18 lipca

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 18 lipca  (Przeczytany 5258 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wrocław

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Wrocław
  • Reputacja: 16
Odp: 18 lipca
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 18, 2015, 23:08:15 pm »
Z zapowiadanych na dzisiaj ulew przez icm  i   IMGW dla Dolnego Śl. ( prognozowali od 40 mm do 50 mm), to spadło ledwie 4 mm ( Wrocław) do godz. 22, i raczej nie ma co liczyć, że w nocy spadnie więcej. Podobnie małe opady miały miejsce też w Sudetach, a  Kotlina Kł.  praktycznie bez opadu. http://www.lsop.powiat.klodzko.pl/index.php?link=RAIN&rl=285034405404087  Prognozy były takie:
Możliwe są wzrosty powyżej stanów ostrzegawczych. Lokalnie na rzekach górskich i podgórskich wzrosty mogą być gwałtowne i chwilowo mogą zostać przekroczone stany alarmowe (szczególnie w zlewniach Ślęzy, Kaczawy, Kamienicy). Prawdopodobieństwo: 85%
:D
 Ślęza po tych opadach nie wzrosła  choćby o 1 cm, nawet w górnym biegu i utrzymuje się w strefie stanów niskich na całej długości np. Białobrzezie 35 cm, a ostrzegawczy 90 cm.

Offline Robert93

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Kielce
  • Reputacja: 59
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 18, 2015, 23:53:27 pm »
Dziś na stacji Kielce-Suków równorzędny upał największemu z tego roku z 6 lipca, czyli 33,9 maksymalnie. Na zachodzie Kielc poprzednia noc była z przewagą pogodnego nieba, ale i tak bardzo ciepła, minimalnie na czujniku notowałem 18 stopni, na cieczowych niewiele mniej. Stacja Kielce miała nieco bardziej rześką noc - tam temperatura spadła do 14,8. Początek dnia nie zapowiadał tak dużego upału, koło 8.00 pokropiło z rozpadającej się komórki deszczowej, która długo przynosiła duże zachmurzenie i hamowała wzrost temperatury powyżej 25 stopni. Dopiero koło 9.30 ponownie się rozpogodziło do zachmurzenia małego i zaczął się nagły wzrost temperatury. Pomiędzy 15.00 a 16.00 notowałem podobnie jak na stacji IMGW maksymalnie u mnie na czujniku 34,1, a na osiedlu na wzgórzu ponad 33,5. Po 17.00 bardziej się zachmurzyło i po 18.00 temperatura wreszcie spadła poniżej 30 stopni. Wieczór spędzam już w Suchej Beskidzkiej, gdzie po opadach deszczu temperatura zdążyła spadła do 17,8. Obecnie jest 18. W drodze koło 20.00 widziałem pomiędzy Miechowem a Krakowem widziałem burzę, z której w rejonie stolicy małopolski notowałem dość silny deszcz. Obecnie największe opady są notowane na południowym-wschodzie województwa łódzkiego i zachodzie świętokrzyskiego. Warte uwagi są również amplitudy: dzisiejsza z całej Polski - co najmniej 31,1 stopnia (4,8 stopnia Biebrza i 35,9 Dobrogoszcz) oraz co najmniej 16,8 stopnia z temperatur minimalnych poranka (4,8 Biebrza i 21,6 Zielona Góra).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2015, 23:55:43 pm wysłana przez Robert93 »

Offline Cottonwood

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 34
  • leśnik
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 19, 2015, 00:11:07 am »
Rezerwa powodziowa na ważniejszych zbiornikach retencyjnych (w % do rezerwy wymaganej instrukcją użytkowania zbiornika):
zbiornik | rzeka | rezerwa [%]
Otmuchów | Nysa Kłodzka | 117
Nysa | Nysa Kłodzka | 114
Turawa | Mała Panew | 236
Pilchowice | Bóbr | 136
Goczałkowice | Mała Wisła | 171
Dzierżno Duże | Kłodnica | 615
Sulejów | Pilica | 136
Porąbka | Soła | 170
Tresna | Soła | 136
Dobczyce | Raba | 150
Rożnów | Dunajec | 119
Czorsztyn | Dunajec | 147
Solina | San | 200
Jeziorsko | Warta | 128

Średnia dla zbiorników w Polsce: 154%.

Póki co opady mają charakter punktowy i nawet jeśli prognozowane 50 mm na niedzielę się spełni, to tylko lokalnie i nie poprawi sytuacji na rzekach. Obym się mylił.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 19, 2015, 11:23:05 am »
Z zapowiadanych na dzisiaj ulew przez icm  i   IMGW dla Dolnego Śl. ( prognozowali od 40 mm do 50 mm), to spadło ledwie 4 mm ( Wrocław) do godz. 22, i raczej nie ma co liczyć, że w nocy spadnie więcej. Podobnie małe opady miały miejsce też w Sudetach, a  Kotlina Kł.  praktycznie bez opadu.
Przecież burze to zjawisko lokalne... Nawet pod samym Wrocławiem wczoraj bardzo mocna burza była- https://www.youtube.com/watch?v=I1Qbz1aPvm4&feature=youtu.be
pozdrawiam, Łukasz

Offline Sebastian

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Skawina
  • Reputacja: 118
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 19, 2015, 12:31:44 pm »
Ostatecznie drobna burza przeszła nade mną koło 20-ej - wyładowań było może trzy(wizualnie było nieźle, grzmoty trochę odległe), sama zaś przyniosła dość intensywny i intensywny deszcz oraz umiarkowany wiatr. Takie widoki miałem tuż przed jej nadejściem:

T.min wyniosła 16 C., maksymalna sięgnęła 33 C

Ze Skawiny tak to wyglądało ,kilka grzmotów, kilkuminutowy deszcz i po zawodach

Tmax.w przedziale 33-33.9stC ,Tmin.15.4-16.6st.C