18 lipca

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 18 lipca  (Przeczytany 6075 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hurricane

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Tarnowiec k/Tarnowa
  • Reputacja: 14
    • ISM Tarnowiec
18 lipca
« dnia: Lipiec 18, 2015, 10:57:08 am »
Zapowiada się bardzo interesujący i niestety być może niebezpieczny dzień. Niestety szczątki konwekcji zaburzają wzrost temperatury na Górnym Śląsku i w Małopolsce (ta strefa przesuwa się na wschód i myślę, że to z nich odrodzi się ta solidna burza nad ziemią sandomierską i Lubelszczyzną po południu). W Tarnowcu pod Tarnowem obecnie 29,6 st. C, zachmurzenie 4/8 4/8 Ac Cu.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: 18 lipca
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 18, 2015, 14:14:23 pm »
Minimalnie miałem 13,4 C a maksymalnie jak zwykle z pechem bo 29,9 C. To wpływa na ilość dni z upałem w skali roku, a w Ratułowie było dzisiaj aż 31,6 C.  :o Wygląda na to, że w Tatrach grasuje stacjonarna burza, u mnie nie było burzy i nie było opadów choć pod Babią padał deszcz.

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 18, 2015, 14:59:20 pm »
Konwekcja Kowalewo Pomor. woj. Kujawsko-pomorskie 18.07.2015

.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 18, 2015, 16:57:55 pm »
@Dawid G
Twoja stacja już nieaktywna?
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Dawid_G

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Pomorskie-Łubiana
  • Reputacja: 95
    • Mapy Synop
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 18, 2015, 17:17:11 pm »
@charly

Nie działa bo padł komputer. W najbliższym czasie uruchomienie ją.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 18, 2015, 17:22:19 pm »
Czegoś takiego nie miałem, w ciągu zaledwie 25 minut pomiędzy 15:25 a 15:50 spadło aż 33 mm opadów. Nie było gradu, to była ciągła ulewa. Najpierw zagrzmiało w Baligówce na torfowisku i z tego kierunku zaczęło mocno padać w kierunku Dunajca. Możliwe że oddało dużo pary wodnej z torfowiska aby później dużo spaść deszczu bo kiedyś to czytałem w przypadku w pobliżu Jabłonki.
33 mm opadów w ciągu 25 minut to natężenie wyniosło około 80 mm/h.
I pomyśleć, że za cały czerwiec miałem tylko... 29 mm a dotychczasowy za 1-17 lipca tylko 17 mm. W sumie to dzisiaj spadło więcej niż za okres 1.06-11.07 czyli 41 dni... ::)

« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2015, 17:32:49 pm wysłana przez Ardo »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 18, 2015, 17:50:52 pm »
No i dobrze, że popadało. Ja czekam na jutrzejsze opady. GFS podaje, że ma być ponad 20mm w Drawsku. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 18, 2015, 17:52:09 pm »
Czegoś takiego nie miałem, w ciągu zaledwie 25 minut pomiędzy 15:25 a 15:50 spadło aż 33 mm opadów. Nie było gradu, to była ciągła ulewa. Najpierw zagrzmiało w Baligówce na torfowisku i z tego kierunku zaczęło mocno padać w kierunku Dunajca. Możliwe że oddało dużo pary wodnej z torfowiska aby później dużo spaść deszczu bo kiedyś to czytałem w przypadku w pobliżu Jabłonki.
33 mm opadów w ciągu 25 minut to natężenie wyniosło około 80 mm/h.
I pomyśleć, że za cały czerwiec miałem tylko... 29 mm a dotychczasowy za 1-17 lipca tylko 17 mm. W sumie to dzisiaj spadło więcej niż za okres 1.06-11.07 czyli 41 dni... ::)

Za to w Jabłonce burza ta dała grad w okolicach 1-2 cm. Teraz też Ardo chyba całkiem niezłą burzę masz- mnie kanonada doziemnych na torfowisku wygoniła znad Piekielnika.
pozdrawiam, Łukasz

Offline Morze

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Trójmiasto
  • Reputacja: 52
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 18, 2015, 18:09:01 pm »
Ja już zapomniałem co to burza. Dzisiaj trochę pokropiło ale stacje nic nie złapały. Za lipiec wiele deszczu nie ma, Gdynia 6mm, Gdańsk Port płn 10,7mm a w regionie najmniej Starogard Gdański 3,6mm.

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 18, 2015, 18:19:22 pm »
W Drawsku też sucho. 28 mm. Oby jutro popadało.

Offline hurricane

• Junior Member
  • **
  • Miejsce pobytu: Tarnowiec k/Tarnowa
  • Reputacja: 14
    • ISM Tarnowiec
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 18, 2015, 20:27:38 pm »
Tarnowiec koło Tarnowa, ostatecznie maksymalnie było 34,6 st. C (Stacja Automatyczna IMGW Tarnów 34,8 st. C) - mogłoby być więcej gdyby nie fakt, że około godziny 16:30 nastąpiła gwałtowna zmiana kierunku i wzrost prędkości wiatru (w porywach do 63 km/h) - przy czym zaznaczam nie było burzy, komórka burzowa była oddalona o dobre 40 km od Tarnowa w tym czasie.

Offline Inolis

• Prezes
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 18, 2015, 20:44:24 pm »
Rano około 9.00 pojawiała się bardzo słaba burza - jedno wyładowanie i szczątkowy opad deszczu. Kolejny deszcz był po 14.00, zaś chwilę później przeszła dość silna burza. Słyszałem o szkodach we wsi między Inowrocławiem a Gniewkowem. Gradu u mnie nie było. Temperatura dziś pobiła nawet najśmielsze oczekiwania - było 33 stopnie a w Toruniu i Bydgoszczy 34. (Termometry w pracy pokazały 36 - 37 st., ale nie były w głębokim cieniu, zatem pomiar był do d...). W budynku, w którym pracowałem było 31 stopni, mimo włączonej klimy i wiatraka.
Dawniej jako Mikelis :)

Offline Łukasz_B

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 54
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 18, 2015, 21:16:25 pm »
Tarnowiec koło Tarnowa, ostatecznie maksymalnie było 34,6 st. C (Stacja Automatyczna IMGW Tarnów 34,8 st. C) - mogłoby być więcej gdyby nie fakt, że około godziny 16:30 nastąpiła gwałtowna zmiana kierunku i wzrost prędkości wiatru (w porywach do 63 km/h) - przy czym zaznaczam nie było burzy, komórka burzowa była oddalona o dobre 40 km od Tarnowa w tym czasie.
Załapałeś się na outflow boundary- zimne powietrze od burzy jest w stanie pokonać znacznie większą odległość niż 40-50 km.
pozdrawiam, Łukasz

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 18, 2015, 22:37:28 pm »
Białystok dziś przeszło 23 stopni amplitudy dobowej (29,3 - 6,1), jak na niziny to naprawdę sporo.
U mnie dzisiejszy Tmax 33,3C - przeszły w sumie 3 komórki burzowe (w tym jedna rano).. szkód większych nie zanotowano, jednak już 2km ode mnie (bliżej centrum Pabianic) były połamane gałęzie, a nawet pojedyncze przewrócone drzewa.
W domu b. ciepło - 26 stopni przy niemal 70% wilgotności.

edit:
Dopiero przyczaiłem, że w Terespolu dobowa amplituda była jeszcze wyższa 24,2! (31,5 - 7,3)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2015, 22:40:15 pm wysłana przez charly »
w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 18, 2015, 23:03:57 pm »
Upalny dzień. Jeśli miałbym napisać co było największym zaskoczeniem dzisiejszego dzionka, to wskazałbym na wiatr w drugiej połowie dnia.

Noc oraz dzień mijał pod znakiem zmiennego zachmurzenia(od małego po duże). Od rana mogłem też podziwiać Cumulonimbusy czy też kowadła z burz(oraz co jakiś czas mogłem nasłuchiwać odległe grzmoty), które mijały mnie od północy czy południa. Ostatecznie drobna burza przeszła nade mną koło 20-ej - wyładowań było może trzy(wizualnie było nieźle, grzmoty trochę odległe), sama zaś przyniosła dość intensywny i intensywny deszcz oraz umiarkowany wiatr. Takie widoki miałem tuż przed jej nadejściem:

Jak pisałem, trochę zaskoczył mnie wiatr - w pierwszej połowie dnia był słaby z południowego zachodu, w drugiej części dość mocno przybrał na sile. Wiało z południa i południowego zachodu, jego siła była słaba i umiarkowana, chwilami dość silna a może i nawet silna. Gdy zbliżały się burze z nad Katowic to wiatr osłabł do siły słabej, chwilami umiarkowanej.

T.min wyniosła 16 C., maksymalna sięgnęła 33 C. Co ciekawe, gdy nasilił się wiatr to temperatura spadła do okolic 30 stopni. Obecnie jest 21.4 C.