Wkrótce dojdzie do zmiany cyrkulacji, prowadzącej do ochłodzenia. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nastąpi blokada przepływu ciepłego powietrza oceanicznego do Europy. Zwykle za przyczynę uważa się blokadę cyrkulacji strefowej w postaci wyżu zlokalizowanego południkowo na Atlantyku.
Na mapie T Theta 850hPa i ciśnienia atmosferycznego dla prognozy +54h widać taki wyż. Z kolei od zachodu widać także dwa niezależne układy niżowe:

Na tej podstawie chciałbym pokazać, że przyczyną braku przepływu ciepłego powietrza na wschód nie jest blokada cyrkulacji sama w sobie, ale specyficzna sytuacja baryczna na środkowym i wschodnim Atlantyku.
Występowanie obu niżów obok siebie może prowadzić do uwspólnienia cyrkulacji. Na następnej mapie +72h widać że ciepłe powietrze z południowego niżu zaczyna płynąć nie na zachód ale na północ, bowiem jest zaciągane przez wyż północny.

Z uwagi na znaczne osłabienie przepływu, strumień powietrza rozdziela się na część północną i południową nie płynąc na zachód.
Przy okazji widać, że dla prognozy +84h ma nastąpić przepływ PAm (strzałka biała) w kierunku Wielkiej Brytanii, następnie to powietrze ma być kierowane na południe od Polski. Z tego powodu dość dalekie prognozy wskazują na bardzo niskie temperatury w górach południowej Polski (oczywiście to powietrze ulegnie transformacji nad lądem).

Powstanie obu układów niżowych wynika z występowania podwójnego przepływu ciepłego powietrza:

Oba strumienie spotykają się w północnej części środkowego Atlantyku:

Bardzo podobna sytuacja wystąpiła w styczniu 2005 roku oraz w 2010 roku co zapoczątkowało wyraźny okres zimowy. Podobieństwo sytuacji nie mówi oczywiście o skali ochłodzenia w całym zimnym okresie roku.
Jako potwierdzenie tej propozycji analizy, chciałbym pokazać przykład blokady, która szybko uległa przerwaniu.
Mapa archiwalna z 2008 sytuacja podobna nieco do prognozowanych warunków:

W dalszej perspektywie następuje przerwanie blokady przepływu ciepłego powietrza na wschód, z uwagi na występowanie jednego strumienia przepływu powietrza (odległości pomiędzy dwoma strumieniami są zbyt duże).

Widać więc, że na przebieg cyrkulacji wpływają także warunki tropikalne oraz położenie i poziom ciśnienia w wyżach zwrotnikowych. Zmiana kierunku przepływu nie oznacza automatycznie głębokiego ochłodzenia z postaci silnych mrozów. Jest to bardziej złożony proces, którego jednak już łatwiej daje się wyjaśnić.
Pozdrowienia
Juliusz