[ Bieżąca dyskusja ] [ Październik ] [ 2017]

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: [ Bieżąca dyskusja ] [ Październik ] [ 2017]  (Przeczytany 528 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 153
[ Bieżąca dyskusja ] [ Październik ] [ 2017]
« dnia: Październik 08, 2017, 19:31:42 pm »
Dzisiaj jest pierwszy dzień tej jesieni z temperaturą maksymalną poniżej 10 stopni bo było 9.8*C.
Dzisiaj także miałem opady deszczu ,gradu oraz też pierwszy raz tej jesieni opadu krupy śnieżnej. W południe w czasie opadu krupy było u mnie tylko 5.4*C. A obecnie jest 4.8*C.

Pozdrawiam.

Janek

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
Odp: [ Bieżąca dyskusja ] [ Październik ] [ 2017]
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2017, 10:16:27 am »
Ostatnie dni bez mrozu. Pogoda typowo jesienna - dziś rano deszcz , a teraz znów słonce. Tutaj wykres temperatury za ostatnie kilka dni.
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 35
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 10, 2017, 16:50:17 pm »
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem z ostatniego czasu było przejście orkanu o imieniu Ksawery. U mnie wichury przypadły na noc z czwartku na piątek. Najsilniejsze porywy przypadły na początkowy okres silnych wiatrów(czyli godzina 21-a we czwartek) oraz na czas, gdy przetaczała się jakaś drobna komórka konwekcyjna(bodajże godzina 22.30). Przez resztę czasu wiatr miał momenty, gdzie cichł by później przez moment mocno przywiać. Nie wiem, jakie dokładnie mogły być porywy ale nie sądzę, by zbytnio one odbiegały od krakowskich porywów. Tak więc uważam, że 100 km/h mogło być osiągnięte.

A szkody?
Podczas wichur miewałem przerwy w dostawach prądu(najdłuższa przerwa trwała z godzinę). Pod tym względem miałem szczęście, ponieważ sąsiednia miejscowość nie miała prądu jeszcze następnego dnia.
Gorzej było z internetem, gdzie został on przywrócony w piątek wieczorem. Niektórzy sąsiedzi neta nie mieli też w sobotę.
A tak poza tym to połamało sporo gałęzi i parę drzew przewróciło.

A czy działo się wcześniej coś ciekawego?
W sumie nie.
Ostatni tydzień września był generalnie dość ładny z dość przyjemną t.max(około 17 - 18 stopni), ale chłodnymi nocami(od 3 do 7 stopni). Dodatkowo większość tych nocy była mglista, a część tych mgieł wpływała mocno na poranne zachmurzenie.
Natomiast pierwszy tydzień października był dość zmienny. Wzrosło zachmurzenie, pojawiały się deszcze(momentami intensywne), zrobiło się wietrznie(zwłaszcza podczas orkanu), a i t.max nieco spadła(12 - 14 stopni) a t.min wzrosła(od 7 do 12 stopni).
Po przejściu głębokiego niżu zrobiło się jeszcze bardziej jesiennie, głównie pod względem zachmurzenia(generalnie duże i całkowite) jak i temperatury(t.max 10 - 12 stopni, t.min 5 - 7 stopni).

PS.
Niebo podczas wichury robiło niezłe wrażenie. Dawno nie widziałem tak czystego nieba w nocy. A jak  pojawiły się chmury to wrażenie robiła ich szybkość zasuwania po nieboskłonie. Oczywiście wszystko to potęgował księżyc, który mocno oświetlał ziemię.
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2017, 16:54:12 pm wysłana przez mjetek »

Offline zelu

• Zastrzeżona
  • Senior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Zielona Góra
  • Reputacja: 22
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 10, 2017, 20:28:21 pm »
oj ten Orkan zapamiętam na długo. Lubuskie wiało tak mocno jak podczas Cyryla. Ponad 100 km/h. Efekt był taki , że całe miasto było bez prądu przez kilka godzin aż przełączyli zasilanie awaryjne.  Duzo powalonych drzew. Dużo dachówek na chodnikach. Zawsze jakoś moje woj te największe nieszczęścia pogodowe omijaą a tym razem to przeszło centralnie przez nas.
Orkan Cyryl 19/20.01.2007
Orkan Ksawery 05.10.2017

Pamiętamy.

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 11, 2017, 08:20:22 am »
U nas przeszło nieco spokojniej, wiatr max ok 80- 90km/h i trochę połamanych drzew w okolicy, na północ ode mnie gorzej, bo nawet dachy zrywało i podmuchy przekraczał 100km/h ( Rzeszów- Jasionka). Na pobliskiej stacji przy podmuchu 26m/s prawdopodobnie uszkodziło instalację, dlatego nie wiem, ile dokładnie najwięcej wiało.
A z tymi chmurami też zauważyłem, że leciały niesamowicie, akurat wracałem do domu wtedy  ::)
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2017, 08:24:36 am wysłana przez SEwek22o »
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2017, 21:01:25 pm »
U mnie dzisiaj pierwszy opad śniegu w tym sezonie. Wcześniej miałem opad krupy a teraz co jakiś czas pada śnieg. Obecnie temperatura +2.5*C. Raczej na pokrywę nie ma szans jak na razie.
Janek

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2017, 20:22:57 pm »
Dzisiaj w nocy i rano padał śnieg ,później już tylko krupa śnieżna ale i słońca dzisiaj było więcej.
Maksymalnie miałem dzisiaj niecałe 5 stopni a minimalnie na razie +0.8*C a przy gruncie już lekko mrozi.

Janek