29 sierpnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 29 sierpnia  (Przeczytany 1607 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
29 sierpnia
« dnia: Sierpień 29, 2015, 11:10:46 am »
Do tej pory w Jabłonce spadło tylko 4,3 mm (u mnie 11,5 mm) i przez to od kilku dni na Orawie wybuchały pożary traw i torfowiska. Wczoraj wieczorem kolega z Jabłonki przesłał zdjęcia z torfowiska:

Dzisiaj też znowu wybuchł pożar, niedawno bo 10:30

Rano miałem minimalnie 14,2 C i jest na razie spokojnie ale bardzo sucho. Teraz +24 C i ciekawe, że jutro i pojutrze mogę mieć 32 C lub trochę więcej a to byłaby najwyższa temperatura tego roku w dość późnym czasie a prawie byłoby we wrześniu.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
Odp: 29 sierpnia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2015, 20:47:09 pm »
Ardo, podobno i torfowisko się już zajarało- jest podejrzenie że pali się torf. Przy tej pogodzie to taki pożar może trwać i miesiąc. :/ Zwłaszcza, że są problemy z dojazdem dla dużych wozów strażackich(między innymi z SP Cz. Dunajec).
pozdrawiam, Łukasz

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2015, 20:52:07 pm »
Nie ma to jak przejście bezobjawowego frontu. Dobrze, że chociaż się ochłodziło.

Druga połowa nocy minęła pod znakiem zachmurzenia małego, umiarkowanego i dużego. Poranek przyniósł zachmurzenie duże, w ciągu dnia było pochmurno z przejaśnieniami, dopiero wieczorem doszło do rozpogodzeń - zachmurzenie stało się umiarkowane i małe.

W ciągu dnia wiało sobie słabo, chwilami umiarkowanie z północnego wschodu. Wiatr zanikł wieczorem.

T.min wyniosła około 20 C., maksymalna sięgnęła 25.8 C.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2015, 20:57:02 pm »
Ardo, podobno i torfowisko się już zajarało- jest podejrzenie że pali się torf. Przy tej pogodzie to taki pożar może trwać i miesiąc. :/ Zwłaszcza, że są problemy z dojazdem dla dużych wozów strażackich(między innymi z SP Cz. Dunajec).

Tak, ciężko ugasić torfowisko gdyż potrafi palić na dużej głębokości. Wczoraj był taki pożar na niewielkiej powierzchni to jednak gaśniecie zajmowało aż przez całą noc:

http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/39230/Pozar_torfowisk_w_Jablonce_zdjecia.html

Zużyto aż 200 tysięcy litrów wody a długość linii dochodziła nawet do 1 km. Ciekawe o ile cm obniżył poziom wody na rzece w Jabłonce na wodowskazu. Chyba bez różnicy:

http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=hydro_vod_za&station_id=5821

Wpis:

https://www.facebook.com/ospjablonka/posts/503532293155222?__mref=message_bubble

Dzisiaj maksymalnie 28,1 C i był dość wietrzny dzień.

EDIT

Dopiero teraz sprawdziłem, że najcieplej było dzisiaj na stacji synoptycznej w Lesku- tylko 28,2 C.Więc miałem rzadką sytuację by mieć najcieplejszym miejscem w Polsce. W Łopusznej było dzisiaj nawet 30,1 C i czyżby to było jedyne miejsce w Polsce gdzie był upał?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 29, 2015, 23:53:31 pm wysłana przez Ardo »