Wiosna 2012

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Wiosna 2012  (Przeczytany 151146 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomzaw

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 8
Odp: Wiosna 2012
« Odpowiedź #570 dnia: Maj 24, 2012, 22:54:08 pm »
Burze w Krakowie były nie ma ich teraz ale może będą. Fakt, że w tym roku to jest kiszka. Wszytko się rozpada na rogatkach miasta albo jest zbyt sucho. Dla zainteresowanych wrzucę link do analizy burz nad Krakowem (nie wiem czy było :o)

http://www.pg.geo.uj.edu.pl/documents/3189230/4676055/2000_105_73-84.pdf

Offline mativonjuning

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Sulechów (Lubuskie)
  • Reputacja: 19
« Odpowiedź #571 dnia: Maj 25, 2012, 00:05:44 am »
w Lubuskim nie licząc ostatnich 2 burz które musneły lub rozpadły sie przed moim miastem, konwekcja byla nie taka zła zobaczymy jak będzie dalej kilka burz już zaliczonych jedna solidna i z silnym wiatrem i deszczem wiec narazie nie jest źle niestety prognozy są niezbyt optymistyczne jest sucho i nie zapowiada sie na nic ciekawego oprócz wyżu i umiarkowanej temperatury...deszcz staje sie niezbędny w tej fazie wegetacji roślin ale jak zwykle w naszym klimacie jak nie ulewy to susza...

Offline raf1974

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Olesno (opolskie)
  • Reputacja: -1
« Odpowiedź #572 dnia: Maj 25, 2012, 06:35:18 am »
Zaczyna się robić bardzo nieciekawie. Wystarczy spojrzeć na stan rzek z pogodynki. Dodatkowo jak pisał kolega wyżej okres wzmożonej wegetacji wzmaga zapotrzebowanie na wodę. Czyżby szykuję się powtórka ze słabego opadowego zeszłego roku?
Wyż który teraz jest nad Skandynawią lekko przesunie się na zachód ustawi południkowo i znowu stworzy barierę przed wilgotnym powietrzem znad Atlantyku.   

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #573 dnia: Maj 25, 2012, 14:03:49 pm »
Już w kościołach na Kujawach modlą się o deszcz. Na razie modły nie będą wysłuchane, gdyż zapanował spory i silny wyż skandynawski. Pogoda typowa dla pustyni - rano rzeźko, a popołudniami ciepło i oczywiście bardzo sucho i mało chmur na niebie (o ile są). Jest to co prawda piękna pogoda na odpoczynek na świeżym powietrzu, ale leśnikom i rolnikom a także alergikom spędza sen z powiek. Cóż, trzeba poczekać na jakieś zmiany a te mają się rzekomo pojawić już w najbliższą niedzielę.
Dawniej jako Mikelis :)

Offline miki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Nowy Sącz
  • Reputacja: 46
« Odpowiedź #574 dnia: Maj 25, 2012, 15:59:57 pm »
Ktoś tam wcześniej pisał, że sprawdziły się prognozy na tę noc co front przeszedł bezobjawowo. Nie do końca jest to prawdą... np. dla południowej małopolski większość prognoz do samego końca trzymała spory opad na drugą część nocy. Najwięcej dawał ECMWF na yr.no, w ostatniej aktualce przed opadem dawał 15mm, w poprzedniej 20mm. Mniejszy choć i tak spory opad dawał hirlam i wrfy. GFS też coś tam widział. Nawet UM dawał 1-2mm opadu choć ma ostatnio problemy z konwekcją...

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #575 dnia: Maj 25, 2012, 16:31:21 pm »
Na Kujawach burze osłabły już koło 2003 roku i nic się nie zmienia; wciąż jest licho. Tym razem było podobnie - bezobjawowy front chłodny. Deszczu nie było, ha śmiem twierdzić, już od dawien dawna. Sucha jesień, dość sucha zima i sucha wiosna - jakie będzie lato?
Suchy okres już trochę trwa więc nie zdziwiłbym się jak się okaże, że jeden miesiąc letni przyniesie nadmiar opadów.

Zaczyna się robić bardzo nieciekawie. Wystarczy spojrzeć na stan rzek z pogodynki. Dodatkowo jak pisał kolega wyżej okres wzmożonej wegetacji wzmaga zapotrzebowanie na wodę. Czyżby szykuję się powtórka ze słabego opadowego zeszłego roku?
Wyż który teraz jest nad Skandynawią lekko przesunie się na zachód ustawi południkowo i znowu stworzy barierę przed wilgotnym powietrzem znad Atlantyku.   
W tamtym roku o tej porze opadów było więcej - głównie za sprawą burz, które były dość częste w kwietniu i maju.

Ostatnim w sumie ciekawym rokiem pod względem pogody był 2010 rok(ach te niże genueńskie...)Od tego czasu coś się zepsuło...

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #576 dnia: Maj 25, 2012, 17:13:50 pm »
Zainspirowaliście mnie do napisania softa, który podliczy sumy opadów i zobrazuje je. Na razie wrzucam wynik pracy wersji demo, mam nadzieję, że nie ma błędów.

Wyraźnie widać, że najgorsza sytuacja jest na Pomorzu w woj. zachodniopomorskim i pomorskim, oraz w pasie przez woj. kujawsko-pomorskie, łódzkie po opolskie i śląskie. W Świnoujściu od początku miesiąca spadło zaledwie 8,1mm. Zupełnie inaczej jest np. w Lesku, gdzie spadło... 107,4mm. Tymczasem na Kasprowym 141,2mm  8)

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Skawina
  • Reputacja: 118
« Odpowiedź #577 dnia: Maj 25, 2012, 19:54:22 pm »
Mateusz,bardzo fajnie zobrazowana mapka sum opadów ,jak widać okolice Krakowa też do wilgotnych nie należą ,sytuacja nie jest ciekawa ,oby to się zmieniło jak najszybciej

Offline raf1974

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Olesno (opolskie)
  • Reputacja: -1
« Odpowiedź #578 dnia: Maj 25, 2012, 21:46:57 pm »
Brawo Mateuszr, prosimy o więcej statystyk opadów, daję plusa :). Nareszcie coś merytorycznego a nie tylko burze, burze i burze >:(.
Patrząc na mapę to nie jest tak źle jak myślałem, północny-zachód polski z małą ilością opadów no i ten glut mało-opadowy który sięga po Kraków, Opolskie i częściowo Dolnośląskie.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #579 dnia: Maj 25, 2012, 23:09:35 pm »
Burze w Krakowie były nie ma ich teraz ale może będą. Fakt, że w tym roku to jest kiszka. Wszytko się rozpada na rogatkach miasta albo jest zbyt sucho. Dla zainteresowanych wrzucę link do analizy burz nad Krakowem (nie wiem czy było :o)

http://www.pg.geo.uj.edu.pl/documents/3189230/4676055/2000_105_73-84.pdf

Mi się wydaje, że w Krakowie problem z burzami(i opadami konwekcyjnymi) spowodowany jest wyspą ciepła. Obiło mi się o uszy, że krakowska wyspa ciepła(a nawet dwie- centrum miasta oraz Nowa Huta) są najcieplejszymi w całej Polsce. W połączeniu z niekorzystnym położeniem(kotlina) burze mają coraz większy problem z przejściem przez miasto. Często widać jak burza "ślizga" się po granicach miasta, rdzenie zanikają, a podstawa chmury(albo jej elementy takie jak shelf cloud) rozmywają się.
pozdrawiam, Łukasz

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #580 dnia: Maj 26, 2012, 08:33:06 am »
Mi się wydaje, że w Krakowie problem z burzami(i opadami konwekcyjnymi) spowodowany jest wyspą ciepła. Obiło mi się o uszy, że krakowska wyspa ciepła(a nawet dwie- centrum miasta oraz Nowa Huta) są najcieplejszymi w całej Polsce. W połączeniu z niekorzystnym położeniem(kotlina) burze mają coraz większy problem z przejściem przez miasto. Często widać jak burza "ślizga" się po granicach miasta, rdzenie zanikają, a podstawa chmury(albo jej elementy takie jak shelf cloud) rozmywają się.
Moja miejscowość nie jest wyspą ciepła a mimo to burze się ślizgają po granicach wsi i/lub zamierają, zanim dotrą do wsi :)

@mateuszr
Masz dużego plusa za mapę :)

Nie tylko my zauważyliśmy, że pogodzie coś się zmieniło. Na ŁB piszą o burzach, które są "inne" niż w poprzednich latach. Trudno się z nimi nie zgodzić. Ostatnie godne zapamiętania sytuacje burzowe to 15 i 16 sierpnia 2008 czy też 23 lipca 2009. A później... nic ciekawego. Burze straciły to "coś".

Z innej beczki:
GFS coś straszy przymrozkami na początku czerwca.
UM doczekał się aktualizacji - teraz pokazuje temperaturę punktu rosy i temperaturę przy gruncie :)
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2012, 08:36:43 am wysłana przez mjetek »

Offline Michal

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: okolice Śremu
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #581 dnia: Maj 26, 2012, 10:16:46 am »
Mateusz super pomysł z tą mapą ;). Widać, że u mnie jeszcze w miarę dużo deszczu spadło, chociaż ostatnio burze mnie ominęło. GFS obecnie prognozuje przymrozek, tylko przez jedną noc z 1 na 2 czerwca. Mnie martwi fakt, że nie wdać także upałów. Możliwe, że jak przyjdą upał  później to będą rekordowe.  ;D

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
« Odpowiedź #582 dnia: Maj 26, 2012, 11:45:55 am »

- nawet jeśli centrum i huta są najcieplejszymi miejscami to pozostają nam jeszcze Balice, charakteryzujące się niższą średnią temperaturą powietrza od Tarnowa. A jak widać Tarnów (Kotlina Sandomierska) z sumą 76.5mm w ścisłej czołówce rankingu.

- Brama Krakowska to region przejściowy, którego nie można zaliczyć ani do Kotliny Oświęcimskiej, ani do zaczynającej się na wschód od Krakowa Kotliny Sandomierskiej.

- Brama Krakowska według R. Gradzińskiego, to: wyżyny, wzgórza zrębowe, zapadliska tektoniczne, uskoki, doliny o założeniach plioceńskich, młode doliny przełomowe.

- Nowa Huta częściowo, a Mistrzejowice w całości leżą przecież na Płaskowyżu Proszowickim - wyżynna struktura fałdowa.

Offline Pretonat

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Zabrze
  • Reputacja: 13
« Odpowiedź #583 dnia: Maj 26, 2012, 12:33:58 pm »
Hmm, moim zdaniem wyspa ciepła i zanieczyszczenia miejskie, powinny raczej dobrze oddziaływać na burze, z powodu dużej ilości jąder kondensacji nad rejonem nad którym występują (w sensie, że one te jądra kondensacji wytwarzają). Powinny...

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #584 dnia: Maj 26, 2012, 19:26:33 pm »
GFS chyba zauważył nasze narzekania bo walną mocnymi opadami na południu Polski: