19 lipca

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 19 lipca  (Przeczytany 5472 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: 19 lipca
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 19, 2015, 22:26:33 pm »
Rzeczywiście niezły był opad we Wrocławiu w krótkim czasie.

Offline wrocław

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 16
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 19, 2015, 23:19:21 pm »
Jak to zacznie parować, przy temp. 30-32 C, a tyle zapowiadają od wtorku do czwartku, to współczuję emerytom i tym, którzy pracują fizycznie na powietrzu lub w magazynie bez wentylacji. Dobrze, że taki upał u mnie potrwa tylko 3 dni.

Tak wyglądała ulewa z mojego okna:   https://www.youtube.com/watch?v=KHwljV4JUKA&feature=youtu.be
« Ostatnia zmiana: Lipiec 19, 2015, 23:48:57 pm wysłana przez wrocław »

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 20, 2015, 02:16:08 am »
Północnymi częściami Krakowa znowu przetoczyła się wichura, w Krakowie - Nowej Hucie wiało 'na oko' 80 km/h, ale ze zdjęć radarowych można wywnioskować, że im dalej na północ tym wiatr był silniejszy, widać było również chmurę szelfową.
Faktycznie w pewnym momencie w północnej części Krakowa nieźle powiało. Nawet stacja Kraków-Balice zanotowała porywy wiatru przekraczające 80 km/h (do 86,5 km/h). W efekcie wiatr połamał trochę gałęzi. Wichurze towarzyszył intensywny opad deszczu.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 20, 2015, 09:36:50 am »
Podobnie jak kilka dni temu, również tej nocy mocno padało niż w okolicy, spadło u mnie 8,1 mm choć w Jabłonce 1,5 mm a w Ratułowie 1,8 mm, we Witowie. Nie spodziewałem, że uzbierano w tym miesiącu już 61,0 mm opadów czyli nawet więcej niż na Hali Gąsienicowej czy Kasprowym Wierchu.
Minimalna temperatura wyniosła całkiem wysoka 16,4 C.

Offline Robert93

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Kielce
  • Reputacja: 59
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 20, 2015, 11:55:09 am »
Kilka zdjęć z wczorajszej burzy w podróży pomiędzy Krakowem a Miechowem. Było wiele połamanych drzew i gałęzi na drodze, więc w niektórych miejscach był ruch wahadłowy. Niektóre z gałęzi usuwali z drogi sami kierowcy, a do większych drzew przyjeżdżała straż. W Michałowicach była taka ściana deszczu z drobnym gradem, że trzeba było przerwać podróż przy pobliskim zajeździe. Przy zbliżaniu się burzy na północ od Krakowa wyładowania były niemal bez przerwy.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 20, 2015, 14:07:25 pm »
Podobnie jak kilka dni temu, również tej nocy mocno padało niż w okolicy, spadło u mnie 8,1 mm choć w Jabłonce 1,5 mm a w Ratułowie 1,8 mm, we Witowie.
Niestety, tak jak się spodziewałem, na "południu południa"( ;) )warunków dla konwekcji nie było zbyt dobrych. Jeszcze po 22 wiał silny, ciepły i dosyć suchy wiatr z kierunku SW i na całym pasie Babia Góra- Gorce- aż za Nowy Sącz dusił konwekcję. Na sam koniec pojawił się jeden mały rdzeń, który został wypchnięty przez outflow boundary ze słowackiej multikomórki. W Orawce dał opad rzędu 5mm, przy ścianie deszczu trwającej 3-5 minut i wietrze do około 60 km/h. Potem poszedł na wschód i dał całkiem niezły stroboskop w okolicy Nowego Targu.
Niestety, jestem zawiedziony wczorajszym wieczorem i nocą, gdyż mimo blisko 7h spektaklu wyładowań nie popadał mocniej deszcz. Spędziłem też blisko 2h jeżdżąc w terenie, co było niestety bezcelowe- burze mnie omijały w dużej odległości(10-30 km na południe- od Słowacji) albo zanikały. Dziś znowu słońce i znów trzeba podlewać ogród. :/
pozdrawiam, Łukasz

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 20, 2015, 17:10:58 pm »
Jestem zaskoczony rozwojem sytuacji - nie spodziewałem się tylu burz. Sądziłem, że przejdzie tylko linia i będzie koniec, a tu za linią zaczęły wybuchać kolejne komórki burzowe w wyniku czego z błyskami oraz ulewami miałem do czynienia do 01.00. Ogólnie mówiąc - burzowy okres trwał z 5 godzin.

Trzy pierwsze burze były aktywne elektrycznie. Choć większość wyładowań było ukryta za ścianą deszczu czy chmur, to czasami pokazywały się piękne pioruny. Same uderzały w sumie dość daleko, żaden nie był "znacząco bliski". Po 23.30 burze zaczęły wykazywać znacznie mniejszą aktywność elektryczną.

Wszystkie burze przynosiły intensywny i ulewny deszcz, które jednak zwykle były krótkotrwałe(od 5 do 10 minut, jedna komórka przyniosła dłuższy opad). Podczas przerw pomiędzy "załamywaniami pogody" padało słabo i/lub umiarkowanie albo nie padało wcale. Gradu się nie dopatrzyłem.

Tylko formacja liniowa przyniosła dość silny i silny wiatr. Ciekawe było to, że raz wiatr był ciepły a raz chłodny. Reszta zjawisk burzowych przynosiła słabe lub umiarkowane podmuchy.

Łącznie naliczyłem z 5 fal burz. Co jedna odchodziła na wschód, to już było widać błyski na zachodnim horyzoncie. Swoją drogą, niebo pomiędzy falami wyglądało bardzo fajnie - widoczne gwiazdy, częste błyski w chmurach... Wykorzystując naświetlanie mogłyby wyjść ładne zdjęcia.

Jestem ciekaw, co mnie pozbawiło prądu po 23-ej. Zastanawiam się, czy jakaś komórka burzowa nie wygenerowała silnego wiatru w moich okolicach, odcinając mnie od źródła zasilania.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 20, 2015, 17:13:10 pm wysłana przez mjetek »