Bieżąca sytuacja synoptyczna - komentarz: 16 września

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Bieżąca sytuacja synoptyczna - komentarz: 16 września  (Przeczytany 1483 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawid_G

  • Prezes
  • *****
  • Wiadomości: 1179
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mapy Synop
Bieżąca sytuacja synoptyczna - komentarz: 16 września
« dnia: Wrzesień 16, 2017, 20:51:05 pm »
Komentarz 16 września.


Nad Oceanem Atlantykiem oraz Europą mamy do czynienia z przebudową pola barycznego. Po zaniku układu niskiego ciśnienia który w dniach 13 – 14.09 przechodził nad Bałtykiem przynosząc silniejsze porywy wiatru w Polsce oraz krajach Bałtyckich, dzięki temu występowała silna adwekcja zimnego powietrza pochodzenia polarnego na dalekim zachodzie.
Od dziś sytuacja ulega zmianie daleko na zachodzie nad Atlantykiem płynie dość szerokim strumieniem ciepła i wilgotna masa powietrza nad Islandię, Grenlandię i dalej na północ aż pod północy biegun. Z kolei po wschodniej stronie Europy z nad Afryki przez Bałkany, Polskę aż pod Finlandię płynie i płynąć będzie gorąca i wilgotna masa powietrza zwrotnikowego masa ta zaznacza się na wysokości (850 hPa) zaś przy powierzchni ziemi chłodno.


W takiej sytuacji utworzyły się dogodne warunki do powstawania układów niskiego ciśnienia których energią na powstanie jest właśnie gorąca i wilgotna masa powietrza zwrotnikowa.
Jaka pogoda w najblizszym czasie?.
.
Według najnowszych wyliczeń modeli numerycznych prognozowane jest utworzenie się układu niskiego ciśnienia nad Słowacją który ma wędrować wzdłóż wschodniej granicy Polski w kierunku północnym północny – wschód nad Białoruś, Litwę. Towarzyszyć mu będzie aktywny front atmosferyczny któremu towarzyszyć będą opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym prognozowane wysokości opadów na chwilę obecną wynoszą do 15 – 25 miejscami do 35m. Z racji takiej że pojawi się ciepły wycinek frontu oraz adwekcją powietrza zwrotnikowego (850 hPa) na południowym wschodzie to w kraju temperatura będzie zróżnicowana od +16 st.C na krańcach południowych i północno – zachodnich do +22 st.C na południowym wschodzie kraju. W Tatrach możliwe jest wystąpienie efektu fenowego.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2017, 20:59:46 pm wysłana przez Dawid_G »