[Bieżąca dyskusja] [Maj] [2017]

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: [Bieżąca dyskusja] [Maj] [2017]  (Przeczytany 6929 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
[Bieżąca dyskusja] [Maj] [2017]
« dnia: Maj 01, 2017, 18:05:47 pm »
Pierwszy dzień Maja przyniósł przyjemną pogodę. Zachmurzenie było małe i umiarkowane a t.max wskoczyła do 15 C.(t.min wyniosła około 3 C.). Można było narzekać jedynie na słaby, umiarkowany i dość silny(a momentami nawet silny) wiatr ze wschodu - zbijał on skutecznie temperaturę odczuwalną.

Teraz to nawet bezchmurnie się zrobiło.

Początek maja zapowiada się dosyć kapryśnie, choć przynajmniej będzie ciepło. W dalszej perspektywie wygląda to jednak mniej ciekawie.
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2017, 18:07:34 pm wysłana przez mjetek »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
Odp: [Bieżąca dyskusja] [Maj] [2017]
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2017, 07:57:41 am »

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2017, 20:17:53 pm »
Marcin kolosalna jest różnica miedzy nami jeśli chodzi o wegetację. U mnie żadne drzewko nie kwitnie ,liści właściwie też nie ma nie licząc krzaki agrestu czy porzeczek. Ale na przykład w Somoninie 5/6 km dalej drzewka kwitły już ponad 2 tygodnie temu ale miejscowość jest położona o 70/80 metrów niżej. A tak u mnie obecnie wygląda ,zrobiłem zdjęcia przed chwilą.

Pozdrawiam.
Janek

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2017, 20:19:01 pm »
Dzisiaj już tak ładnie nie było - zachmurzenie było duże, a w drugiej połowie dnia nawet całkowite. Jeśli chodzi o opady to w godzinach południowych zdarzyło się pojedyncze kropienie, a po 15-ej wystąpił półgodzinny opad deszczu o natężeniu słabym, umiarkowanym i intensywnym. Po opadach napłynęło ciepłe powietrze bo temperatura skoczyła do 15 C.(z 11 stopni przed opadami).

W pierwszej połowie dnia występował słaby, umiarkowany i dość silny wiatr z północy oraz wschodu.

Od godzin wieczornych zrobiło się parno. Zaczęło tworzyć się też zamglenie. Temperatura wynosi 13 C. Zachmurzenie jest duże.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 04, 2017, 10:13:29 am »
Wczorajszy dzień, pod względem pogody, był najgorszy z całej długiej majówki. Przez cały dzień zachmurzenie było całkowite(raz tylko słońce przebiło się przez chmury w godzinach południowych, ale to trwało chwilkę) oraz wiał słaby i umiarkowany wiatr z północnego wschodu. W drugiej połowie dnia zdarzały się przelotne kropienia. T.min wyniosła 10 C., t.max 15 C.

Koło 20-ej z południa nasunęła się strefa ulew z byłego MCS'a. Deszcz był ciągły o natężeniu słabym, umiarkowanym i intensywnym. Padało do północy.

Jestem ciekaw, czy dzisiaj burze u mnie wystąpią. Nocne MCS'y znane są z tego, że zwykle ubijają warunki konwekcyjne w Małopolsce. A póki co, zachmurzenie szczelnie zasłania niebo.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2017, 08:43:30 am »
Wczoraj w mojej okolicy burz nie było, ale ulewy się przetoczyły. Zaczęło padać przed dwunastą by skończyć około godziny 14-ej. Deszcz był ciągły o natężeniu umiarkowanym i intensywnym.
Po opadach nadal występowało całkowite zachmurzenie. Zmieniło się to wieczorem, kiedy zasłona chmur się rozerwała i zostało zachmurzenie stopnia umiarkowanego. Dość szybko zaczęło się też tworzyć zamglenie, które w nocy stało się pełnoprawną mgłą. Obecnie mgła ustępuje, a na niebie widać duże zachmurzenie.

Wczoraj t.max wyniosła 16 C., w nocy temperatura spadła do 7 C.. Teraz jest 11 C.

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2017, 16:15:53 pm »
U mnie ostatnie dni podobne.
Wczoraj w okolicach wczesnego południa pojawiła się strefa opadów i burz nad moim rejonem. Burza przyniosła umiarkowane opady i silniejszy wiatr, oraz spadek temperatury, jednak nie była zbyt silna.
Dzisiaj już spokojniej - od rana pochmurno a teraz trochę pada, przez co konwekcja się nie rozwija. Jest tylko +14*C, wiatr słaby.
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 10, 2017, 00:38:36 am »
Ogólnie można powiedzieć, że każdego dnia(od początku miesiąca) występuje jakiś opad. Do niedzieli(07.05) codziennie "dopadywało" średnio 6 mm. Od poniedziałku rozpoczęło się ochłodzenie(t.max z 18 C. spadła do 14 C.), sumy opadów też się zmniejszyły(do okolic 1 - 2 mm).

Dzisiaj był powiew arktycznego powietrza. T.max sięgnęła tylko 8 C., zachmurzenie było zmienne, zdarzały się przelotne opady różnego rodzaju(deszcz, śnieg, krupa) o przeważnie słabym natężeniu. Wiatr też był chłodny, słaby i umiarkowany z północnego zachodu. Na niebie można było momentami podziwiać piękne smugi opadowe(i deszczowe, i śnieżno-krupowe).
Obecnie zanikło zachmurzenie, więc i temperatura zaczęła lecieć w dół. Teraz jest 2 C.

Offline Morze

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Trójmiasto
  • Reputacja: 52
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 10, 2017, 12:52:42 pm »
Dzisiejszy dzień przejdzie do historii pod znakiem powstania pokrywy śnieżnej, która się utrzymała przez parę godzin.

W tym roku:
Pierwsza pokrywa śnieżna 3 listopad 2016
Ostatnia pokrywa śnieżna 10 maj 2017

Mimo, że zima była dość ciepła to jednak pory przejściowe okazały się być paskudne. Dziś też mija miesiąc od ostatniego tmax >15*C, jak do tej pory najwyższa zanotowana temperatura w ciągu tego miesiąca to 13,3*C 5 maja.
Od 11 kwietnia do dziś temperatura średnia wyniosła 5,75*C  :'(

Całe szczęście, że idzie ocieplenie!

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 10, 2017, 20:35:02 pm »
Wczoraj od rana do południa sypał śnieg pokrywa o 9.30 miała 5 cm a po południu aż do zachodu świeciło słońce. Temperatura minimalna -1.1*C a maksymalnie było +4.6*C jak na maj to dosyć niska. Dzisiaj także sypał śnieg ale pokrywa już była mniejsza tylko 3 cm ,przez cały dzień było całkowite zachmurzenie ale i tak rano był przymrozek.
Wczoraj nie było mnie w domu więc zdjęć nie mogłem zrobić a dzisiaj także rano miałem wyjazd więc zrobiłem przed 7 rano a największa pokrywa była tak jak wczoraj o 9.30.

Pozdrawiam.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 11, 2017, 18:18:11 pm »
Janie na drzewach praktycznie nie ma liści jest za to śnieg. Obrazek jak ze środka zimy. Potwierdza się to o czym wspominałeś wielokrotnie, że Twoje okolice to wiosenny biegun zimna Polski. Chyba faktycznie nawet w Suwałkach wegetacja jest lepiej rozwinięta. U mnie nie było pokrywy śnieżnej ani w kwietniu ani w maju.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 13, 2017, 21:46:50 pm »
Liczyłem na to że wczoraj, w mojej okolicy, wystąpią burze. I trzeba przyznać, potencjał na to był. Po porannych(chwilami dość intensywnych) opadach deszczu, w godzinach południowych ładnie się rozpogodziło i zrobiło się parno. Cóż... prawdopodobnie północno-wschodni wiatr zniwelował warunki konwekcyjne. Później od południa minęła mnie burza(zaserwowała tylko ciemne niebo na południowym horyzoncie oraz dosyć częste grzmoty) a chmury z tej konwekcji chyba już zupełnie zmniejszyły szanse na zjawiska burzowe do zera. Pod wieczór na pograniczu Małopolski i Śląska coś powstało, ale to była już późna pora więc komóreczka dotarła do mnie w postaci kropienia.

Dzisiaj natomiast występowało całkowite zachmurzenie. Zdarzał się opad bardzo słabego deszczu/mżawki. Wiał też słaby i umiarkowany wiatr ze wschodu. Pod wieczór pojawiły się drobne rozpogodzenia.

Wczorajsze t.max wyniosło 18 C., dzisiaj było 13.8 C.
Odpowiednio t.min wyniosło 7 C., a dzisiaj 12 C.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 13, 2017, 22:09:33 pm »
Jeszcze 3/4 dni temu była pokrywa śniegu  3/5 cm a dzisiaj już temperatura max. doszła do 21.1*C a wczoraj 17 stopni dodatkowo prawie z bezchmurnym niebem a temperatura minimalna wczoraj +1.3*C a dzisiaj 3.3*C.
Drzewka owocowe powoli zaczynają kwitnąć jako pierwsza śliwa a dzisiaj zaczęła czereśnia i wiśnia.

Janek

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 19, 2017, 21:50:42 pm »
Ciekawe chmury się dzisiaj wieczorem pojawiły:

To chyba jakaś odmiana Cirrusów.

A tak poza tym dzisiejszy dzień był najcieplejszym dniem od początku roku. 27.5 C oraz prawie bezchmurne niebo powodowało, ze można było poczuć się jak w lecie :)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 21, 2017, 14:40:36 pm »
Za każdym razem dajesz blokujące zdjęcia.