12 października

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 12 października  (Przeczytany 4915 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
12 października
« dnia: Październik 12, 2015, 07:35:00 am »
W Krakowie sypie śnieg dość intensywnie mniej więcej zgodnie z prognozami. W mojej części Krakowa krajobraz już się trochę zabielił.

A co do temperatury, dzisiaj rano wyróżnia się Jelenia Góra, o godz. 7 było tam -7,2°C. Dodam, że w latach 1951 - 2007 październikowe T min w Jeleniej Górze to tylko -8,7°C z 28 października 2003, czyli teraz niewiele brakuje.

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
Odp: 12 października
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2015, 08:22:41 am »
Niespodzianka w Tarnowie utworzyła się stała pokrywa śniezna. Aktualnie 1,2cm i solidny opad śniegu :)

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 12, 2015, 08:41:02 am »
U mnie spadło 9 cm śniegu w ciągu 6 godzin i dalej pada.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 12, 2015, 09:45:03 am »
Moja miejscowość zaczyna doświadczać zjawiska "okiści" - straż już raz interweniowała z powodu zbyt nachylonego drzewa obciążonego przez śnieg.

Noc oraz poranek przyniosło całkowite zachmurzenie. Jakoś w drugiej połowie nocy rozpoczęły się ciągłe opady o natężeniu słabym i umiarkowanym. Prawdopodobnie początkowo był to deszcz, który później zamienił się w śnieg. Poranek przynosi umiarkowany opad śniegu.

O drugiej było 4 C., o 8-ej stacja pokazała 1.8 C.

W pierwszej połowie nocy występował słaby, umiarkowany i dość silny, a chwilami silny wiatr z północnego wschodu. W drugiej połowie nocy i o poranku jest on słaby.

Spadło całkiem sporo śniegu(na obecną chwilę nie mam jak to zmierzyć), trawa prawie całkiem jest zakryta. Drzewa uginają się pod pokrywa śnieżną.

Offline Areecki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Osiek ( świętokrzyskie )
  • Reputacja: 38
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 12, 2015, 09:55:49 am »
U mnie pada mokry śnieg od godzin wczesno-porannych, temperatura jest stabilna i od kilkudziesięciu minut obserwacji utrzymuje się
na niemal stałym poziomie +0,4*C, gdyby nie wiatr to efekt okiści byłby jeszcze bardziej niebezpieczny i zdumiewający, miejscami jest około 8-10 cm mokrego śniegu.
Chwilami brakuje energii elektrycznej.

Grupa Amatorskich Stacji Pogody na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/

Offline mirek

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Düsseldorf
  • Reputacja: 9
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 12, 2015, 10:44:44 am »
koleżanak mi podesłała fotki z miejscowości Brzezna - Litacz kolo Nowego Sącza , wysokośc okolo 450m npm. kilka cm jest tak na oko.

Tymczasem u mnie w Dusseldorfie złota niemiecka jesień :D

« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2015, 10:58:30 am wysłana przez mirek »

Offline Wolfer

• Prezes
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 12, 2015, 10:47:12 am »
Przyszła Zima  ;D

« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2015, 10:54:16 am wysłana przez Wolfer »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 12, 2015, 11:35:42 am »
Jak na Tarnów to pokaźna pokrywa śnieżna, może pamiętasz ile było wtedy w 2009 roku?

Offline Wolfer

• Prezes
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 12, 2015, 11:40:38 am »
Tarnów i pogórze :) w 2009 było zdecydowanie więcej śniegu na pogórzu 16cm. Zdjecią zachowały sie na forum ale nie moge ich odszukać

Offline Areecki

• Zastrzeżona
  • Junior Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Osiek ( świętokrzyskie )
  • Reputacja: 38
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 12, 2015, 12:47:00 pm »
W chwili obecnej u mnie ociepliło się z +0,3*C do +0,7*C , opad jest słabszy i generalnie teraz w 80 procentach pada deszcz ;(
Pokrywa szybko znika, opada i robi się ciapa, a jeszcze kilka godzin temu zapowiadały się piękne widoki.
Przez 1,5 h nie miałem dostępu do prądu .

Grupa Amatorskich Stacji Pogody na FB : https://www.facebook.com/groups/750342651716988/

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 12, 2015, 13:22:13 pm »
Dzisiaj równo o 7 w Szuszalewie było -8,1°C.

Offline hurricane

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Tarnowiec k/Tarnowa
  • Reputacja: 14
    • ISM Tarnowiec
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 12, 2015, 14:20:25 pm »
Tarnowiec koło Tarnowa, o godzinie 6 UTC stała pokrywa 3 cm. Potem jeszcze przybyło, a teraz ubywa, opad

Przez najbliższe kilka dni nie będzie z mojej stacji danych w trybie online ze względu na poważną awarię komputera. Na szczęście konsola stacji ma jeszcze w pamięci miejsca na tydzień pomiarów. Nowy sprzęt jest już kombinowany, no i wszystkie dane skopiowałem 3 dni temu jakby nieświadomie przewidując nieszczęście.

Offline Paweł 1

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Gnojnik - Małopolska
  • Reputacja: 2
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 12, 2015, 17:43:17 pm »
U mnie w Gnojniku dużo większy opad jak 6 lat temu. Wykonałem pomiar pokrywy śnieżnej i wynosi ona 11 cm. W pobliskim Brzesku śniegu jest mniej i jest dużo bardziej brejowaty . W całym powiecie brzeskim strażacy mają dużo roboty z gałęziami ,które łamią się jak zapałki. W dalszym ciągu pada gęsty śnieg , który czasami jest bardzo drobny a czasem padają bardzo duże płaty. Temperatura o 6 rano wynosiła +0.4 st , o 16 popołudniu +1.1 st a teraz +0.3 st C.

Offline lubelak

• Admini
  • Senior Member
  • Reputacja: 18
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 12, 2015, 19:12:07 pm »
Trochę fotek przybyło także na naszym profilu:
https://www.facebook.com/meteomodelpl?fref=ts

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 12, 2015, 19:31:28 pm »
Maksymalnie miałem zaledwie 0,1°C no coś takiego a blisko było mrozu w ciągu dnia. Co ciekawe Jabłonka miała aż 2,2°C a w Ratułowie 1,2°C, Poroninie 1,1°C i Zakopanem 0,9°C. To nie pierwszy raz by miałem zimnej niż w okolicy w ciągu dnia szczególnie w zimie a IMGW i tak nie wie, że w Cz. Dunajcu potrafi mieć niższą temperaturę maksymalną. Obecnie -0,4°C i pada śnieg ale już słaby oraz leży 8 cm śniegu.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2015, 20:10:35 pm wysłana przez Ardo »

Offline Paweł 1

• Newbie
  • *
  • Miejsce pobytu: Gnojnik - Małopolska
  • Reputacja: 2
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 12, 2015, 22:50:18 pm »
Bardzo ciekawe Ardo ,bo u mnie w Gnojniku leźy jeszcze 13 cm sniegu ale już zaczyna padac bardzo słabą mżawka. Na pewno te opady z rekompensują bilans wodny w mojej okolicy. Studnie niemal wysychają a taki opad śniegu to dla nich wybawienie. Obecnie na czczujniku 0.2 st C powyźej  zera ale wilgotność wynosi 100 % i jest bardzo gęsta mgła.

Offline Michal

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: okolice Śremu
  • Reputacja: 6
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 13, 2015, 10:51:35 am »
Minimalnie miałem -1,4 stopnia, a maksymalnie 6,1 stopnia. Do około południa jeszcze świeciło słońce, a później się zachmurzyło. Słabe opady deszczu lub mżawki pojawiły się koło godziny 14. Wieczorem temperatura spadła prawie do zera, ale śnieg nie padał.

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 13, 2015, 16:35:32 pm »
Takiej awarii prądu to dawno nie miałem. Jak wyłączyli wczoraj prąd o 11-ej, to pojawił się dopiero dzisiaj o 13-ej. Przyczyną było zerwane linie wysokiego napięcia.

Wczorajszy dzień oraz pierwsza połowa nocy minęły pod znakiem całkowitego zachmurzenia. Do godzin popołudniowych padał ciągły, umiarkowany śnieg. Potem jego natężenie spadło do małego, a wieczorem całkiem zanikły. Od wieczora pojawiło się zamglenie.

W godzinach południowych występował słaby i umiarkowany wiatr z północnego wschodu. W drugiej połowie dnia był on słaby.

T.max wyszła zaskakująco wysoka - 4 C. Zastanawiam się, czy mur budynku nie miał na to wpływu.

W moim przypadku nie ma co porównywać wczorajszy dzień z dniem października 2009. Sześć lat temu nie było u mnie pokrywy śnieżnej, a i opady były zmienne(stała pokrywa pojawiła się dopiero za Kalwarią). Wczoraj natomiast pokrywa była całkiem spora(jak na ten miesiąc), a szkody ze śniegu też były nie małe.