10 Lipca

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 10 Lipca  (Przeczytany 2310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robert93

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Kielce
  • Reputacja: 59
10 Lipca
« dnia: Lipiec 10, 2015, 13:05:27 pm »
Po 23.15 jednak w Kielcach ostatniej nocy pojawiło się duże zachmurzenie, które ustąpiło dopiero koło godziny 1.00. Następne fale zachmurzenia w nocy i o świcie zwiększały go już tylko do poziomu umiarkowanego. Ostatecznie temperatura spadła u mnie do poziomu około 7,5 na termometrach cieczowych oraz 8,2 na czujniku. Stacja Kielce-Suków minimalnie jedynie 6,9, jeszcze chłodniej było na posterunku w Rakowie 5,8 z obserwacji godzinowych. Początek dnia słoneczny, chwilami niemal bezchmurny. Według danych z IMGW zachmurzyło się pomiędzy 8.00 a 9.00 i od tego czasu zachmurzenie utrzymuje się na dużym poziomie, co nie sprzyja wzrostowi temperatury. Obecnie mam na termometrze cieczowym na balkonie około 13; na czujniku 14,2; stacja Kielce-Suków 13,6 stopnia.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: 10 Lipca
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 10, 2015, 18:57:30 pm »
Minimalnie miałem tylko 3,1 C i tego nie spodziewałem a przy gruncie było 0,4 C. Panowała gęsta mgła i na torfowisku temperatura powinna być niższa o około 1 C bo nie dało się spaść dużo niżej przez mgłę. Okazało się, że tam było minimalnie aż 4,2 C a więc o 1,1 C cieplej niż u mnie. To była dość nietypowa sytuacja, ciekawe jak będzie jutro rano wyglądało.
Maksymalna temperatura z dzisiaj wyniosła 17,5 C.

Słowacka prognoza widzi -0,6 C w Oravskiej Leśnej na jutro rano.  ::)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2015, 19:19:02 pm wysłana przez Ardo »

Offline Marcin D

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Drawsko Pomorskie
  • Reputacja: 209
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 10, 2015, 21:34:41 pm »
W Nowym Targu  teraz 11 i ok 53% wilgotność. Warunki na mróz.

Offline Robert93

• Senior Member
  • Miejsce pobytu: Kielce
  • Reputacja: 59
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2015, 21:54:28 pm »
Późnym popołudniem w Kielcach chwilę pokropiło, ale potem zachmurzenie ustąpiło do najwyżej umiarkowanego. Do wieczora wiał jeszcze silny wiatr, który dopiero niedawno się uspokoił do dość słabego. Maksymalnie na czujniku zanotowałem 18,1, stacja Kielce 16,7. Obecnie umiarkowane zachmurzenie i notuję na czujniku 10,2; stacja IMGW 9,9 przy wietrze 2m/s i wilgotności 69%.

Offline Morze

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Trójmiasto
  • Reputacja: 52
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 10, 2015, 22:27:49 pm »
Jestem obecnie w okolicach Popradu na Słowacji. Stacja notowała o 22 9,4*C a więc rano może być ciekawie.

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 10, 2015, 22:52:11 pm »
W Nowym Targu  teraz 11 i ok 53% wilgotność. Warunki na mróz.
E tam, tam nie będzie mrozu no chyba, że na lotnisku. Teraz ma 8,0 C choć Poronin 6,2 C.

EDIT

No tak, u mnie są zachmurzenia podczas gdy Bieszczady, Góry Izerskie i Szumawa panuje bezchmurne niebo. Co tak często Tatry lubią mieć chmury?...
Żubracze o 0:00 miały 2,9 C, oj.. realny jest mróz w lipcu w tej miejscowości i być może pierwszy raz zobaczymy ujemną wartość w pogodynce poza Kasprowego i Śnieżki.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 11, 2015, 00:08:43 am wysłana przez Ardo »

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2015, 01:06:23 am »
Druga połowa nocy: bezchmurnie lub małe zachmurzenie.
Pierwsza połowa dnia: umiarkowane i duże zachmurzenie.
Druga połowa dnia i obecnie: duże zachmurzenie.

Wiatr: w nocy słaby, w ciągu dnia słaby i umiarkowany, chwilami dość silny z zachodu oraz północnego zachodu. W pierwszej połowie nocy słaby.
Temperatura: minimalna wyniosła 10.7 C., maksymalna sięgnęła 20 C., o północy było 13.2 C.

Offline kamiltatry

• Zastrzeżona
  • Super Member
  • *
  • Miejsce pobytu: Kraków
  • Reputacja: 129
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2015, 01:47:35 am »
Faktycznie najbliższy ranek może być nadzwyczaj zimny jak na lipiec. T min w lecie nie są tak ekscytujące jak w zimie, ale cóż... sprawa jest ciekawa. Nie tak dawno można było się ekscytować nadzwyczaj wysokimi temperaturami zarówno w nocy (miejscami "noce tropikalne"), jak i w ciągu dnia (miejscami T max przekraczające nawet 36°C). A tymczasem teraz miejscami temperatury są bliskie lipcowych rekordów zimna.

Tak to mniej więcej wygląda (godz. 1):

Żubracze 1,7°C
Roztoki Górne 2°C
Wołosate 2,7°C
Stuposiany 3°C
Leszczowate 3,2°C
Jakuszyce    3,3°C

Także są szanse na lipcowe mrozy, o ile coś nie zakłóci dalszych spadków (w Jakuszycach już są zakłócenia, bo o godz. 23 było tam 2,9°C).

Wiecie jaki jest lipcowy rekord zimna Polski (nie licząc Śnieżki, Kasprowego Wierchu i Hali Izerskiej)? -1,1°C z Poronina (05.07.1962), czy też były notowane jeszcze jakieś niższe T min?

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 11, 2015, 09:53:22 am »
Niższej temperatury mogła mieć w Bieszczadach bo nie było stacji np. w Stuposianach aż do 1995 roku.
Może gdzieś było zimnej na posterunku w latach 60 XX wieku.

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór i geografii fizycznej
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 11, 2015, 12:59:23 pm »
Wczoraj żadna stacja synoptyczna nie zanotowała temperatury wyższej niż 20 st. C. Najcieplej było w Nowym Sączu, 19,9 st. C. Balice zanotowały maksymalnie 19,4 st. C. U mnie na osiedlu 20,0 st. C.