GFS Meteorogramy - brak aktualizacji

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: GFS Meteorogramy - brak aktualizacji  (Przeczytany 7674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Teokryt

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 1
GFS Meteorogramy - brak aktualizacji
« dnia: Grudzień 08, 2011, 12:25:52 pm »
Co sie stało z meteorogramami GFS? nie aktualizują się, poza tym może czas zamienić na zimowe wskaźniki.

Offline pdjakow

• Administrator
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 197
    • http://meteomodel.pl
Odp: GFS Meteorogramy - brak aktualizacji
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2011, 13:11:12 pm »
Z meteogramami będzie problem. Wysypuje się na próbie alokacji pamięci. Podejrzewam, że po ostatnich awariach zaostrzono pod tym względem politykę na serwerze. Może być krucho z meteogramami - błędy:

Could not allocate space in simunpack.
  Data field NOT upacked.
Could not allocate space in simunpack.
  Data field NOT upacked.
GRIB2 I/O error: unable to allocate memory for cache grid

Modele Numeryczne GFS/WRF
http://meteomodel.pl

Offline Teokryt

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 08, 2011, 20:33:51 pm »
niedobrze :(

To było moje podstawowe źródło meteo-informacji (głównie na komórce) o prognozie na najbliższe kilka dni. Przeklikiwanie map jest niepraktyczne.

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Gdynia
  • Reputacja: 328
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 08, 2011, 20:39:19 pm »
Jakby  co są meteogramy z wrfa w razie czego.

Pozdrowienia
Juliusz
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2011, 21:09:55 pm wysłana przez juliusz »

Offline Teokryt

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2011, 20:02:25 pm »
Za krótki termin (tak wiem ze nie ma co ufać prognozie na 7 dni ale jako ogólny trend sie nadaje jak się planuje cos)

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2011, 21:25:20 pm »
Sa wyniki dla 180h. Powyzej 120h zwykle prognozy sa malo warte.

Pozdrowienia
Juliusz

Offline bczernecki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Świdnica/Poznań/Warszawa
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2011, 22:58:44 pm »
na komórce dla długoterminowych korzystam ze swoich pdfów, które się robię codziennie rano, ale tylko dla temperatury. wrzuciłem skrypt do crona dla kilku przykładowych miast:
http://klimat2010.amu.edu.pl/gfs/

na szaro zakres uzyskiwany dla 1/2 wszystkich wiązek z GFSa

Offline Teokryt

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2011, 11:20:18 am »
Sa wyniki dla 180h. Powyzej 120h zwykle prognozy sa malo warte.

Y... znalazłem tylko na najbliższe 24h. Gdzie są te 180h?

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 11, 2011, 12:47:34 pm »
wystarczy klinąć
do 99h
http://153.19.38.189/im/domain_5/b/
od 96h
http://153.19.38.189/im/domain_6/b/
robienie całości byłoby mało czytelne
Inne są tutaj: http://www.meteoprognoza.pl/

Pozdrowienia
Juliusz

Offline Teokryt

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 11, 2011, 19:20:14 pm »
Z tego nie da się korzystać na komórce, poza tym, z całym szacunkiem ale te meteorogramy WRF są nieczytelne (odwrotnie jest w przypadku kartogramów).

Osobiście liczę na dostosowanie prezentację WRF do standardu GFS albo podjęcie prób nad uruchomieniem GFS bo czuje sie pozbawiny jakichkolwiek prognoz.

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 11, 2011, 21:30:26 pm »
Brakuje mi trochę więcej informacji co nie działa.
Na swojej komórce udaje mi się otwierać meteogramy, ale oczywiście każdy telefon się różni. Może jest problem z wyskakującym okienkiem ?
Prosze podać co jest nieczytelne w meteogramach.

Pozdrowienia
Juliusz
« Ostatnia zmiana: Grudzień 11, 2011, 21:39:48 pm wysłana przez juliusz »

Offline Teokryt

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 11, 2011, 23:52:45 pm »
Nie mogę otworzyć bo nie mogę precyzyjnie kliknąć- przeglądarka opera Mini.
Analogicznie do starych GFSowych Meteorogramów był stały link - tu nie ma (trzeba wpierw wybrać)
A nieczytelne? kolorowanie i grubość linii - te GFsowe były szalenie czytelne, grubość lini, barwa, gradient wypełnienia (np teraz dla wiatru jest fiolet przy 1-2m/s co kojarzy się raczej z zimnem na temperaturze niz prędkością wiatru, na GF wiatr słaby był po prostu neutralnie zielony bo przecież wiatr nie może kojarzyć się z niczym intensywnym), znaczniki były na wysokim poziomie i wychwalałem ten schemat gdzie się dało (może czasem przy wskaźnikach wielotysiecznych jak nadchodziły ekstrema).
No i czasy meteorogramu - przykryte przez współrzędne punktu.

Jeśli WRF miałby ten zasięg 120h i styl meteorogramu i stały link ja w GFS to GFS mógłby przestać istnieć ;)

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 12, 2011, 01:02:32 am »
1.
Na początek sugerowałbym zmianę przeglądarki na lepszą (chyba, że problem jest związany z możliwościami telefonu).
W nowszych przeglądarkach jest możliwość powiększania obszaru mapy, tak aby ławiej było wybrać konkretną lokalizację.
Genererowanie listy miast ma istotną wadę, bowiem to ogranicza liczbę meteogramów (dla GFSu jest aktualnie 33 lokalizacji).
Zastosowanie mapy pozwala wybierać 6720 meteogramów ustawionych w sposób regularny.
Stosowałem kiedyś podobną formę: http://153.19.38.189/im/zadanie/WRF_ARW_12km.htm - większość funkcji już nie działa, chodzi tylko o formę.
Mogę częściowo do niej wrócić jeżeli jest taka potrzeba.

2.
Zmiana koloru szybkości wiatru, jest łatwa do zmiany. Jaka byłaby proponowana kolejność barw ?

3.
Nałożenie współrzędnych na daty - to także wymaga poprawy.

Nie zgodzę się jednak do końca w kwestii domyślnych meteogramów GFSowych - na bazie których wykonuje swoje wizualizacje.
Jest tam parę niepotrzebnych informacji np. zimą: LI, TT. Grubość warstwy 1000-500hPa też na meteogramie jest mało przydatne. Linia ciśnienia atmosferycznego jest za cienka oraz znaczniki szybkości wiatru są za duże i zlewają się z wektorami kierunku wiatru.
Dodatkowo wprowadziłem: grubość powłoki śniegowej, porywy wiatru, przydatniejsze parametry konwekcji: CAPE, MCAPE, CIN, temperatura powierzchni, widzialność ( z której akurat nie jestem zadowolony).
Oczywiście aktualna forma jest daleka od ideału z uwagi na brak merytorycznej krytyki do tej pory.

Dziękuje za uwagi.

Pozdrowienia
Juliusz
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2011, 01:04:08 am wysłana przez juliusz »

Offline Teokryt

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 12, 2011, 01:51:27 am »
Ad 1. E52 nie strawi niczego lepszego.
Pytanie tylko czy zrobienie skryptu który w linku będzie miał współrzędne to nie jest problem? nawet wybrane dla X lokalizacji. Ja to widze np tak:
"jakis link"&=warszawa
a $warszawa = X, Y.

Ad. 2. Mogę coś zaproponować, swego czasu robiłem różne skale barwne i myślę ze mógłbym coś wskazać właściwego. ICM w tym wypadku stosuje dobra skale dla wiatru (jak i ciśnienia i wiatru). Błękitny, Zielony, Żółty, Pomarańczowy, Czerwony, Brązowy, Różowy, Szary.
Pytanie tylko czy trzeba to zafiksować do konkretnych wartości czy skala może pływać w ramach amplitudy.

Ad 3. Miałem zwrócić Piotrowi uwagę właśnie w GFSowych ze niektóre są już niepotrzebne zimą i właśnie wtedy padło. w WRF nie rozumie opadów. Wskazują one sume opadów w tym okresie, znacznie czytelniejszy jest słupek "na 3 godziny" i samodzielne dodawanie w pamięci tych mm bo teraz ma się wrażenie jakby miało padać ciągle (nie widać zmiany)
Czy można ustawić dodatkowe wykresy?

Tak ogólnie jakby meteorogramy były takie jak te ICMowe (nie chodzi o wygląd a o zrozumiałość za co plus za spolszczenie), to mozna by wysłać "zjadaczom chleba" by sobie popatrzyli (ludzie takie rzeczy lubią) bo jak patrzyli na mnie w mój ekran laptopa na uczelni jak oglądam jakieś dziwne wykresy z dziwnymi wartościami to patrzyli na mnie jak na ufoka a jak mówiłem że zbliża się śnieg albo wiatr to jakbym hieroglify im dekodował w locie. Tym samym niejako dotykam treści meteorogramu, by wybrać wskaźniki najbardziej przydatne i nie wymagajace dodatkowego tłumaczenia. My sobie mozemy po przeglądać mapki jak będzie trzeba dokładniej się przyjrzeć.

edit:
weee, aktualizacje wróciły :] Ale i tak nad WRF trzeba popracować bo to dość interesujący model ;)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2011, 01:58:56 am wysłana przez Teokryt »

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2011, 14:06:34 pm »
Ad.1.
Faktycznie w tym przypadku trzeba stosować uproszczoną wersję.
Zrobienie skryptu na pewno jest możliwe zwłaszcza, że nazwa pliku jest ustandaryzowana w formacie: XXXYYY.png , gdzie XXX to długość geograficzna x 10, czyli np. 192 - 19,2E, a YYY szerokość geograficzna. Problem jest jednak w wyborze. Wpisywanie ręcznie przez komórkę może być dość trudne i czasochłonne. Rozwijana lista raczej odpada, bowiem w przypadku modelu 12km mapy są co 0,2st w przypadku szerokości i co 0,1st w przypadku długości. Chyba w tym przypadku najlatwiej byłoby opracować listę miast lub szczególnych miejsc, pamiętam że właśnie z tej formy korzystałem jak miałem Nokie N95.

Ad2.
Wprowadziłem zmianę w skali wiatru, usunałem kolor fioletowy i niebieski, problem jest z kolorem brązowym, ale jest więcej odcieni barw (jest chwilowy błąd zamiana barw - żółtego z jasno zielonym). Zauwazyłem że UM stosuje stałą skalę barw. W przypadku autoskalowania moze się pojawić problem interpretacyjny, tzn. coś oznaczone np. kolorem czerwonym może nie osiągać jeszcze krytycznych warości.
Zmieniłem  wielkość i położenie opisu wykresu oraz wysokości w ten sposób nie nakłada się na datę. http://153.19.38.189/im/domain_5/b/
Planuje teraz usunąć parametr widzialność a zastapić go parametrami T theta 850, 950 - w ten sposób będzie można w latwy sposób rozpoznawać np. moment przejścia frontu, czy wejścia powietrza arktycznego itd.

Ad3.
Z opadem jest od dawna problem. Postaram się to wyjaśnić, co ciekawe dla modelu 5km działa dobrze: http://153.19.38.189/im/huragan/b/
To co jest prezentowane to tak naprawdę narastająca suma opadu i raczej powinna być prezentowana w formie linii. Bardzo się to przydało podczas poprzedniej powodzi.

Co do kwestii potrzebnych parametrów.
Taką listę należałoby stworzyć. Zdaje sobię sprawę że także meteogramy GFS skladają się częściwowo z dość trudnych danych. Z drugiej strony opanowanie ich zmienności jest dość proste. Zawsze można stworzyć dwie wersje meteogramu łatwą i trudną...

Pozdrowienia
Juliusz

« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2011, 14:09:33 pm wysłana przez juliusz »