[Wojkowice] [Zastoisko mrozowe] [Klimat]

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: [Wojkowice] [Zastoisko mrozowe] [Klimat]  (Przeczytany 46723 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Michau222

• Zastrzeżona
  • Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Wojkowice woj. śląskie
  • Reputacja: 30
[Wojkowice] [Zastoisko mrozowe] [Klimat]
« dnia: Styczeń 21, 2016, 17:20:44 pm »
Cześć wszystkim pasjonatom meteorologii  :)
W tym temacie chciałbym przedstawić pomiary temperatury jakie wykonuje w zastoisku mrozowym, które niedawno odkryłem na terenie swojej miejscowości.
Mieszkam w Wojkowicach woj. śląskie, 11 km w linii prostej od ścisłego centrum Katowic.
Zaczynając od początku, nieraz spacerując wieczorną porą po nieużytkach dało się odczuć wyraźne zimne punkty, gdzie na odcinku kilku metrów subiektywne odczucie zimna zwiększało się o jakieś kilka stopni (szczególnie latem/jesienią).
Mimo tego, że geografią i meteorologią interesuje się od małego, to ignorowałem ten fakt przez wiele lat.
Nie będe ukrywał że do poważniejszego zainteresowania się tym tematem skłonił mnie wątek kolegi Ardo, w którym opisuje on swoje pomiary na torfowisku w Cz. Dunajcu  :)
Póki co nie dorobiłem się jeszcze w tym miejscu ani klatki meteorologicznej, ani rejestratora godzinowej temperatury, ale póki co interesują mnie temperatury minimalne w tym miejscu w godzinach nocnych i nad ranem, pomiarów też nie wykonuję codziennie, jedynie kiedy widzę po prognozie, że ,,coś z nich będzie" tj. bezchmurne niebo, brak wiatru.

Tak więc gdzie mierze?
Jest to najniżej położony punkt na nieużytkach na terenie mojej miejscowości (257 mnpm), z którego spływa powietrze z pagórków o wys. do 320 mnpm, z tyłu zasłonięty jest jest wysokim na ok. 20m wałem przeciwpowodziowym. Także potencjał ma nieco mniejszy niż górskie zastoiska położone kilkaset metrów wyżej, ale jednak pułapka zimnego powietrza robi swoje i kiedy mówię postronnym ludziom z mojej miejscowości ile stopni zmierzyłem u nas na polach, to łapią się za głowę i nie dowierzają: ,,przecież u nas na termometrze było tylko -4*C".
Zastoisko zaznaczone krzyżykiem niebieskim, mój dom czerwonym (przy domu mam cały czas pracującą stacje meteo). Co w tej historii bardzo ważne, zastoisko znajduje się zaledwie 750m w linii prostej od mojego domu.

Tak to wygląda ,,na żywo"

Jak mierzę?
Jak wspominałem przy domu mam stację meteo Oregon WMR200 ( http://wojkowicepogoda.pl ), używam jej jako punktu odniesienia :) Ma ona wiarygodny pomiar temperatury, przy zachmurzeniu, silnym wietrze, pokazuje mniej więcej tyle samo co oddalona o kilka km stacja IMGW w Świerklańcu. W zastoisku mierze dwoma (wcześniej 1) termometrem z sondą na 3 m kabelku, termometry są niestety no name, ale ustawione przy czujniku od stacji meteo pokazują bardzo podobne odczyty (+/- 0.3*C) i co najważniejsze, położone obok siebie oba pokazują identyczną temperaturę no i mają opcję MAX/MIN :). Sonda przymocowana jest do 2-metrowego bukowego kija wbitego stabilnie w ziemię. Drugim termometrem mierze temp przy ziemi w tym miejscu, ale czasem używam go też jako stacji mobilnej i wyszukuje podobnych zastoisk w okolicy.

Do tej pory nie wykonałem powalającej ilości pomiarów, ale coś tam się uzbierało, oto najciekawsze z nich (w przyszłości będe wrzucał na bieżąco):

3 listopada 2015, godz 23:45: dom -2.0*C, zastoisko -9.5*C, Katowice -1.3*C, najzimniejsze miasto w Polsce tej nocy - Jelenia Góra o danej godzinie -4.5*C
4 listopada 2015, godz 23:55: dom -0.6*C, zastoisko -6.3*C, Katowice -0.1*C, jw. Kielce -2.0*C
24 listopada 2015, godz 21:10: dom -3.8*C, zastoisko -10.0*C, Katowice -3.1*C, jw. Zakopane -8.6*C
24/25 listopada 2015, Tmin: dom -5.4*C, zastoisko -12.4*C, Katowice -4.9*C, Zakopane -10.9*C

26 listopada 2015, godz 19:50: dom -3.1*C, zastoisko -9.0*C, Katowice -3.4*C, Białystok -6.4*C

Na początku stycznia br. niestety nie było mnie w domu i nie przeprowadzałem pomiarów, a bardzo szkoda bo np. 4 stycznia moja stacja notowała -16.6*C, co porównując średnie różnice temperatury pozwala sądzić że na zastoisku zmierzyłbym wtedy temp. w granicach -23/-24 stopni.

16 stycznia 2016, godz 18:30: dom -6.3*C, zastoisko -14.2*C, Katowice -5.2*C, Terespol -9.7*C
16/17 stycznia 2016, Tmin: dom -7.5*C, zastoisko -16.1*C, Katowice -8.2*C, Terespol -18.9*C
(tej nocy niestety około 22 nadeszły chmury i się już nie rozchmurzyło, gdyby nie to wynik byłby zdecydowanie poniżej -20*C, Racibórz oddalony o 60 km od Katowic miał czyste niebo aż do rana i zanotowano tam tej nocy -14.7*C, a o 18:30 miał dopiero -5*C, podczas gdy zastoisko miało już wtedy -14.2*C)

18/19 stycznia 2016, Tmin: dom -10.6*C, zastoisko -17.3*C przy gruncie -18.1*C, Katowice -9.3*C, Jelenia Góra -21.5*C (Jelenia bez konkurencji, ale drugi Terespol miał ,,tylko" -16.2*C :) )

19 stycznia 2016, godz 19:30: dom -9.1*C, zastoisko -17.5*C, Katowice -8.7*C, Jelenia Góra -17.2*C
19/20 stycznia 2016, Tmin: dom -10.0*C, zastoisko  -18.5*C przy gruncie -18.8*C, Katowice -10.1*C , Jelenia Góra -20.1*C (podobnie jak 16.01, już o 22 nadeszły chmury i nici z dalszych spadków)

Chociaż temperatury przy gruncie mierzyłem tylko kilka razy, to jednak daje się zauważyć podobna zależność jak w zastoisku Funtensee, gdzie temp przy ziemi niewiele się różni od tej na 2m.  :)

Także tak w skrócie:
- Różnica w temperaturach między zastoiskiem a moim domem, oddalonym o 750 m, wynosi średnio ok. 7 stopni, rekord to 8.5 stopnia.
- Zastoisko mimo tego, że znajduje się na południu Polski, nie w górach i do tego 10 km od serca Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, to ma takie momenty że bije na głowę ,,renomowane" bieguny zimna takie jak Suwałki czy Terespol.
- Póki co najniższa temperatura jaką zanotowałem tam ,,oficjalnie" w tym roku to -18.5*C, czyli 8.4 stopnia chłodniej niż w Katowicach w ten sam dzień, mam nadzieję że najlepsze jeszcze przede mną :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2016, 17:25:16 pm wysłana przez Michau222 »

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
Odp: [Wojkowice] [Zastoisko mrozowe] [Klimat]
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2016, 18:23:33 pm »
- Zastoisko mimo tego, że znajduje się na południu Polski, nie w górach i do tego 10 km od serca Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, to ma takie momenty że bije na głowę ,,renomowane" bieguny zimna takie jak Suwałki czy Terespol.
Nie jest w górach, ale wysokość 257 m n.p.m. i otoczenie pagórkami > 300 m n.p.m. swoje robi. W dodatku Suwałki i Terespol to nie są najmocniejsze stacje IMGW pod względem T min. Przy czym fajnie, że badasz możliwości tego typu miejsca.

- Póki co najniższa temperatura jaką zanotowałem tam ,,oficjalnie" w tym roku to -18.5*C, czyli 8.4 stopnia chłodniej niż w Katowicach w ten sam dzień, mam nadzieję że najlepsze jeszcze przede mną :)
Bardzo możliwe, że prędzej czy później zanotujesz ponad 30-stopniowe mrozy. Miejsce ma niezły potencjał i teoretycznie raz na jakiś czas mogą się tam zdarzać spadki T min poniżej -30°C (wskazuje na to też duża różnica w stosunku do katowickiej stacji, która przecież nieraz notowała spadki T min znacznie poniżej -20°C).

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2016, 18:26:57 pm »
Witaj na forum.
Takie dziury wszędzie występują niezależnie czy mieszkamy na północy, na południu na wschodzie czy na zachodzie. Sam mieszkam w takiej dziurze to wiem coś na ten temat. Fajnie jakbyś kupił dt-2 lub termio. Dt-2 jest stosunkowo tani i wtedy na 100% będziesz pewny pomiarów. W różnych zakresach temperatury termometr może mieć różny błąd. Nie mówię, że masz błędne pomiary, ale zawsze lepiej mieć 100% pewność a dt-2 tą pewność daje.
Pamiętaj także o tym, że termometr bez osłony pokazuje mniej jak w osłonie czy klatce. 

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2016, 18:34:24 pm »
Ciekawa relacja, twoje początki badania nad zastoiskiem było zupełnie takie same jak moje w sierpniu 2012.  :)
Ciekawa lokalizacja, musi być zimno skoro jest w obniżeniu oraz blisko rzeki. A to że masz duża różnica temperatury w odległości mniejszą niż 1 km to niesamowite bo różnice były większe niż u mnie w odległości 3,5 km (rekord w tym samym czasie to 11,4 C).
Widzę, że nie używałeś osłony a powinieneś bo bez tej osłony temperatura zaniżyła choć niewiele 0,5-1 C. To z powodu bezwładności.
Dobrze i tak trzymaj, na pewno zanotujesz -30 stopniowy mróz a tak niby bardzo blisko Katowic. Do tej pory myślałem, że na lotnisku w Katowicach potrafiło być mocno zimniej niż w samym centrum a widzę, że twoje zastoisko jest jeszcze o wiele mocniejsze.
Ciekawe ile będzie w sobotę rano, może być poniżej -20 C?
Ponieważ tam leży nisko to latem mogą być wysokie temperatury niż w górach a amplituda dzienna 30 C może nie byłby to problem (np. +7 na +37 C). Może prędzej jeszcze ponad 25 C niż 30 C ale i tak dużo jak na tutejsze miejsce.
Fajne by była stacjonarna stacja tylko moim zdaniem potrzebne są ogrodzenie aby nikt nie ukradł tylko trzeba pogadać z właścicielem działki.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2016, 18:36:07 pm wysłana przez Ardo »

Offline Michau222

• Zastrzeżona
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2016, 21:01:04 pm »
Dt-2 jest stosunkowo tani i wtedy na 100% będziesz pewny pomiarów.

Znalazłem za 136 zł, niby mało, ale niby jednak dużo jak rzecz, którą się zostawia bez opieki w terenie, ale będę nad tym myślał w przyszłości :)
... Jednak widze ten termometr ma 1 zasadniczą wadę - kabel ma długość tylko 1 m, więc pojawia się problem jak go umieścić? Przecież nie będzie mógł tak sobie zwisać z tego kija.

Widzę, że nie używałeś osłony a powinieneś bo bez tej osłony temperatura zaniżyła choć niewiele 0,5-1 C. To z powodu bezwładności.

Jak taka osłona powinna wyglądać? Może być np. zamknięte pudełeczko plastikowe z wywierconymi dziurkami 3 mm? Masz gdzieś dokładne fotki swojej?

Do tej pory myślałem, że na lotnisku w Katowicach potrafiło być mocno zimniej niż w samym centrum a widzę, że twoje zastoisko jest jeszcze o wiele mocniejsze.

Lotnisko w Pyrzowicach ma jedną zasadniczą wadę - jest położone na wielkiej równinie pustego terenu i nawet najlżejszy podmuch wiatru wszystko rozwiewa (jest tylko z 1 strony otoczone pagórkami).
No i najważniejsze - nie leży w dolinie :)

Ciekawe ile będzie w sobotę rano, może być poniżej -20 C?

Jeśli chmury nie zakryją to są bardzo duże szanse, jak już ok. godz 20 potrafiło być -18, gdzie u mnie było -10, myśle że prognoza UMPL dla moich terenów na jutrzejszą noc (-10) niedoszacowuje troszkę możliwych spadków w związku z prognozowanym brakiem zachmurzenia.

A to że masz duża różnica temperatury w odległości mniejszą niż 1 km to niesamowite

Właściwie to rekord jaki zmierzyłem to 5.5 stopnia na odległości 120 metrów i różnicy w wysokości 8 metrów :)
Pomiar z 19 stycznia, godz 19-19:25, użyłem tego drugiego termometru ,,mobilnego", podczas gdy 1 pozostawał w zastoisku.
Oto temperatury jakie zmierzyłem (oznaczenia na mapie):

1 (zastoisko) -17.5*C
2 -15.6*C
3 -11*C
4 -16.5*C
dom -9.1*C

Także między 3 a 4 jest 120 m różnicy w odległości i 5.5 stopnia w temperaturze, bardzo jest ciekawe odczucie zimna jak się schodzi w dół z tego pagórka :)
Dla mnie to raczej logiczne, zimne powietrze zachowuje się jak woda, wypełnia najniżej położone obszary, a to co wystaje ponad nią, jest cieplejsze.
Zastanawia mnie jedynie że 4 była zimniejsza od 2, która jest położna 2m niżej, być może dlatego że 4 ma stok północny, a 2 południowy, który na skutek praktycznie braku śniegu w dzień się rozgrzał i jeszcze oddawał ciepło.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2016, 21:16:26 pm »
Jednak widze ten termometr ma 1 zasadniczą wadę - kabel ma długość tylko 1 m, więc pojawia się problem jak go umieścić? Przecież nie będzie mógł tak sobie zwisać z tego kija.
Wystarczy umieścić w pudełku i zakleić wokół kija albo najpierw wybić gwoździa przez pudełko do kija.

Jak taka osłona powinna wyglądać? Może być np. zamknięte pudełeczko plastikowe z wywierconymi dziurkami 3 mm? Masz gdzieś dokładne fotki swojej?
Przecież chyba na twojej stacji koło domu jest osłona? No i podobnie może być z wyglądu. Jeśli liczy ci tylko minimalne temperatury to wystarczą kilka białych doniczek z dziurką o średnicy około 4 cm.

Offline Michau222

• Zastrzeżona
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2016, 19:20:42 pm »
skonstruowałem osłonę. godz 17:50: dom -8.5 zastoisko w osłonie -17.1 bez osłony -18.0. Prawdopobnie osłona się jeszcze nie ochłodziła, bo podjechałem autem i stałem tylko kilka min bo poszedłem dalej. Niestety się nie dowiem jaka finalnie była by różnica bo jak przedzierałem się przez krzaki z tym bez osłony (ten z osłoną został na kiju) to urwała się sonda :( także zobaczymy co ten 1 czujnik wykaże, mam nadzieje że mnie nie zawiedzie do rana, bo zapowiada się ciekawie

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2016, 20:12:19 pm »
-17,1 C o godz. 17:50 to naprawdę niezły wynik jak na tej wysokości, ładnie.

Offline Michau222

• Zastrzeżona
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2016, 00:25:52 am »
fotka z 17:50

Godz 23:50 dom -12.3*C zastoisko (osłona) -23.1*C Katowice -9.9*C Jelenia Góra -20.1*C

Niestety nie mam zdjęć z tej godziny, gdyż szedłem akurat ,,po drodze", a bateria w telefonie przy tych temperaturach szybko traci moc i nie dało się użyć flesza, ale dokumentacja będzie rano w takim razie.
No i chyba lepszego wyniku nie będzie gdyż pokazał się wiatr, póki co 5 km/h u mnie przy domu, ale obawiam się że w związku z nadchodzącym ociepleniem będzie się wzmagał...

Offline Michau222

• Zastrzeżona
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 23, 2016, 11:28:15 am »
Wiatr jednak ucichł i udało się zejść jeszcze troszkę niżej :)

22/23.01.2016, Tmin: dom -14.2*C, zastoisko -24.6*C, Katowice -16.5*C (to ciekawe!), Jelenia Góra -21.3*C, Jabłonka -25.0*C (no tu akurat było ciut zimniej, bardzo jestem ciekaw ile Ardo zmierzył, bo zawsze ma na torfowisku te kilka stopni zimniej od Jabłonki)

Widok z wału na mrozowisko

Jako że zastoisko znajduje się ok. 7 m poniżej poziomu rzeki (osiadanie terenu na skutek szkód górniczych + uregulowanie rzeki) to nie dotarła tam mgła, utrzymywała się ona kilkanaście metrów nad ziemią równo z wysokością krawędzi wału, widać to dokładnie na zdjęciach, drzewa rosnące na zboczach wału od pewnego miejsca w dół nie mają szadzi, a te w zastoisku nie mają wcale.

Sępy już płyną po chleb :) (rzeka Brynica nie zamarza nigdy z powodu ścieków zrzucanych do niej w Piekarach Śląskich, najwyżej lekko przymarza od brzegów, to z prawej strony zamarznięte to potok Jaworznik)

Przynajmniej do końca stycznia spokój z mrozami, z wyniku dzisiejszej nocy jestem bardzo zadowolony, chociaż po cichu liczyłem na poniżej -25.
Teraz tylko gdybać ile było w tym miejscu 11.02.2012, kiedy u siebie na stacji notowałem -22.3*C (rekord stacji, a działa od września 2009)
... albo 23.01.2006 (notabene równo minęło równo 10 lat od najzimniejszej nocy w XXI wieku w Polsce (chyba że któraś była jeszcze zimniejsza?)), kiedy Katowice miały -26.8*C, lotnisko Pyrzowice -29*C, a najzimniejszy Sulejów -32.1*C, przy takich warunkach jak wtedy -35*C wydaje mi się całkiem realne.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2016, 11:34:23 am wysłana przez Michau222 »

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 23, 2016, 13:27:54 pm »
Uwzględniając błąd pomiaru w tak niskim zakresie dla tego typu urządzeń to jakieś +/- 2stopnie. Nie mniej jednak miejsce wyjątkowe. Sprawdziłem dane ze stacji leśnych w woj. Katowickim i w miejscowości Kobiór (na południe od Tychów) -21st.C

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 23, 2016, 13:34:11 pm »
Osłona powinna inaczej wyglądać, ta ma za mała przepuszczalność powietrza i no nietypowy wygląd.

jestem ciekaw ile Ardo zmierzył, bo zawsze ma na torfowisku te kilka stopni zimniej od Jabłonki

Tak się dzieje jak nie ma mgły. Niestety była mgła a różnica wyniosła tylko 2 C.

Offline martin87

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Siechnice
  • Reputacja: 17
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 23, 2016, 17:17:58 pm »
Osłona powinna inaczej wyglądać, ta ma za mała przepuszczalność powietrza i no nietypowy wygląd.

A musi być osłona na czujnik do pomiaru tmin?  Nie dzieje sie tak że ma bezwładność i nie wyłapie minimum? Nie wystarczy zabezpieczenie tylko od opadów? Prosilbym o wyjaśnienie co daje osłona do pomiaru tmin?

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 23, 2016, 19:32:30 pm »
A musi być osłona na czujnik do pomiaru tmin? Nie dzieje sie tak że ma bezwładność i nie wyłapie minimum? Nie wystarczy zabezpieczenie tylko od opadów?
Musi być osłona gdyż to zabezpiecza przed bezwładnością czujnika, który zaniża temperaturę. Osłona też chroni przez opadami tak jak pisałeś i musi mieć odpowiedni kształt bo taką osłonę co ma Michau222 to przy opadzie śniegu z wiatrem po prostu zatyka i blokuje dostęp powietrza z zewnątrz. W przypadku deszczu z wiatrem to utworzy tam zbiorniczek wody. Chyba też przez promieniowaniem rozproszonym nocą.

Offline Michau222

• Zastrzeżona
  • Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 28, 2016, 23:44:26 pm »
Musiałem zaspokoić swoją ciekawość jak wygląda ochładzanie się powietrza w zastoisku w warunkach ciepłej, atlantyckiej masy powietrza jaką obecnie mamy nad Polską.

Godz 22:45: dom -0.7*C zastoisko -7.9*C Katowice +1.7 Jelenia Góra -2.3*C

Jak widać różnica jest 1-3 stopnia mniejsza niż podczas zalegania chłodniejszych mas powietrza, jednak wynik wciąż ciekawy, zobaczymy co noc przyniesie :)