Dane wejściowe do modelu GFS

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Dane wejściowe do modelu GFS  (Przeczytany 2935 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline chybol

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
Dane wejściowe do modelu GFS
« dnia: Marzec 29, 2011, 12:21:49 pm »
Witam Wszystkich,
ponieważ jestem hobbistą w sprawach numerycznego modelowania pogody być pytanie zabrzmi dość banalnie:
Skąd i w jakim formacie pobierane są dane do modelu GFS?
Jeśli ktoś coś wie na ten temat (może być opis, link do artykułu lub cokolwiek) będę wdzięczny za odpowiedź. Sam szukałem po necie i nigdzie nie mogłem znaleźć szczegółowych informacji w tej kwestii.
Pozdrwiam

Offline bczernecki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Świdnica/Poznań/Warszawa
  • Reputacja: 16
Odp: Dane wejściowe do modelu GFS
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2011, 13:55:04 pm »
Temat jest dość szeroki. Modele globalne z tego co mi wiadomo nie potrzebują warunków brzegowych. Głównym problem jest asymilacja danych i całkiem sporo publikacji ma nijaki Pan Whitaker, który wraz z zespołem rozwija te systemy w GFSie.
Myślę, że w googlarce sporo tego wyskoczy:
http://www.google.com/search?client=ubuntu&channel=fs&q=global+forecast+model+assimilation+data&ie=utf-8&oe=utf-8
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2011, 13:57:22 pm wysłana przez bczernecki »

Offline chybol

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2011, 13:45:24 pm »
Przepraszam że tak długo się nie odzywałem. Dziękuję Panu za odpowiedź. Kwestia asymilacji danych to rzeczywiście szeroki temat. Po lekturze tych publikacji zastanawia mnie jedno:
Model WRF pobiera dane inicjlalizacyjne (warunki brzegowe) z modelu GFS. Czy w modelu GFS uwzględnione są także dane z METARów pochodzące od  lotnisk na całym świecie oraz inne naziemne dane obserwacyjne...
Pozdrawiam
AC

Offline bczernecki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Świdnica/Poznań/Warszawa
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2011, 14:01:22 pm »
WRF ma na tyle bogatą dokumentację, że przy jego uruchamianiu można bazować nie tylko na GFSie. Są już publikacje gdzie WRF jest wykorzystywany nawet jako model prognostyczny, ale w skali klimatycznej (jeśli trzeba to mogę dać namiary) a warunkami brzegowymi są dane z GCMów. W przypadku poprzednika WRFa - MM5 pare razy się natknąłem na publikacje dotyczące czułości modelu i wykorzystania różnych rodzajów danych (case study), więc myślę że dla WRFa też jest tego nie mało.
Wracając do tematu - dane w GFSie  oprócz pomiarów teledetekcyjnych wykorzystują wszelkiego rodzaju depesze i dane z sieci pomiarowych :)

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Gdynia
  • Reputacja: 328
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2011, 15:43:21 pm »
Udało mi się uruchomić WRFa na bazie modelu Nogaps ale wyniki były fatalne, więc dałem sobie spokój.

Pozdrowienia
Juliusz