe w strone Wodzisławia Śląskiego i J-bia i nabierała cały czas na sile, dało się zaobserwować coraz więcej grzmotow, kilka minut przed 13 zaczeło mocno padać i ze zmienną intensywnością lalo prawie godzinę. Można powiedzieć, że u mnie po tej burzy susza na razie zażegnana:)

joa

• Gość
« Odpowiedź #604 dnia: Maj 28, 2012, 15:19:31 pm »
A ja sobie właśnie siedzę i rozmawiam z chmura ;) Ale nie chce mnie słuchać ;)
Znów parę kropli deszczu i po wszystkim. I tak jest u mnie już od dawna. Potrafi zrobić się mega ciemno, wielkie chmurzyska, wygląda że zaraz będzie burza z piorunami, po czym wszystko się gdzieś rozmywa i wychodzi piękne słońce. Owszem, ja lubię slońce i ciepło, ale trochę deszczu też by się w końcu przydało :)

Offline TomaszL

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Gliwice
  • Reputacja: 26
  • Fanatyk burz
« Odpowiedź #605 dnia: Maj 28, 2012, 16:59:38 pm »
W Gliwicach także przeszła niespodziewana słaba burza, spadło mało deszczu bo 1,5 mm ale można było usłyszeć około 15-20 grzmotów. Wczoraj też była słaba burza z 3 wyładowaniami :)

Peter87

• Gość
« Odpowiedź #606 dnia: Maj 28, 2012, 20:23:43 pm »
Witam!
Orientujecie się może z której stacji meteo we Wrocławiu pochodzą poniższe dane?
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ord=REV&ndays=30&ano=2012&mes=05&day=28&hora=12&ind=12424

Offline Guzik29

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 3
« Odpowiedź #607 dnia: Maj 28, 2012, 22:15:20 pm »
Wydaje mi się, że to z lotniska. Dowód tezy:D takie same współrzędne geograficzne jak te z METAR'óW.
[WPC] Weather Prediction Center www.pogoda48.pl

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #608 dnia: Maj 29, 2012, 00:12:14 am »
Ale sobie dzisiaj polało... Po 10-tej zaczęły przechodzić przelotne opady deszczu, które po 11-stej stały się opadami ciągłymi o różnym natężeniu(od słabego do umiarkowanego). Opad trwał godzinę po czym ustał. W sumie tego się nie spodziewałem i oczywiście jestem mile zaskoczony. Jednak deszczu i tak spadło za mało, ale przynajmniej podlało rośliny.

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Skawina
  • Reputacja: 118
« Odpowiedź #609 dnia: Maj 29, 2012, 05:21:09 am »
Ale sobie dzisiaj polało... Po 10-tej zaczęły przechodzić przelotne opady deszczu, które po 11-stej stały się opadami ciągłymi o różnym natężeniu(od słabego do umiarkowanego). Opad trwał godzinę po czym ustał. W sumie tego się nie spodziewałem i oczywiście jestem mile zaskoczony. Jednak deszczu i tak spadło za mało, ale przynajmniej podlało rośliny.

Pokropiło ,ale wszystko jest to kropla potrzeb ,przykładowo "obok" w N.Sączu spadło 17mm

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #610 dnia: Maj 29, 2012, 07:05:03 am »
Rzeczywiście, jak na razie Kraków mocno przesuszony. Spośród stacji, których dane klimatyczne są na pogodynce, jest tą najsuchszą. Do tej pory spadło tam zaledwie 21% normy opadowej. W Katowicach nie lepiej, bo 26%.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #611 dnia: Maj 29, 2012, 08:51:52 am »

Pokropiło ,ale wszystko jest to kropla potrzeb ,przykładowo "obok" w N.Sączu spadło 17mm
Może nie spadły jakieś duże sumy opadów(można powiedzieć, że spadło bardzo mało - według stacji w Radziszowie około 2 mm) to mimo to jak biegłem na pociąg to mi trochę dolało :)

Offline mativonjuning

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Sulechów (Lubuskie)
  • Reputacja: 19
« Odpowiedź #612 dnia: Maj 29, 2012, 11:53:37 am »
ciepło dziś już +24 wilgotnosć wysoka 45% dawno o tej porze takiej wilgotności nie było, rano przeszły chmury chyba frontu ładnie rozbudowane Cumulusy pewnie z nich popołudniu na południu i wschodzie Polski zagrzmi, przydałby sie u mnie deszcz bo kurzy się nie miłosiernie wszędzie...i trawa pomału zaczyna żółknąć...póki co ochłodzenie, a deszcze solidne znów nie na zachodzie...

Offline Pretonat

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Zabrze
  • Reputacja: 13
« Odpowiedź #613 dnia: Maj 29, 2012, 12:33:26 pm »
ciepło dziś już +24 wilgotnosć wysoka 45% dawno o tej porze takiej wilgotności nie było, rano przeszły chmury chyba frontu ładnie rozbudowane Cumulusy pewnie z nich popołudniu na południu i wschodzie Polski zagrzmi, przydałby sie u mnie deszcz bo kurzy się nie miłosiernie wszędzie...i trawa pomału zaczyna żółknąć...póki co ochłodzenie, a deszcze solidne znów nie na zachodzie...
Ja tam jestem sceptycznie nastawiony do dzisiejszych burz na południu Polski. Zdecydowanie najlepsze warunki panują na północnym-wschodzie (Mazury, Podlasie, północ Mazowsza) i to tam spodziewałbym się najsilniejszych zjawisk konwekcyjnych.

Offline miki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Nowy Sącz
  • Reputacja: 46
« Odpowiedź #614 dnia: Maj 29, 2012, 16:30:42 pm »

Sebastian, oficjalnie 19,0mm ;)
Ogólnie ciekawa burza przeszła. Daje linki do kilku fotek i filmów z wczorajszego dnia, które znalazłem:
http://kontakt24.tvn.pl/index.php/temat,ida-burze-grad-na-poludniu,46610.html?categoryId=499

Gradobicie - Nowy Sącz - 28.05.2012

Zastanawia mnie fakt, dlaczego stacja meteorologiczna w Nowym Sączu nie zanotowała wczoraj opadu gradu  ??? Grad padał tam na pewno i to w sporych ilościach. Raz, że wskazywała na to odbiciowość radarowa, dwa, że kilka zdjęć, które wstawiłem powyżej pochodzi z centrum miasta(bardzo blisko stacji)  ???