16 sierpnia

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 16 sierpnia  (Przeczytany 4327 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
16 sierpnia
« dnia: Sierpień 16, 2015, 08:28:22 am »
I budzi się chyba ostatni upalny dzień przed przerwą . Obecnie +20*C przy zerowym wietrze oraz zachmurzeniu. Tymczasem 150 km na NW od rana niemal stacjonarne burze, generujące ulewny deszcz, w sumie takowe przydały by się w moich okolicach - dawno nie padało. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem dziś max nieco mniejszy jak ostatnio - ok 31*C.

Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
Odp: 16 sierpnia
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2015, 12:58:56 pm »
Gdzie upalny tam upalny - w centrum jesień pełną gębą - zimno (poniżej 20C), nieco wieje i co chwilę pada. Ogólnie padaka. Wracają wspomnienia z II połowy sierpnia 2014..
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2015, 13:21:59 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2015, 13:11:54 pm »
Chochlik, całe południe i wschód przyjmie tą "wstrętną" pogodę z wielką chęcią. :P Najwyższa pora by się ochłodziło i popadało, wystarczy tej upalnej aury.

Kraków właśnie czeka na burzę idącą z południa, ale chyba się nie doczeka. :D
pozdrawiam, Łukasz

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2015, 13:51:32 pm »
Łukasz, deal! taką zamianę biorę w ciemno :D

Wczoraj nie tylko na południu Łodzi, ale również w samych Pabianicach mieliśmy powódź błyskawiczną - m.in. 2 samochody moich znajomych utonęły zatopione w niemal metrowej wodzie.. z drugiej strony sami sobie winni, bo akurat zaparkowali w dołku u zbiegu 2 ulic ;]

« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2015, 14:10:53 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline SEwek22o

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Glinik Charzewski/Podkarpacie
  • Reputacja: 218
  • Łowca burz,sympatyk pogody, fanatyk rajdów
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2015, 14:37:27 pm »
Gdzie upalny tam upalny - w centrum jesień pełną gębą - zimno (poniżej 20C), nieco wieje i co chwilę pada. Ogólnie padaka. Wracają wspomnienia z II połowy sierpnia 2014..
Przedborzu 67 mm deszczu spadło, więc się nie dziwię. Oddam wszystko za +20 stopni, ja naprawdę już mam dośc upału :(

Około 40 km na SW przechodzą burze, generujące ulewne opady ( powoli się przesuwają). Niestety warunki im dalej na NE tym gorsze dlatego nie wiadomo czy do mnie dotrą. Słońce już jednak chowa się za kowadłem burzowym a wiatr z N wzmaga się do 40 km/h. Temp +31.
Żyję by jeździć, jeżdże po to, by żyć [size]

http://www.youtube.com/channel/UCFutOp3ebJ1VtOMQvCQI7DA/videos?view_as=public

Offline Cottonwood

• Senior Member
  • Reputacja: 34
  • leśnik
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 16, 2015, 15:15:19 pm »
Przez woj. małopolskie przemieszczała się burza z najwyższej półki. Miejscami w godzinę spadło 30 mm. Burza była bardzo aktywna elektrycznie. W Krakowie zrobiło się ciemno jak w nocy.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 16, 2015, 15:17:47 pm »
W Krakowie odpaliło jak nigdy. :D Foty później wrzucę.
Nad miastem zderzyły się dwie burze, pod koniec doszedł jeszcze trzeci rdzeń. Pierwsza z nich propagowała na E-NE, przynosząc potężną burzę na zachód od Krakowa, im bliżej miasta tym słabła(ale trochę)- przyniosła silniejszy wiatr i bliskie strzały poza strefą głównego opadu. Strzelało nawet nad mną(centrum miasta)- doziemne po dźwigach budowlanych i wyższych budynkach to coś, czego ponad rok nie widziałem. W tym czasie druga burza(Skawina-Siepraw) nasuwała się od południa. Obydwie chmury charakteryzowało zielonkawo-niebieskie zabarwienie i pewnie sypnęło z nich gdzieniegdzie gradem. Druga burza uruchomiła wyładowań z shelfa nad południową częścią miasta i w pewnym momencie po prostu się zderzyła z pierwszą burzą- jeden shelf szedł od zachodu, a drugi od południa, widok nieziemski. Zaczęło się bombardowanie mojej okolicy doziemnymi przy widoczności 30-50m z powodu ściany deszczu. Było ciemno jak późnym wieczorem, można było ustawić sekundowy czas naświetlania. :D Niestety zdjęć nie dało się już robić, bo zalewało aparat, a i same wyładowania były w postaci łuny i natychmiastowego grzmotu, po kilku aż okna się zatrzęsły.
Trzecia komórka podążała od SE i przyniosła kolejną porcję wyładowań, pompę oraz silniejszy wiatr. Ogólnie burza trwała blisko 2h i była to jedna z mocniejszych w ostatnich latach(pod względem ilości deszczu oraz wyładowań przebiła wielokrotnie wichurę z początku lipca).
Do teraz co pewien czas z kowadła strzelają doziemne niosące dudniący grzmot po całym mieście.

Suma opadu z Woli Justowskiej wynosi już 40mm, a temperatura spadła z 28 do 18*C.

Swoją drogą, jakby burza przyszła godzinę później to Kraków miałby serię 14 dni pod rząd z upałem. A tak to zostaje z, i tak rekordowymi, 13stoma dniami.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2015, 15:53:08 pm wysłana przez Łukasz_B »
pozdrawiam, Łukasz

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 16, 2015, 16:48:13 pm »
U mnie obecnie +30 st.c. i słonecznie zachmurzenie umiarkowane wiatr do 5 m/s z SE.
Temperatura minimalna za dzisiejsza noc wyniosła +20,5 st.c

sytuacja z 14:30 UTC

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 16, 2015, 18:44:47 pm »
Dzień przełomowy dla mojej okolicy - spadł deszcz oraz temperatura nie przekroczyła 30-stu stopni.

Noc i pierwsza połowa dnia: zachmurzenie umiarkowane i duże(chwilami może było małe).
Druga połowa dnia(do 18-ej): pochmurno z drobnymi przejaśnieniami. Między 12.30 a 15-stą przechodziła burza i opady deszczu.
Obecnie: zachmurzenie umiarkowane.

Wiatr: pomijając burzę, to w ciągu dnia wiało sobie słabo i umiarkowanie ze wschodu.
Temperatura: minimalna wyniosła 17 C., maksymalna 28.3 C.

Opis burzy: jeśli chodzi o aspekt wizualny to burza prezentowała się nieźle. Wału nie było, ale samo szybkie poruszanie się niskich(dopiero co utworzonych) chmur na swój sposób robiło wrażenie. Ucztą dla oka były wyładowania. Formacja liniowa była bardzo aktywna elektrycznie(zwłaszcza na początku istnienia burzy), dzięki czemu można było podziwiać piękne pioruny(choć część była przesłonięta ścianą deszczu). Gdy formacja powoli mnie opuszczała, to wyładowania coś upodobały sobie moją okolicę. Dawno tyle piorunów nie uderzało tak blisko - z pięć uderzyło na tyle blisko, że po błysku od razu był grzmot. Same grzmoty było słychać jeszcze półtorej godziny po odejściu linii.
Pod względem wiatru czy deszczu to szału nie było - wiatr był słaby i umiarkowany(chwilami może dość silny) z zachodu(pojawił się na początku opadów deszczu). Co do deszczu to był umiarkowany i intensywny. Podczas odchodzenia formacji padało bardzo intensywnie przez kilka minut. Między 13.30 a 15-stą występowały ciągle opady deszczu o natężeniu słabym, chwilami umiarkowanym.
Burza zbiła temperaturę z 28.3 C. do 21.8 C.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 16, 2015, 20:29:08 pm »
Minimalnie 12,9 C a maksymalnie na dzisiaj miałem zaledwie 23,3 C choć prognozowało na 29 C. Burza przeszkodziła i spadło 3 mm opadów. Później niebo się rozjaśniło, w lesie pokazały grzyby niestety wszystkie były stare.

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 16, 2015, 20:45:04 pm »
U mnie obecnie +30 st.c. i słonecznie zachmurzenie umiarkowane wiatr do 5 m/s z SE.
Temperatura minimalna za dzisiejsza noc wyniosła +20,5 st.c

Dawid u mnie dzisiaj maksymalnie tylko 23.8 stopni ,aż niemożliwe ,że była taka różnica temperatury przecież to tylko dobre 20 km. odległości między nami.

Minimalna dzisiaj to 17.1 stopni ,wiatr słaby do umiarkowanego a zachmurzenie całkowite tylko rano i pod wieczór częściowe.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2015, 20:51:29 pm wysłana przez Twardy »
Janek

Offline Dawid_G

• Prezes
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 16, 2015, 20:48:49 pm »
Dawid u mnie dzisiaj maksymalnie tylko 23.8 stopni ,aż niemożliwe ,że była taka różnica temperatury przecież to tylko dobre 20 km. odległości między nami

Jak na razie przebywam 30 km za Toruniem przepraszam nie napisałem tego jak pisałem post co doprowadziło do zmylenia.

Offline Dawid_G

• Prezes
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 16, 2015, 20:59:21 pm »
Aktualnie u mnie w Kowalewie Pomorskim 24,8 st.c i pochmurno.

sytuacja z 18 UTC

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 16, 2015, 22:08:35 pm »
Średnia t max za okres 1-16 sierpnia wyniosła u mnie aż 27,9 C i według prognozy do końca miesiąca będę miał około 25,2 C z możliwym błędem o -/+0,3 C ale wydaje mi się, że średnia 25 C za sierpień będzie u mnie prawdopodobna. Po pierwsze to byłaby rekordowa wysoka średnia maksymalna a po drugie to byłaby niezwykła a być może rekordowa wysoka średnia za lipiec-sierpień (za lipiec miałem 24,7 C a więc też grubo). Za lato nie wiem ale może być także tylko za czerwiec miałem "zaledwie" 20,1 C.

I pomyśleć, że norma za lipiec to 22 C a sierpień 21 C.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2015, 22:11:00 pm wysłana przez Ardo »

Offline Jan Twardowski

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kaszuby
  • Reputacja: 158
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 16, 2015, 22:24:08 pm »
Średnia t max za okres 1-16 sierpnia wyniosła u mnie aż 27,9 C i według prognozy do końca miesiąca będę miał około 25,2 C z możliwym błędem o -/+0,3 C ale wydaje mi się, że średnia 25 C za sierpień będzie u mnie prawdopodobna. Po pierwsze to byłaby rekordowa wysoka średnia maksymalna a po drugie to byłaby niezwykła a być może rekordowa wysoka średnia za lipiec-sierpień (za lipiec miałem 24,7 C a więc też grubo). Za lato nie wiem ale może być także tylko za czerwiec miałem "zaledwie" 20,1 C.

I pomyśleć, że norma za lipiec to 22 C a sierpień 21 C.

Arnold to u mnie wychodzi trochę zimniej średnia max. za 16 dni sierpnia  27.3  i były u mnie tylko 3 dni z upałem w sierpniu.
Norma stacji w Borucinie oddalonej około 20 km od mojej miejscowości to dla lipca 21.1*C a sierpnia 21.0*C.
Czyli dla sierpnia mamy taką samą.
Janek