18 luty

Aktualności: Prosimy o dodawanie na końcu wiadomości tagów w nawiasach kwadratowych, które pozwolą na szybsze wyszukiwanie interesującej treści.
Przykłady tagów: [2016] [pogoda] [burza] [prognoza] [grad]

Autor Wątek: 18 luty  (Przeczytany 1104 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline charly

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Pabianice
  • Reputacja: 44
  • One man's freedom is another man's terror
18 luty
« dnia: Luty 18, 2015, 12:51:44 pm »
Nad Polską kontynuacja wysokiego ciśnienia, najwyższego chyba od 2012 roku, u mnie PMax=1040,6 hPa dziś rano. Na SE ciśnienie wzrosło do niemal 1044 hPa. Jednak tym razem wysokiemu ciśnieniu nie towarzyszył napływ mroźnego PPk. Od zachodu wszedł już do nas front zokludowany z zachmurzeniem, ale bez opadów .. za nim już widać kolejne, tym razem fronty ciepłe.

w sieci widywany również jako aqu32 lub chochlik

Aktualne warunki na stacji meteo Pabianice:
http://www.wunderground.com/weatherstation/WXDailyHistory.asp?ID=IWOJEWDZ30

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
Odp: 18 luty
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 18, 2015, 15:12:17 pm »
Miała być najmroźniejsza noc miesiąca ale niestety miałem minimalnie tylko -14,4 C z powodu wiatru. Co ciekawe w Jabłonce było nawet -19,7 C ale dlatego, że tam jest "sztucznie" zabezpieczone przez wiatrem bo koło posterunku są drzewa i budynki. Pomimo, że Jabłonka była o 5 C zimniejsza niż u mnie, to i tak nie udało się nigdy pokonać torfowiska, gdzie dzisiaj było minimalnie -22,1 C a wiatr wiał.
Gdyby stacja znajdowała się wokół drzewa podobnie jak lokalizacja Kvildy-Perly, to by dzisiaj było -25 C albo poniżej.
Na stacji drogowej dzisiaj zmierzono co najmniej -17,3 C a Poronin miał -16,4 C.

A teraz spójrzcie na różnice temperatury u mnie a na torfowisku za ostatnią dobę na niewielkiej odległości:

Największa różnica temperatury w takim samym czasie wyniosła 10,5 C o godz. 22:29 UTC

« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2015, 15:16:38 pm wysłana przez Ardo »

Offline Wolfer

• Prezes
  • Miejsce pobytu: Tarnów
  • Reputacja: 115
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 18, 2015, 16:24:12 pm »
Co ciekawe w Jabłonce było nawet -19,7 C ale dlatego, że tam jest "sztucznie" zabezpieczone przez wiatrem bo koło posterunku są drzewa i budynki. Pomimo, że Jabłonka była o 5 C zimniejsza niż u mnie

Bardzo odważna teoria - rożnica 5st.C w pomiarach, spowdowana sąsiedztwem budynków i drzew ::) Idąc tym tokiem myślenia, zwarta zabudowa domków jednorodzinnych na terenach zielonych powinna być mrozowiskiem...?

Offline Ardo

• Zastrzeżona
  • Czesław
  • *
  • Miejsce pobytu: Czarny Dunajec
  • Reputacja: 637
  • Góral kotlinowy, meteorolog
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 18, 2015, 16:32:23 pm »
Bardzo odważna teoria - rożnica 5st.C w pomiarach, spowdowana sąsiedztwem budynków i drzew ::) Idąc tym tokiem myślenia, zwarta zabudowa domków jednorodzinnych na terenach zielonych powinna być mrozowiskiem...?
Jakby nie było takiego otoczenia koło posterunku, Jabłonka by była o 2-3 C zimniejsza ode mnie tj. minus około 16,5/-17,5 C podobnie jak inne posterunki jak Łopuszna (-16,7 C) i Poronin (-16,4 C). Oczywiście nie jest mrozowiskiem przez takiego otoczenia ale powoduje, że lokalnie obniżenie temperatury niż na przykład w północnej części Jabłonki na wyniesieniu. Latem, z powodu otoczenia potrafiło być tam o 1-2 C cieplej niż najcieplejsze miejsce w Niedzicy i Krościenku pomimo, że te posterunki leżą o 100-175 metrów niżej.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2015, 16:46:09 pm wysłana przez Ardo »

Offline mjetek

• Ojciec Dyktator
  • Miejsce pobytu: Wola Radziszowska, woj. Małopolskie
  • Reputacja: 36
  • Nie samym Cape burza żyje.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 18, 2015, 17:35:29 pm »
Jeśli dobrze pamiętam, to w nocy miało się pojawić spore zachmurzenie - chmur jednak w ogóle nie było przez co temperatura poleciała w dół, do granicy -7 C.

Poranek przyniósł jednak stopniowy wzrost zachmurzenia, od przedpołudnia było już pochmurno z przejaśnieniami. Większe rozpogodzenia pojawiły się w godzinach popołudniowych, teraz występuje zachmurzenie duże(chmury wysokie).

Wiatr pojawił się w ciągu dnia, zanikł późnym popołudniem. Był słaby, z kierunku południowo-zachodniego.

T.max wyniosła 4 C., obecnie jest 1 C.

Offline Mark

• Zastrzeżona
  • Prezes
  • *
  • Miejsce pobytu: Konin/Poznań
  • Reputacja: 174
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2015, 18:51:27 pm »

Offline Sebastian Kupczyk

• Super Member
  • Miejsce pobytu: Kraków (os. Na Kozłówce)
  • Reputacja: 32
  • Meteorolog, pasjonat gór
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2015, 14:06:50 pm »
Wczoraj z samego rana zachmurzenie było umiarkowane, reszta dnia minęła pod znakiem dużego i całkowitego zachmurzenia. Ubiegłej nocy zachmurzenie było z kolei zmienne, a dziś od rana znów duże, 7/8. Temperatura maksymalna wyniosła u mnie wczoraj 3,45°C (Balice 1,8°C), a temperatura minimalna dziś to -2,40°C (Balice -3,6°C). Obecnie jest 5,4°C. Być może popołudniu spadnie niewielka porcja deszczu.