Susza na Pomorzu

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Susza na Pomorzu  (Przeczytany 8748 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
Odp: Susza na Pomorzu
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 27, 2010, 00:34:15 am »
http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&biw=1596&bih=715&q=+bay+effect+snow&btnG=Szukaj+w+Google&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=867b48efef6989a

za to gdy wpisze "efekt jeziora" wyskakuje mi twojapogoda, łowcy burz i samosia.pl :P stad nawiązanie do slowa "powszechnie" :P
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2010, 00:36:11 am wysłana przez Wolfer »

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 27, 2010, 01:09:28 am »
Czepianie się słówek i nic więcej. ;)
Z angielskiego mnie nie obchodzi, mówimy o polskich realiach i języku polskim jak się już tak czepiamy(pisałem o Bałtyku  ;) ). A tutaj efekt zatoki odwołuje nas co najwyżej do zapalenia zatok.  :)
Z mojej strony EOT, bo mi się nie chce brać udziału w "doczepliwym off topie".  ;)
pozdrawiam, Łukasz

Offline Wolfer

• Prezes
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 27, 2010, 12:16:48 pm »
Czepianie sie braku logiki... brutalne lecz prawdziwe. Przepraszam! Ogolnie rzecz biorac, starasz sie podwazyc slowa ludzi, ktorzy tworzyli te definicje.
A moze napisz do nich notke i zapytaj czy ogół zjawisk pogodowych nad Oceanem Spokojnym, to... efekt jeziora?  :P

P.S
Tłumaczenie zapozyczen z amerykanskiej literatury na polski a nastepnie wpisywanie w google, to marny wyznacznik...

Offline mateuszsobocinski

• Newbie
  • *
  • Reputacja: 1
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 27, 2010, 13:27:25 pm »
chcąc być dokładnym powinnismy powiedziec efekt zatoki, efekt morza etc... ale myśle ze chodzilo tu o skrót myślowy - w końcu mechanizm tych zjawisk jest taki sam.
The same effect over bodies of salt water is called ocean effect snow, sea effect snow, or even bay effect snow.
Cytat z angielskiej wiki - lluczowe słowa to The same :P

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 27, 2010, 23:11:20 pm »
Efekt jeziora nad zatoką? :P

Nie widzisz cudzysłowa ? ;D
To jest tylko nazwa a nie znaczenie dosłowne.

PS. Dot. kilku postów wyżej: to tak, jakby "ciało stałe" nazwać "kryształem" albo "półmetal" "metaloidem". Każde ciało stałe jest kryształem (ciała szkliste, jak szkło, to tzw. przechłodzone ciecze. Szkło jest przecież płynne (!), mimo, iż wydaje się być stałe, jak ciało krystaliczne. Więcej o tym poczytajcie w książkach lub Internecie), natomiast termin "metaloid" to angielski odpowiednik polskiego słowa "półmetal" (dla przypominenia, półmetale to: bor (B), krzem (Si), german (Ge), arsen (As)*, antymon (Sb), selen (Se) i tellur (Te))
Wracając do rzeczy: czepianie się o terminologię dot. wplywu zbiorników wodnych na pogodę na lądzie, tzn. czy nazwiemy go "efektem jeziora" czy "efektem oceanu' (a może 'efektem kałuży" ;D) jest raczej prowadzone z nudów. Ważniejsze jest konsekwentne trzymanie się przyjętej nomenklatury. Poza tym ten temat dot. tzw. suszy na Pomorzu. Ja nie sądzę, by Pomorze było suchym regionem w Polsce (może tylko okolice Gdyni, bo lezy w ciniu opadowym moreny czołowej poł. w głębi lądu (na W od Gdyni). Bardziej suche są Kujawy, czyli mój, niestety, region. Tak więc, pora skończyć tą dyskusję. Jeszcze jedno: w nauce polskiej panuje paskudny zwyczaj zapożyczania i spolszczania angielskich nazw nowych zjawisk, materiałów czy tym podobnych. Pora wymyśleć prawdziwe polskie nazwy  i tym samym wzbogadzić nasz język o nowe słowa, terminy. O, to tyle. End of this Off Top:)
* - nowy, 7. pierwiastek biogenny, ale tylko dla jednego typu organizów żywych, dla 99,99% zabójczy .
« Ostatnia zmiana: Grudzień 27, 2010, 23:29:18 pm wysłana przez Mikelis »
Dawniej jako Mikelis :)

Offline Wolfer

• Prezes
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 28, 2010, 01:03:18 am »
Z nudów? a niech Ci będzie lecz prosze odpowiedz mi na jedno pytanie. Czy ogół zjawisk pogodowych wpływających na zwiekszenie procesu kondensacji pary wodnej nad Oceanem Spokojnym lub Zatoką Meksykańską, to efekt jeziora???  ???

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Gdynia
  • Reputacja: 328
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 28, 2010, 13:13:40 pm »
Poprzednie opady mogly byc wywolane czesciowo przez ten efekt. Nastepne opady tez maja taka szanse.
Pozdrowienia
Juliusz

Offline Inolis

• Prezes
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 30, 2010, 22:37:23 pm »
Z nudów? a niech Ci będzie lecz prosze odpowiedz mi na jedno pytanie. Czy ogół zjawisk pogodowych wpływających na zwiekszenie procesu kondensacji pary wodnej nad Oceanem Spokojnym lub Zatoką Meksykańską, to efekt jeziora???  ???

Nie, ale po co mnożyć niepotrzebnie terminologię? Lepiej jest nazwać to prościej:
Proces zwiększenia procesu kondensacji pary wodnej nad zbiornikiem wodnym to TZW. "efekt jeziora" Słowo "jezioro" NIE jest użyte tu w DOSŁOWNYM znaczeniu, dlatego jest w cudzymsłowie.
To tak samo, jak z "refleksem szachisty". "Mieć refleks szachisty" oznacza robić coś bardzo powoli, ślamazarnie itp. Nie należy tego odczytywać, iż ta powolna osoba UMIE grac w szachy i w ogóle JEST szachistą. To tylko takie skróty myślowe, które kiedyś mogą stać się pojęciami naukowymi. 
Przecież proces wzbogacania powietrza w parę nad zbiornikami wodnymi zachodzi w takt tego samego mechanizmu, niezależnie, czy tym zbiornikiem jest jezioro, basen(:D), ocean, rzeka czy morze, więc po co określać go pod różnymi nazwami?

Offline Dart

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Łódź
  • Reputacja: 11
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 31, 2010, 23:16:07 pm »
a kałuża może być ? :P

Offline Inolis

• Prezes
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 01, 2011, 21:19:37 pm »
Raczej nie, gdyż kałuża jest za małym zbiornikiem wodnym, by mógł wspomniany wyżej efekt być mierzalny. ;)

Offline Dart

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Łódź
  • Reputacja: 11
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 02, 2011, 00:48:47 am »
ale lipa, :p