Dlaczego te upały ....

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Dlaczego te upały ....  (Przeczytany 4205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Gdynia
  • Reputacja: 328
Dlaczego te upały ....
« dnia: Lipiec 09, 2010, 23:06:37 pm »
Interesujące jest dlaczego jest tak ciepło i będzie jeszcze cieplej. Wydaje mi się, że udało mi się wyjaśnić dlaczego. W tym celu wygenerowałem mapy przez program IDV z gribów GFS, temperatury ekwiwalentno- potencjalnej (kolory) dla poziomu 850hPa razem z wysokością geopotencjału 850hPa (kontury). Temperatura ekwiwalentno- potencjalna generalnie łączy razem ze sobą temperaturę powietrza i wilgotność (na mapie zrobiłem dużą zmianę barw w zakresie temperatur 310 -340K)  natomiast wysokość geopotencjału można traktować bardzo dużym przybliżeniem jako rozkład ciśnienia atmosferycznego nie nad ziemią ale na wysokości nieco ponad 1200m. Jak się patrzy na mapę z 28.06.2010 g. 10.00, widać generalnie dość typową jeszcze sytuację synoptyczną.

Na Afryką zalegają nisko gradientowe niże  - efekt działania komórki Hadleya, mały gradient ciśnienia wynika z bardzo małej siły Coriolisa. Bardziej na zachód występuje wyż Azorski, przy zachodnim brzegu Afryki napływa wąska strefa chłodniejszego powietrza (kolor fioletowy). Z kolei na północy Afryki występuje powietrze pochodzenia równikowego, które wcześniej tam napłynęło – występuje tam słaby niż.
Teraz 1.07.2010 g. 00.00

Na wschód od Irlandii przesunął się głęboki niż (nie jest on aż tak głęboki, bowiem zrobiłem bardzo gęstą siatkę geopotencjału – co 15dam), północną częścią wyżu Azorskiego przepływa powietrze zwrotnikowe  - kolor zielono żółty, widać także wyraźnie front chłodny w kolorze zielono-niebieskim. Chłodne powietrze nad zachodnią Afryką zanika.
3.07.2010 g. 00.00

Na zachód od Hiszpanii przepływa szeroka strefa chłodniejszego powietrza, teraz już transportowana przez wschodni skraj wyżu Azorskiego,  nad północno – zachodnią Afryką dalej zalega bardzo ciepłe powietrze pochodzenia równikowego – słaby niż dalej także tam występuje. Niż Islandzki powoli, nieco się wypełnia. Do Polski zbliża się pierwsza strefa cieplejszego powietrza z Europy zachodniej
4.07.2010 g. 00.00

Chłodniejsze powietrze dociera nad północno- zachodnią Afrykę – intensyfikuje się niż. Teraz wyraźnie widać jak ten niż zaczyna transportować powietrze z równika w kierunku północno –wschodnim –kolor żółtozielony.
6.07.2010 g.00.00

Niż z centrum nad północno-zachodnią Afryką przetransportował bardzo ciepłe powietrze nad Hiszpanię i częściowo Włochy, gradient termiczny zanika (brak chłodnego powietrza) więc niż będzie zanikał. Nad Polską ciepłe powietrze – kolor błękitno-niebieski
9.07.2010 g. 12.00

Stan z dzisiejszego dnia. Nad Francją  i Hiszpanią super upały  - powietrze powoli przesuwa się na północny wschód w kierunku Polski. Niż nad Afryką zaniknął
Prognoza dla 11.07.2010 g.12.00

Gorące powietrze nad Polską – kolor zielony, wyż który jest także nad Polską zaciąga powietrze na północ przez Polskę.

Gdyby w takich warunkach napłynęłoby zimne powietrze nad Morze Śródziemne znowu byłyby bardzo duże opady deszczu tym razem jednak tak nie będzie. Ostatnio dla klimatu w Europie duże znaczenie ma Oscylacja zachodnio Afrykańska.

Pozdrowienia
Juliusz

« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2010, 23:09:28 pm wysłana przez juliusz »

Offline svalbard

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 22
Odp: Dlaczego te upały ....
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 10, 2010, 10:56:56 am »
Być może się powtarzam, ale to co robisz jest genialne.
Dziękuję.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2010, 10:16:04 am »
Synoptyk ICM-u, p. Ostrowski, napisał wczoraj w komentarzu, że do Polski nie docieraz PZ, lecz mamy b. ciepłe PPmc (przetransformowane). Jednak ja uważam, że dociera do nas w środkowej troposferze PZ, zaś w BL PPmc transf. Jeśli źle myślę, to poprawcie mnie :)
dz
Dawniej jako Mikelis :)

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 11, 2010, 12:32:55 pm »
Nie ma sensu analizować jaka jest masa powietrza w środkowej troposferze. Polska terminologia zaleca klasyfikowanie mas na tej wysokości w troposferze na powietrze zwrotnikowe albo polarne, bez dzielenia na podtypy. Zawsze będziemy mieli PZ w Polsce, jeśli front polarny jest na północ od nas.

Offline juliusz

• Admini
  • Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Gdynia
  • Reputacja: 328
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 12, 2010, 10:53:02 am »
Ocena typu mas powietrze jak i rysowanie frontów synoptycznych wykonywane jest w sposób ręczny przez synoptyków. Jest to więc w dużym stopniu działanie subiektywne, dlatego pomiędzy prognozami występują czasami duże różnice. W konkretnym przypadku: według IMGW - zalega nad Polską PZ, według OWS PZ - które uległo transformacji. Powietrze PPmc było wcześniej teraz raczej jest PZ, - masa powietrza jest sucha i niewykle ciepła. Podział jednak jest mało precyzyjny, podobne różnice są w przypadku PA i PPmch. Położenie frontu polarnego faktycznie jest dobrą oceną jaka ogólnie sytuacja jest w Polsce.

Pozdrowienia
Juliusz