[ Bieżąca dyskusja ] [ Styczeń ] [ 2018]

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: [ Bieżąca dyskusja ] [ Styczeń ] [ 2018]  (Przeczytany 1404 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
[ Bieżąca dyskusja ] [ Styczeń ] [ 2018]
« dnia: Styczeń 08, 2018, 10:19:13 am »
Ale zima. Normalnie są takie zaspy, że ja nie mogę :P

Atlantyk widzę ostro pracuje, by uchronić nas przed śniegiem i mrozem. Praktycznie od świąt do chwili obecnej nie było u mnie ani grama białego puchu. Mróz jak się pojawił to chyba też może ze dwa razy, w godzinach nocnych(od razu zaznaczam, że niewielki). A tak to przeważa pogoda pochmurna, wilgotna, wietrzna i z wysoką temperaturą(t.max momentami dochodząca nawet do okolic 10 C., w nocy momentami też niewiele mniej). Owszem, zdarzały się dłuższe chwile ze słońcem, ale generalnie przeważała pogoda jesienna.

Dzisiaj mamy jakiś przełom temperaturowy. Nad ranem było 0 C., dzień raczej specjalnie większej wartości też nie przyniesie. Samo obecne ochłodzenie będzie, póki co, dwudniowe a dalej... zobaczymy.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
Odp: [ Bieżąca dyskusja ] [ Styczeń ] [ 2018]
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2018, 22:01:44 pm »
Dzisiaj to kolejny dzień z całodobowym mrozem obecnie temperatura wynosi  -7.5*C.
Dzisiaj to także pierwszy dzień z całodobową pokrywą śniegu no i mam nadzieję ,że teraz to tylko będzie się zwiększać pokrywa bo od wtorku zaczynają się opady. Zarazem chyba mój region jest jako jedyny na nizinach z pokrywą a oto zdjęcie dzisiejsze.

Janek

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 17, 2018, 18:57:34 pm »
Dzisiaj pokrywa to kilkanaście cm.nawet przez jakiś czas świeciło słońce. Minimalnie miałem -3.5*C a maksymalnie +0.6*C.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2018, 07:50:22 am »
W końcu można powiedzieć, że mam do czynienia z zimą. Wczorajsze całodobowe opady śniegu w końcu utworzyły konkretniejszą "kołderkę" śnieżną. Dzisiaj nad ranem pokrywa wynosiła 6 cm., co jest rekordem tej zimy :P Śnieg tradycyjnie bajecznie wszystko oblepił.
Dość niska temperatura(w dzień koło zera, w nocy około -2 C.) działała na korzyść pokrywy.

A jak prezentowały się poprzednie dni? Były takie... jesienno-przedzimowe. Temperatury maksymalnie przeważnie balansowały powyżej zera(był dzień, gdzie sięgnęła nawet 6 C. - 10.01.), choć trafiły się dwa mroźne dni(14.01 i 15.01 - t.max wyniosła około - 1 C.). Noce natomiast były przeplatanką mrozów(nawet do -8 C. - 15.01) i dodatnich temperatur(dochodzących do 3 C. - 10.01).
Opady śniegu pojawiły się dopiero w poprzednim tygodniu. Zaczęło padać od wtorku(16.01) - opady nie były ciągłe, momentami miały natomiast duże natężenie. Nie były one jednak zdolne przykryć całą trawę. Dodatnia temperatura też w tym raczej nie pomagała.
A tak poza tym pogoda przynosiła przeplatankę pochmurnych i mokrych dni, jak dni z dużą ilością słońca(14.01 i 15.01)

Samo przejście niżu o imieniu Franciszek(18/19.01) przebiegło raczej spokojnie. Powiało mocno, popadało deszczem i śniegiem, ale szkód nie było.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2018, 13:21:40 pm »
Dzisiaj będzie 13 dzień z całkowitą pokrywą śniegu w styczniu i prawdopodobnie ostatni w tym miesiącu.
W listopadzie były 2 dni a w grudniu 16 dni czyli razem jest już 31 dni pełnych z całkowitą pokrywą.
Przedwczoraj trafiłem na zjawisko optyczne halo czyli słońce poboczne.

Pozdrawiam.
Janek

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2018, 17:38:02 pm »
Wczoraj mój region poczuł powiew wiosny. No prawie... Gdyby nie umiarkowany i dość silny wiatr z południowego zachodu to można by było odczuć te 10.5 C. Zimny wiatr oraz umiarkowane i dość duże zachmurzenie skutecznie zbijały temperaturę odczuwalną. Z drugiej strony, gdy była przerwa w "dmuchaniu" i świeciło słoneczko, to robiło się przyjemnie ciepło.

Druga połowa dzisiejszej nocy była bardzo niespokojna. Południowo-zachodni wiatr nasilił się a swe największe porywy osiągał podczas przechodzenia przelotnych opadów deszczu(na oko - 70/80 km/h). Sam deszcz był słaby i umiarkowany, momentami padało dość intensywnie.
Noc ogólnie była ciepła. O 05.00 było jeszcze 7 C., dopiero dwie godziny później spadła do okolic 4 C.

Dzisiejszy dzień był już spokojniejszy(ranek jeszcze wietrzny), raczej bezopadowy i ze zmiennym zachmurzeniem. T.max sięgnęła 5.5 C.

Epizod zimowy był króciutki. Już 24.01 t.max wzrosła powyżej zera(ale nie powyżej 5 C.), choć t.min nadal były na minusie(-2/-3) co powodowało, że na chodnikach przez chwilę utrzymywał się lód. Nocne mrozy skończyły się w nocy 27/28.01, kiedy temperatura utrzymywała się w okolicach 4 stopni. Ten cały przejściowy okres był raczej bezopadowy i w miarę pogodny.