Bieżąca sytuacja synoptyczna - komentarz: 15 września

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Bieżąca sytuacja synoptyczna - komentarz: 15 września  (Przeczytany 1034 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawid_G

  • Prezes
  • *****
  • Wiadomości: 1179
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
  • Płeć: Mężczyzna
    • Mapy Synop
Bieżąca sytuacja synoptyczna - komentarz: 15 września
« dnia: Wrzesień 15, 2017, 20:06:12 pm »
Powoli następuje zmiana sytuacji barycznej Atlantykiem i Europą.
W ostatnich dniach   przemieszczał się głęboki układ niskiego ciśnienia w ten sposób pojawiła się i występuję do tej pory silna adwekcja chłodnej masy powietrza pochodzenia arktycznego daleko na południowym zachodzie:


W związku z zaistniałą sytuacją w której został odcięty dopływ ciepłego i wilgotnego powietrza nad Europy. Ciepłe powietrze płynie i będzie będzie płynąć nadal daleko na północ przez Grenlandię aż prawie do bieguna.
Takie warunki doprowadzą, do tego że stacjonarny układ niżowy nad Europą północną kilkanaście kilometrów na północy wschód od Finlandii zostanie pozbawiony ciepłego i wilgotnego powietrza naturalnej dla siebie energii i zacznie zanikać. Ta
 sytuacja spowoduje  zaburzenie znaczące zaburzenie cyrkulacji strefowej. Ciśnienie zacznie powoli rosnąc a wiatr zacznie się stawać coraz słabszy.

Zostaje duży znak zapytania, pod pytaniem czy w końcu po długim czasie panowania deszczowej oraz wietrznej pogody pojawi się jej poprawa.?

Wszystko zależy od wielkości zachmurzenia, kolejne aktualizacje modeli wyjaśnią niewiadomą.
Wyrażenie zmiany cyrkulacji można przedstawić zmianą pola geopotencjału na wysokości izobarycznej 500hPa. Powstał grzbiet fali w wyniku napływu  ciepłego powietrza.
W  takich warunkach, po prawej stronie grzbietu fali będą dominowały układy wysokiego ciśnienia. Z kolei niskie układu nad Europą zanikną ustępując miejsca wcześniej wspomnianym układom wyżowym.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2017, 20:16:54 pm wysłana przez Dawid_G »