Radiosonda Vaisala jako mini stacja meteo

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Radiosonda Vaisala jako mini stacja meteo  (Przeczytany 8768 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
Radiosonda Vaisala jako mini stacja meteo
« dnia: Grudzień 06, 2015, 11:47:53 am »
Stałem się posiadaczem radiosondy meteorologicznej Vaisala co prawda sonda jest po użytku IMGW ale jej przyrządy są nadal sprawne i co ważne jest zasilana bateriami suchymi zwykłe paluszki Panasonic. Sondę nabyłem z odzysku od znajomego z Wrocławia i posiada jeszcze komplet orginalnych baterii w które została obdarzona sonda, zanim ją wysłał to zadzwonił do IMGW ich powiadomić o znalezieniu IMGW jej nie chciało i po podaniu nr seryjnego podali kiedy została wysłana Wrocław 28.07.2015 12 GMT.
 Jej model to:
Radiosonda meteorologiczna Vaisala SGPD RS92 w jej skład wchodzą instrumenty do pomiaru:

wilgotności powietrza
ciśnienia
temperatury
temperatury punktu rosy
kierunku i prędkości wiatru

i tu uwaga pomiar i kierunek wiatru mierzone są za pomocą modułu GPS który jest na wyposażeniu sondy.

Zdjęcia i opis:

Długi srebrny pałąg służy do mierzenia wilgotności powietrza temperatury
antena obok niego to antena GPS służy do określania pozycji wysokości sondy oraz kierunki i prędkości (obliczenie kierunku i prędkości wiatru)

Sonda nadaje w zakresie 400 - 406 MHz przy pomocy odpowiedniego oprogramowania i sprzętu można odbierać z niej dane soda w warunkach domowych posłużyć może jako stacja meteorologiczna margines błędu przy pomiarze RH, TEMP, CIŚNIENIA wynosi 0.1 st.C 3 hPa. Zasilana jest bateriami suchymi paluszkami o o napięciu 1,5V 6x1.5=9V baterie można zastąpić zasilaczem 9 woltowym.

Powoli rozpoczynam testy ze sondą RS92 SGPD VAISALAj. Ta sonda akurat nadaje w modulacji NFM na częstotliwości (402,653 MHz do dekodowania sygnału używam programu SDR#oraz tunera DVB-T LV5Deluxe i orginalnej antenki która jest do niego dołączona) poniżej screen z widmem sygnału a do dekodowania danych używam SondeMonitor:

Sonda przechodzi kalibrację przyrządów pomiarowych za każdym razem po uruchomieniu programu mimo zapisywania logów z kalibracji  po skalibrowaniu sonda zacznie podawać prawdziwe koordynaty które mierzy.

Kalibracja:

Między między sondą a programem jest rozbieżność w transmisji program SDR pokazuje 402,650 MHz z kolei program odbierający dane 402,700 rozbieżność około 3 - 5 MHZ MHz.

I pokazuje dane rzeczywiste zdekodowane w programie Sonde Monitor :

po lewej stronie dane w formacie RAW.txt i okno procesu pracy sondy

Jedynie brak koordynatów z modułu GPS ponieważ może być on uszkodzony albo nie może złapać sygnału ponieważ sonda leży na parapecie w pozycji poziomej "leżącej".

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
Odp: Radiosonda Vaisala jako mini stacja meteo
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2015, 04:56:48 am »
Świetna sprawa! Nic tylko pogratulować :) Vaisala to w końcu klasa sama dla siebie.
Badałeś jej zasięg?

edit:
Z tego co widzę to one są zaskakująco tanie - ktoś na yt pisał, że jakiś holenderski serwis sprzedaje je za jedyne 17,5 € (+wysyłka)! W takim momencie człowiek zastanawia się czemu domowe stacje meteo są takie drogie?

Jak rozumiem z poziomu IMGW to one są jednorazowego użytku? Gdziekolwiek opadną to tam już zostają jako śmieć (trochę mało ekologicznie, bo to w końcu elektrośmieć), chyba że ktoś ją znajdzie?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2015, 05:20:25 am wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2015, 11:42:27 am »
Z tego co wiem, obecnie IMGW używały do wielorazowego użytku ze względu na duży koszt a także póki działa dalej z GPS i anteną, to nie wyrzucają.

Myślę, że może używają przez miesiąc zanim uszkodzi coś ważnego jak GPS.
Dziwne, że holenderski serwis sprzedaje tak tanio antenę oraz GPS i czujnik, firma Vaisala by nie miała na siebie dobre zyski.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 07, 2015, 21:01:56 pm »
Tutaj jest:
http://www.vandijkenelektronica.eu/index.php?id_product=965&controller=product&search_query=vaisala&results=1
tak jak wspominałem jedynie 17, 5 € brutto za całkiem nowy sprzęt mierzący dokładnie temperaturę, wiatr, ciśnienie oraz wilgotność, posiadający lokalizator GPS  (+antena) oraz dość silny moduł nadawczy (60mW) z anteną i do tego oznaczony marką Vaisala.
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Dawid_G

• Prezes
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 08, 2015, 16:24:26 pm »
IMGW używa softów które rejestrują 2 sondy na dobę i logi zostają w pamięci bazy danych dla tego używają jej jednorazowo. I też kto by od nich chciał jeździć po Polsce i szukać puszki z balonem, trzeba też brać pod uwagę to że gdy sonda doleci to stratosfery około 30 km balon pęka i sonda spada kilka m/s i uderza o ziemię, drzewa itp. wtedy może dojść do uszkodzenia jakiś instrumentów. Moja sonda akurat została odnaleziona zawieszona na drzewie z balonem jeszcze dało się to ujrzeć dopiero po opadnięciu liści z drzewa.

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
  • Miejsce pobytu: Warszawa
  • Reputacja: 212
    • Meteorologia i synoptyka
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 08, 2015, 20:28:45 pm »
Świetny pomysł! Można z tego zrobić prostą stację bezprzewodową, wystarczy SDR-RTL.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 08, 2015, 20:45:41 pm »
Świetny pomysł! Można z tego zrobić prostą stację bezprzewodową, wystarczy SDR-RTL.
Zastanawiam, czy radiosonda byłaby dobrym pomysłem na umieszczenie w klatce skoro można pobierać dane za pomocą fali radiowej?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 08, 2015, 20:47:46 pm wysłana przez Ardo »

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 08, 2015, 22:40:19 pm »
Zastanawiam, czy radiosonda byłaby dobrym pomysłem na umieszczenie w klatce skoro można pobierać dane za pomocą fali radiowej?

Myślę, że dla Ciebie byłoby to świetne rozwiązanie. Mógłbyś pokusić się o nieco lepsze zasilanie niż zwykłe paluszki (raczej nie zniosłyby długo Twoich mrozów). Zastanawiam się jak wyglądałaby propagacja fal. Te radiosondy nadają na częstotliwości ok. 400 MHz - generalnie jak sonda jest już wysoko, to odbierałem jej sygnał z odległości 250 km. Wszystko zależy czy nie ma dużych przeszkód między Tobą a klatką, bo takie fale nie ulegają odbiciu ani silnej refrakcji.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2015, 17:16:50 pm »
No tak dzięki za info, w bezpośrednim kierunku jest tylko jeden budynek sąsiada oraz mniejsze drzewa a następnie zupełnie brak. Zarówno z punktu widzenia okna jak i z dachu nie widać klatkę bo jest za domem sąsiada.

Offline mateuszr

• Admini
  • Super Member
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 09, 2015, 20:32:31 pm »
Dom nie powinien być przeszkodą, najbardziej tłumi tutaj gleba, więc chodzi o horyzont optyczny wynikający z krzywizny Ziemi. W ogóle wpadłem na pewien fajny pomysł jak można by wykorzystać [Arduino], ale zacznę to realizować po obronie inżynierki.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 09, 2015, 21:05:54 pm »
W ogóle wpadłem na pewien fajny pomysł jak można by wykorzystać [Arduino], ale zacznę to realizować po obronie inżynierki.
Słyszałem kiedyś, fajna rzecz aczkolwiek trudna. No cóż poczekajmy bo słabo znam na takich elektroników jak Arduino.

Offline Dawid_G

• Prezes
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2015, 16:09:58 pm »
Co do zasilania w warunkach domowych to urzywam zasilacza 9v a do klatki może jakieś ogniwo słoneczne z przemiennikiem na 9v ale niewiem czy dobrze pizzę  )