Sprzęty manualne meteorologiczne

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: Sprzęty manualne meteorologiczne  (Przeczytany 6863 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Sprzęty manualne meteorologiczne
« dnia: Lipiec 31, 2015, 00:24:47 am »
Czyli takie co działają tradycyjnie w sposób mechaniczny z zapisem na papierze. Zaliczają do tej kategorii termografy, barografy, higrografy, termohigrografy, termohigrobarografy, pluwiografy, rosografy, heliografy, aktynografy (tak, już dawno temu istniał rejestrator nasłonecznienia na bębnie) itp.

Właśnie szukałem w archiwum na Allegro i okazało się, że trafiały naprawdę niezłe ceny jak na rzadkie urządzenia - barografy. W obecnym czasie kosztują aż prawie 3 tysiące złotych a ktoś sprzedał w 2008 roku za zaledwie 30 złotych:

http://archiwumallegro.pl/barograf_tygodniowy_tb20-428365868.html

Albo za 50 zł:

http://archiwumallegro.pl/barograf-607071678.html

Wbrew pozorom, takie urządzenia nie zepsują nawet mając ponad 30 lat. Wystarczy regulacja i niewielka naprawa oraz wymiana rysika aby mieć barograf z dokładnością do 1 hPa.
Lubiłem niemieckie urządzenia bo potrafiły rejestrować z dokładnością do 0,3 hPa a najlepszy jaki mogłem znaleźć to olbrzymi barograf rejestrujący z aż 12 puszek Vidiego i szerokiej taśmy do zapisu. Ten barograf posiada dokładność 0,2 hPa a jeden 1 hPa na papierze przypada aż 3,8 mm. Ładnie to było tylko szkoda jaka jest cena (ponad 5 tys.)

Nie mogę w to uwierzyć, że ktoś sprzedał w 2007 roku barograf za zaledwie 1 zł a ma naprawdę ogromną własną cenę (rzeczywista wartość to 6-7 tysięcy zł!), ten miał 0,5 hPa dokładności.

http://archiwumallegro.pl/stary_barograf_hmorin_jedyny_na_allegro-223095900.html

Trzeba mieć naprawdę szczęście aby mieć dokładniejszy barograf niż dzisiejsze elektroniczne biorąc pod uwagę na cenę. Bo te co dzisiaj amatorzy mają barografy elektroniczne kosztują zwykle po kilkaset złotych a dokładność jest przerażająca zła (-/+ 5 hPa) lub (-/+2,5 hPa).

Interesujący ten przypadek, nie dość, że sprzedawca podawał 1200 zł to jeszcze nie posiadał puszki Vidiego! Jak ma rejestrować ciśnienie nie posiadając tych puszek?  :P

« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2015, 00:31:17 am wysłana przez Ardo »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
Odp: Sprzęty manualne meteorologiczne
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 31, 2015, 08:46:30 am »
Ardo nie myślałeś aby kupić sobie konsolę od Davisa jako barometr? Widzę,  że  od pewnego czasu polujesz na dobry barometr. Ten w Davisie jest bardzo dobry. Dokładność sięga +/-0.3 hpa a rozdzielczość wskazań to 0.1 hPa.  Miałbyś wykres na komputerze a nie na papierze. Też lubię manualne sprzęty, ale nie dałbym nawet 1000 zł żeby mieć zapis ciśnienia tylko na papierze. Zresztą jak chcesz mieć na papierze to możesz sobie wydrukować.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2015, 09:23:53 am »
Ardo nie myślałeś aby kupić sobie konsolę od Davisa jako barometr? Widzę,  że  od pewnego czasu polujesz na dobry barometr. Ten w Davisie jest bardzo dobry. Dokładność sięga +/-0.3 hpa a rozdzielczość wskazań to 0.1 hPa.  Miałbyś wykres na komputerze a nie na papierze. Też lubię manualne sprzęty, ale nie dałbym nawet 1000 zł żeby mieć zapis ciśnienia tylko na papierze. Zresztą jak chcesz mieć na papierze to możesz sobie wydrukować.
A ile kosztuje taki barometr od Davisa? Szkoda by mieć konsolę, którą mierzy tylko ciśnienie, temperaturę pokoju i wilgotność oraz zegar.
Niewątpliwie mimo wszystko barograf jest ważny w razie awarii barometru elektronicznego, co by się stanie jakbyś miał zepsuty w czasie najwyższego ciśnienia? Straciłbyś dane historyczne a barograf mechaniczny może działać i ponad 30 lat. Elektronika niekonieczne. Poza tym jak wiemy komputery też mogą popsuć i stracić dane  a papier nie może być utracony na wiele lat no chyba, że zostanie podpalony.  ;)

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2015, 10:21:45 am »
Barometr jest wbudowany w konsolę. Cena konsoli to jakieś 200-300 USD. Każdy ma Inne priorytety. Osobiście zamiast barometru za 2 tyś zł. Wolałbym kupić całego Davisa za 2500 zł.Miałbym dobry barometr + inne wskaźniki, które mogłyby służyć  za orientacyjny podgląd warunków na zewnątrz.  Lub sama konsolę, ale jak słusznie zauważyłeś dziwnie mieć sama konsolę tylko po to by patrzeć na ciśnienie ☺. Ale jeszcze dziwniej kupić  sam barometr za ponad 2000 zł żeby mieć lepszą dokładność o 0.2 hPa. A co do awarii to przez 5 lat nic się nie dzieje jak na razie.
Oczywiście,  że fajnie mieć manualne sprzęty, ale sam widzisz jakie są ceny. Dlatego chcę zostać dalej amatorem, a pomiar cisnienia z dokładnością do 0.1 hPa zostawiam imgw. Jak chcesz budować profesjonalny system to bez sponsorów  wiele nie zrobisz. Powinieneś zaczynać małymi kroczkami. Pytanie jeszcze o to czy naprawdę potrzebny Ci taki barometr? Nie lepiej inwestować w pomiary temperatury powietrza z których słynie Czarny Dunajec? Do tego jakąś strona  internetowa z numerem konta dla darczyńców :).

Offline martin87

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Siechnice
  • Reputacja: 17
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2015, 11:50:20 am »
Kup sobie taki http://www.conrad.pl/Barometr-Greisinger-GTD-1100.htm?websale8=conrad&pi=100595
Mam go i sprawia się świetnie porównując ze stacją na lotnisku we Wrocławiu.
Jak chcesz przeliczać do poziomu morza to musisz jeszcze sobie wziąć poprawkę na temperaturę, zrobiłem sobie tabelę i w zależności od temp. dodaję lub odejmuję hPa.
Udało mi się go kupić w ceni ponad 500 zł, teraz widzę jest droższy.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2015, 22:38:24 pm »
Oczywiście,  że fajnie mieć manualne sprzęty, ale sam widzisz jakie są ceny. Dlatego chcę zostać dalej amatorem, a pomiar cisnienia z dokładnością do 0.1 hPa zostawiam imgw.
Myślę, że da się zrobić tego przy niskiej koszty wykonania a dokładność bardzo dobra. Może kiedykolwiek uda mi się to udowodnić ale teraz nie czas na to.

Jak chcesz budować profesjonalny system to bez sponsorów  wiele nie zrobisz. Powinieneś zaczynać małymi kroczkami. Pytanie jeszcze o to czy naprawdę potrzebny Ci taki barometr?
Barometr nie, ale barograf tak. Wiesz, że fajnie mieć w pokoju i można cały czas śledzić a nie potrzebuje prądu czy baterii. Gdyby był to elektroniczny barometr, to musiałbym albo zaglądać do komputera i śledzić a czasem trzeba włączyć komputer gdy miałem inną robotę, albo patrzeć na konsolę a razi mi w oczach, nie lubię światła LED.

Nie lepiej inwestować w pomiary temperatury powietrza z których słynie Czarny Dunajec? Do tego jakąś strona  internetowa z numerem konta dla darczyńców :).
Żeby były darczyńcy, strona musiała być na tyle popularna aby mieć trochę finanse na potrzeby.
Był taki gość (prezes firmy kolektora) co z pośrednictwem Gminy zainteresował pomiarami zarówno u mnie jak i na torfowisku i chciał założyć każdą stację w każdym powiecie w całej Polsce. Później jakoś zamilczało choć mówił, że trwają zbierania środków na to. Nie wiem czy kiedykolwiek tak będzie czy porzucił projekt po czasie (zamilkł dokładnie 1-2 dni po wyborach na prezydenta RP).

martin87, widziałem kiedyś taki sprzęt w internecie. Fajny i niewielki ale niestety nie da się rejestrować ciśnienie.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 31, 2015, 22:56:18 pm wysłana przez Ardo »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2015, 23:46:52 pm »
Daję tutaj jako ciekawostkę wyglądu barografu. Mechanizm jest podobny ale nie posiada puszki Vidiego a jedynie to co jest na zdjęciu. Nie wiadomo jaka jest dokładność ale podejrzewam, że lepsza niż 0,5 hPa.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 03, 2015, 20:37:44 pm »
Nie kupuję ale jakby ktoś chciał mieć takiego jak martin87, to można tutaj za jedynie 380 złotych:

http://allegro.pl/precyzyjny-barometr-wysokosciomierz-greisinger-i5236069760.html

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 03, 2015, 21:32:14 pm »
Barograf i barometr (nawet wiele dokładniejszy od zwykłego z powodu ilości puszek) w jednym - to rzadkość.

Dwa lata temu w Czechach na aukcji sprzedano za 1700 Kc czyli około 260 zł. Ten miał też inny wygląd.

Niemiecki produkt firmy Lambrecht oferuje elektroniczne przyrządy w tym barometr z dokładnością do 0,5 hPa. Ponadto temperatura -/+0,5 C a wilgotność -/+2%. Cena nieznana.

« Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2015, 21:52:10 pm wysłana przez Ardo »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 13, 2015, 19:56:08 pm »
Aktynograf- urządzenie rejestruje nasłonecznienie.

Rosograf- urządzenie rejestruje wagę rosy.

Nietypowy deszczomierz w Indonezji.

Anemograf rejestrujący prędkość i przepływność wiatru. Ciekawe, że nie mierzy kierunek wiatru a to co widzicie takie urządzenie to działa na zasadzie... ciśnienia wody razem z wiatrem. Rozumiecie? Im jest większa prędkość wiatru a więc większa pojemność wiatru wchodzącego do rury i obniża ciśnienie wody a za tym wzrasta stojak razem z piórem. ;)

« Ostatnia zmiana: Grudzień 13, 2015, 20:02:21 pm wysłana przez Ardo »

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2015, 18:53:40 pm »
Ta cena wiatromierza Wilda to superszok, za takie dziadostwo, przestrzały sprzęt kosztuje 2542 złotych!!  :o
Za taką ceną można kupić dokładny kierunkowskaz i anemometr wiatru za około 2200 złotych. To paradoks.

(ostatnia pozycja)
http://www.cezasrzeszow.pl/pomoce-szkolne/geografia/strona,3